Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate 40 Heemschut februari 2004 Onderdak in Zaltbommel De bouwhistorische geschiedenis van Zaltbommel wordt uitvoerig beschreven in Onder de daken van Zaltbommel; bouwen en wonen in de historische binnenstad (1350-1650). De auteur G. van Tussenbroek was ettelijke jaren lid van de gemeentelijke monumentencom missie en kwam zo in aanraking met de onbekende rijkdom van de stad en vooral die achter de gevels. Hij verrichtte verkennend onder zoek, waarbij de nadruk valt op de periode voor 1650. Dat heeft verrassende gegevens opgeleverd over de ontwikkeling van de stad. De datum van 1650 is genomen omdat na die datum de bouwacti viteiten enorm zijn afgenomen. De stad verloor haar garnizoenen en positie als grensstad. De econo mie ging met sprongen achteruit, evenals het aantal inwoners. Pas na 17 5 0 is er sprake van enig karig herstel, waardoor vele middel eeuwse resten behouden zijn. Er zijn hoofdstukken over de ontwik keling, bloei en verval van de stad, over de bewoners en het bouwbe drijf. Voorts beschrijft Van Tussenbroek de resultaten van de bouwhistorische onderzoeken aan de hand van onderdelen als balkla gen, opkamers, haardplaatsen, afwerking en dakbedekking beschreven en niet per pand. Ook verhaalt hij over monumentenzorg vanaf het eerste uur, van Victor de Stuers en P.J.H. Cuypers en later vader en zoon Beckering Vinckers tot op heden. Joost Beckering Vinckers schreef in de Heemschut-serie het deeltje De historische schoonheid van Zaltbommel, uitgegeven in 1944. Dit boek toont opnieuw het belang van bouwhistorisch onder zoek aan. Zoals de auteur stelt: 'bouwhistorie kan bogen op een wetenschappelijke methode zodat subjectieve criteria als "schoonheid" in de toekomst kunnen worden vervangen door hardere criteria als "zeldzaamheid", "gaafheid" of wetenschappelijk belang voor kennis van de groei en ontwikkeling van de stad.' De conclusie van Van Tussenbroeks onderzoek is dat de historische bouwsubstantie in de binnenstad een rijke diversiteit toont met een groot aantal restanten uit de late Middeleeuwen, maar dat de bescherming van deze waardevolle elementen op grond van het huidige kennisniveau, de monu mentenlijsten en de wettelijke mogelijkheden sterk te wensen overlaat. Deze conclusie zal in menig andere historische binnen stad niet veel anders luiden. Het veldwerk is nog lang niet voltooid, in Zaltbommel is een eerste aanzet gedaan, want ook daar is het onderzoek nog niet af. Utrecht, Matrijs, 2003, 224p. ISBN90 53452213, €29,95. Leidse winkelpanden Het gidsje Langs Leidse winkelpan den; een wandeling langs 31 histori sche winkelpanden in Leiden werd samengesteld door leden van de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden (STIEL). De redactie was in handen van Wibo Burgers. De wandelroute voert door de histori sche binnenstad, beschrijft de panden in het kort en geeft een afbeelding. Bijzondere aandacht is er voor Jugendstil-panden, waar Leiden rijk aan is. Een werkgroep binnen de vakgroep kunstgeschie denis heeft daar onderzoek naar gedaan. Deze resultaten en vond sten zijn in het boekje verwerkt. Had vroeger iedere stad zijn eigen karakteristieke winkels, tegen woordig overheerst eenvormig heid en is er nauwelijks verschil tussen een winkelstraat in de ene of de andere plaats. Speurwerk en veel naar boven kijken levert nog heel wat leuke details op. Met dit boekje in de hand word je gewezen op deze oorspronkelijke details aan oude winkelpuien. Een eerder boekje uitgegeven door STIEL Het spoor van de indus triële revolutie in een Hollandse stad; een wandeling langs twintig monu menten van bedrijf en techniek uit 1998 is onlangs herzien en heruit gegeven. Met deze nieuwste aanwinst geeft STIEL aan dat haar werkterrein langzamerhand verruimd is. In het voorwoord wordt gezegd dat zelfs echte Leidenaren die hun stad goed kennen met deze gidsjes in de hand nog voor verrassingen kunnen komen te staan. In de plaatselijke boekhandels zijn ze te koop. Leiden, Primavera Pers, 2003, 80p. ISBN90 5991001 2, €4,60. Nakomertje Net te laat voor het boek en boer derij-overzicht in de laatste afleve ring van Heemschut van vorig jaar, maar zeker vermeldenswaard is Historische boerderijen in Elburg. De Historische Vereniging Arent thoe Boecop, altijd actief en uitge ver van vele publicaties, heeft zich ook in het Jaar van de Boerderij niet onbetuigd gelaten. Zij gaf weer een kloek boek uit waarin zo'n tachtig boerderijen in kernen van de gemeente Elburg uitvoerig worden beschreven en afgebeeld. Willem van Norel verrichtte het historisch onderzoek, een team van auteurs werkte dat uit. Zij beschrijven behalve de boerderijen ook de erven en de daarop voorko mende elementen als hooibergen, istorische boerderijen in Elburg bakhuizen en stookhokken. Het boek bevat vele oude en recente foto's, waarop niet alleen de boer derijen zelf, maar ook het leven op de boerderij in heden en verleden is vastgelegd. Secretariaat Vereniging Arent thoe Boecop, Postbus 1118080AC Elburg. Elburg, 2003.168 p. ISSN 1383- 18IX, €24,50. Vervolg op Pocket Monumenten Voor iedereen die professioneel, als eigenaar of als belanghebbende met beschermde monumenten te maken heeft, is er nu de eerste editie van Jaaruitgave Monumenten; regelge ving, financiering en beleid; editie 2004. Alle Eibers, partner PRC Bouwcentrum, stelde dit naslag werk samen. De uitgave is een vervolg op de serie 'Pocket Monumenten en Teksten Monumenten'. Het boek bestaat uit vijf delen, te weten: deel 1 wet en regelgeving, financiering, restaura tie, onderhoud en recent (rijks)beleid. Deel 2 gaat in op wettelijke en beleidskaders die in 2004 zullen gelden ten aanzien van de archeologie. Deel 3 behandelt de meest relevante wetteksten en beleidsregels en deel 4 bevat een serie formulieren, die de gang naar vergunningen en subsidies verdui delijken. Deel 5 ten slotte bevat adressen en websites van organisa ties en instellingen. Het is de bedoeling dat deze uitgave jaarlijks geactualiseerd wordt. Den Haag, Sdu uitgevers, 2003. 311 p. ISBN9012100118, €31,50 en bij abonnement €32,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 42