Reactie Steunpunt Cultureel Erfgoed in Noord-Holland Artikel Cono-toren in Beemster Excursie Amsterdam februari 2004 Service 35 Westergasfabriek en Centrale Markthal, zaterdag 28 februari De commissie Amsterdam bezoekt twee gebieden die de laatste tijd de aandacht hebben getrokken. Op 28 februari om 10.00 uur komen wij bijeen bij de ingang van de vroegere Westergasfabriek tegen over Haarlemmerweg 4. Dan bezoeken wij de gebouwen van het uitgebreide gebied, waarbij wij een toelichting krijgen over het vroe gere en het tegenwoordige gebruik. Na afloop wordt u koffie of thee geserveerd. Vervolgens wandelen wij naar de noordelijke ingang van het centrale marktterrein en brengen wij een bezoek aan het Grote Centrale Marktgebouw, het omvangrijkste civiele bouwwerk in Amsterdam. Dit gebouw wordt nog altijd met sloop bedreigd. De bezoekers krijgen ook hier een toelichting. Toegang Leden Heemschut 5 p.p.; niet-leden 7,50 p.p. Aanmelding Gelieve het bedrag over te maken op gironummer 16.22.26 van Heemschut, commissie Amsterdam, o.v.y. excursie op 28 februari Sluitingsdatum 20 februari Inlichtingen E. Dienaar, commissie Amsterdam, tel. 075-6318506 In de decembereditie van Heem schut stond een kritisch artikel ('Een wankel steunpunt') van Jan Derk Gerritsen over de bouw van een 3 5 meter hoge toren voor een melkfabriek in het Werelderfgoed de Beemster. Nu een reactie van de directeur van dit Steunpunt: Het artikel over de weipoederto- ren bij de Conofabriek in de Beemster vraagt om een reactie. De heer Gerritsen heeft zonder kennis van zaken rond de uitbrei ding van de fabriek met een 29 meter hoge toren, een artikel geschreven dat juist door zijn beperkte belichting van de proble matiek zeer ongenuanceerd, zoniet tendentieus van toon was. Omdat de Beemster de status van werelderfgoedmonument heeft, was de provincie vanaf het begin bij de plannen voor een weipoe- dertoren betrokken. Een exercitie met de directie om te komen tot een veel lagere toren mislukte, omdat zoiets binnen het produc tieproces van weipoeder is uitge sloten. De wei tot poeder doen verdampen, vraagt om een verti caal traject van 29 meter. Lager kan niet. Het adagium van Belvedere - 'behoud door ontwik keling' - volgend, vroeg de provincie vervolgens om een toren met de uitstraling van een 'land mark'. Aan de waarde van het werelderfgoed mocht op zijn minst geen afbreuk worden gedaan maar het liefst zag men die waarde worden versterkt. De provincie heeft aan het Steunpunt - als traït d'union tussen provincie en gemeenten - gevraagd om binnen het reeds lopende proces de opdrachtgever te overtuigen een toren de bouwen met de uitstraling van een 'landmark'. Omdat de directie van de Cono al een compleet bouwplan bij de gemeente had ingediend, was zij niet op voorhand genegen het hele proces opnieuw te volgen. Maar omdat zij ook haar verantwoorde lijkheid voor het werelderfgoed onderkende, was zij toch bereid mee te werken aan een architec tenprijsvraag. In overleg met de stichting Welstandszorg Noord- Holland zijn de juryleden en archi tecten zorgvuldig geselecteerd. De jury liet haar keus vallen op een ontwerp maar vermeldde daarbij gelijk dat zij het ontwerp nog niet van 'landmark'-niveau vond. Daarop is de jury bij de nadere uitwerking van het ontwerp in nauw contact met de architect gebleven. Intussen had het Steunpunt met de directie van de Cono de exercitie betreffende de hoogte van de toren nogmaals gedaan. Ook de gemeente was inmiddels enthousiast geraakt over het proces, ondanks dat de milieupro cedure opnieuw moest worden gedaan. Uitgangspunt van de gemeente was het zorgvuldig omgaan met het cultuurhistorisch erfgoed, maar minstens zo belang rijk: het behoud van de werkgele genheid in de Beemster. Verplaatsen van de fabriek naar een minder opvallende plek buiten de droogmakerij was voor haar niet bespreekbaar. Uiteindelijk hebben alle bemoei enissen geleid tot een resultaat dat zeer zeker aanvaardbaar is. De Comofabriek is een conglomeraat van minder fraaie gebouwtjes die in een periode van honderd jaar langzamerhand verrezen in het Beemster landschap. Hierbij zal straks een volume verschijnen dat juist vanwege zijn architectonische vormgeving het totale bouwvo lume van de fabriek een enorme kwaliteitsimpuls zal geven. De status van werelderfgoedmo nument kan niet betekenen dat alle ontwikkelingen in de Beemster worden stopgezet. Het kan er andersom wel toe leiden dat men iedere ontwikkeling gaat beschouwen als een uitdaging om tot een zo goed mogelijk resultaat te komen. Daar werkt het Steunpunt Cultureel Erfgoed Noord-Holland graag aan mee. Jaap van der Veen Naschrift Ook Heemschut is niet blind voor de economische haalbaarheid bij het beschermen van ons erfgoed. Onze voornaamste doelstelling is zelfs eerder ontwikkeling bij behoud dan behoud door ontwik keling. Herbestemming staat hoog in ons vaandel. Maar de onafhan kelijkheid die wij van het steun punt verwachten, kwam naar onze mening onder druk te staan door de subjectieve beoordeling van het ontwerp als 'fraai'. Het gevaar is dan groot dat de beleidsmakers het Steunpunt voor hun karretje spannen. Gemeente en provincie gebruiken - zo is onze ervaring - die visie van een dergelijke organi satie als argument bij bezwaarpro cedures. Dat het Steunpunt alle moeite heeft gedaan in deze kwestie een compromis te bereiken is sierend. Bij die constatering had het moeten blijven in het jaarverslag. Waardeoordelen komen te dicht bij de leiband. Jan Derk Gerritsen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 37