Een artistiek aandoende pui Leven achter de gevel 'Het was net sinterklaas, allemaal cadeautjes', zegt zij enthousiast. 'Maar wel bewerkelijke cadeautje', vult hij aan. Het Schoonhovense pand van Theo Eising en Ina Vlootman zat vol voorzetwandjes van hard- en zachtboard, van waarachter originele details tevoorschijn kwamen. 38 Heemschut De reacties op de gerestaureerde jarendertigpui van Haven 66 in Schoonhoven zijn al vanaf het begin tegenstrijdig. Sommige voorbijgangers vinden hem oerlelijk. Zelf moesten Theo Eising (52) en Ina Vlootman (48) er ook aan wennen. Maar oude mensen reageerden enthousiast en herkennen de pui nog van vroeger. In 1930 opende W. Rijnveld er zijn nieuwe 'tabak-, sigaren- en sigarettenmagazijn Insulinde', dat na een 'ingrijpende verbouwing een nieuwe, artistiek aandoende pui' had gekre gen. Het kreeg 'allemaal een zeer royaal aanzien' en men waande zich in 'een groot- steedsche zaak', zoals de plaatselijke krant berichtte. Verantwoordelijk voor de verbou wing was stadsarchitect Died Visser, groot lief hebber van De Stijl. En dat is aan de pui, met zijn felle rode, gele en blauwe kleuren goed te zien. 'Toen we het huis kochten was de gevel geverfd in groen, grijs en gebroken wit', vertelt Theo. Onder afgebladderde stukjes verf kwamen felle kleuren tevoorschijn. Na overleg met de Rijksdienst voor de Monumentenzorg besloten we het geheel in de oorspronkelijke kleuren terug te brengen'. De pui is tegen woordig opgenomen in een stadswandeling, waarin ook het door Visser vormgegeven verkeersbord aan het begin van de Haven en twee andere door hem ontworpen huizen worden genoemd. Grootsteedse sigarenzaak Ook nu nog heeft de begane grond waar eens de grootsteedse sigarenzaak was gevestigd, een zeer royaal aanzien. Het plafond is vier meter hoog. Afgezien van een halletje en een lange gang in het verlengde daarvan, bestaat de verdieping uit één grote, lichte ruimte waarin het restauratie- en interieuradviesbureau van Theo en Ina gevestigd is. Op de leestafel ligt tussen vaktijdschriften een stapel Heemschutten. Theo en Ina zijn al jaren lid van Heemschut in verband met hun werk. 'Dat hebben we alleen even onderbroken toen we krap bij kas zaten.' Vrijwel alles wat in dit huis gesloopt, gerestau reerd, gebouwd en ingericht wordt, doen Theo en Ina zelf. Oorspronkelijk zijn beiden beel dend kunstenaar. Toen Theo in 1980 ging werken op de restauratieafdeling van Museum Het Catharijneconvent in Utrecht, zochten ze een huis in de buurt. Schoonhoven was betaal baarder dan Utrecht en lag bovendien in de buurt van Rotterdam waar Ina haar werk had. Zij kochten eerst Koestraat 81een pand dat vanaf 1973 een rijksmonument was en dat eerder op de nominatie had gestaan om gesloopt te worden. Zeven jaar hebben ze hier eigenhandig gerestaureerd. Begonnen met de zijgevel die vol met scheuren zat, hebben ze het hele huis geïsoleerd, rotte balken vervangen en gaten en scheuren in muren gedicht. Voor het dichten van die scheuren gebruikten ze waar mogelijk een nieuwe restauratiemethode, waarbij de scheur gelijmd werd. De oude bakstenen konden zo gehandhaafd blijven en hoefden niet uitgehakt te worden en vervangen door nieuwe, een methode die ze ook in het nieuwe huis weer toegepast hebben. De grote scheuren - foto's laten zien dat die soms tien centimeter breed waren - zijn wel met uithak ken gerestaureerd, maar in plaats van gloed nieuwe stenen terug te plaatsen werden andere, oude stenen gebruikt. 'Daarvoor ben ik nog op de fiets met mijn boodschappentas naar de puincontainer van een ander monument gegaan dat gerestaureerd werd, om er stenen uit te halen', zegt Theo. 'Die werden gewoon weggegooid!' Historische lagen Intussen deed Theo een deeltijdstudie kunstge schiedenis en was Ina in opleiding voor interi eurarchitect. Gewapend met deze opleidingen en hun eigen ervaring in de Koestraat begon nen ze in 1992 hun eigen restauratie- en interi euradviesbureau aan huis. Uit hun kantoor gegroeid, zochten ze in 2000 een nieuw onder komen in Schoonhoven. Hun oog viel op Haven 66, eveneens sinds 1973 een rijksmonu- februari 2004

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 40