februari 2004 Heemschut 39 De zijmuren en inwendige constructie van binten zijn zeker vijfhonderd jaar oud: het achterhuis van de woning van Theo Eising en Ina Vlootman dateert waarschijnlijk van rond 1480. Het voorhuis is gezien de minder zware balken iets jonger. Foto's Henk Snaterse. ment. Het bleek zoals gehoopt een huis vol verrassingen. Overal zaten voorzetwandjes van hard- en zachtboard die er de laatste vijftig jaar waren aangebracht, van waarachter originele details te voorschijn kwamen. 'Het was net sinterklaas, allemaal cadeautjes', zegt Ina enthousiast. 'Maar wel bewerkelijke cadeautje', vult Theo aan. Het huis blijkt uit vele historische lagen te bestaan. De zijmuren en inwendige constructie van binten zijn zeker vijfhonderd jaar oud. Het achterhuis dateert waarschijnlijk van rond 1480, het voorhuis is gezien de minder zware balken iets jonger. Tussen het achter- en het voorhuis zit een niveauverschil van anderhalve meter. Kleine trapjes verbinden de ene met de andere verdieping. Inmiddels is de begane grond en een groot gedeelte van de eerste verdieping van het achterhuis gerestaureerd. 'Per ruimte pellen we laag voor laag af tot aan het casco, om gebreken op te snorren. Dan maken we een keuze welke laag we willen behouden. Als iets is verdwenen, brengen we het niet historiserend terug, maar gebruiken we materialen met een uitstraling van deze tijd. Wat we herstellen, moet met relatief kleine ingrepen in oude staat terug kunnen worden gebracht. Alles wat we doen is reversibel.' Eigentijds zink De begane grond illustreert deze werkwijze. Ondanks de veelheid aan verschillende histori sche lagen en materialen, is het geheel toch samengesmeed tot een geslaagde eenheid die modern aandoet. In het voorhuis ligt de twee honderd jaar oude vloer met planken van dertig centimeter breed. De muren laten bakstenen zien, met gerepareerde scheuren die de ouder dom verraden. In het middengedeelte is ooit de tussenmuur weggebroken, waardoor muur en vloer onherstelbaar waren beschadigd. Daarom is hier de muur gestuukt, wat meteen de gele genheid bood leidingen en elektra weg te werken. Op de vloer ligt, heel eigentijds, zink. 'We wilden geen niveauverschil in de vloer, dus moest het dun materiaal zijn. We bestelden zestien vierkante meter, waarop de loodgieter vroeg wat we wel niet allemaal op het dak gingen doen.' De cementen vloer die in het achterhuis lag, is gerepareerd. Onder het verlaagd plafond in het voorhuis kwamen prachtige middeleeuwse balken tevoorschijn. Hierop kwamen onder de verflaag oude schil deringen tevoorschijn, die Theo voor een gedeelte heeft blootgelegd. Ook op de eerste verdieping wachtte een verrassing. Achter de hardboard muren en verlaagde plafonds in het achterhuis bevonden zich de originele kastenwand en het houten plafond van de keuken. Die zijn weer in ere hersteld. De ruwe buitenkant van de kastdeu ren verraadt nog het vroegere gebruik om wanden en kasten te bespannen met jute en behang. De binnenkant van de kastdeuren die niet bespannen werden, zijn van oudsher voor zien van panelen. Om het originele houten plafond in tact te laten, zocht Ina net zolang tot zij een afzuiginstallatie vond die wegzakt in het aanrecht in plaats van het plafond te ontsieren. De afvoer kon mooi via een al aanwezig gat in de muur lopen waar oorspronkelijk de afvoer van een kachel op was aangesloten. In de loop der jaren kwamen allerlei mensen met verhalen over en documenten van het huis. Een enthousiast archiefbezoekster had een lijst met alle bewoners vanaf 1520, van burgemees ters en olieslagers tot predikanten. Een oude man vertelde dat hij in 1944 ontsnapt was aan een razzia door zich in dit huis enige tijd schuil te houden. Planken in het huis blijken nog beschilderd met okerkleurige verf uit de Tweede Wereldoorlog van de Schoonhovense verffabriek Casco speciaal gemaakt in woestijn- kleur voor het Afrikacorps van Rommel. De kwaliteit ervan was zo slecht dat er later dertig ton gebruikt zou zijn voor het dempen van een van de stadsgrachten. Een groot gedeelte van het huis moet nu nog gerenoveerd worden. Ina en Theo verwachten nog allerlei verrassingen aan te treffen. Maar het zal nog heel wat jaartjes duren, voordat het af is. En daarna, komt er dan nog zo'n project? 'Toen we dit huis kochten wisten we dat dit het laatste huis was dat we zelf zouden restaureren. We hebben het natuurlijk al eens gedaan bij de Koestraat, dus hierna is het mooi geweest. Maar, we laten in ieder geval een goed geres taureerd monument achter.' Drs. T.L. van der Putten is lid van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 41