rcfftjraCflBxo Locomotievenloods met draaischijf 34 Service februari 2004 Jaap Meijer in het Gronings Saul van Messel, pseudoniem vanjaap Meijer (1912-1987), begon pas op 55-jarige leeftijd te dichten. Hij werd in Winschoten geboren in een arm orthodox-joods gezin. Zijn vader overleed toen Jaap tien was. In 1941 promo veerde hij nog als historicus bij Jan Romein. In 1943 werd het echtpaar Meijer met zoon Ischa opgepakt en via kamp Westerbork op transport gesteld naar Bergen Belsen. De ervaringen heeft Jaap Meijer nooit onder woorden willen brengen, zijn alter ego Saul van Messel laat er af en toe iets over los. Op latere leeftijd verschenen vele gedichten van zijn hand, in het Nederlands, Hebreeuws maar vooral in het Gronings, de taal van zijn jeugd. Korte gedichten, zeer beeldend en scherp verwoord. SCHOONSCHIP Mit zien woord Keunink te riek Moakt mien laid Mien laaie riek BIS IN IDEM mien aanderzulf ston zo verfoesd dat ik hom vruig bistoe verhoesd Jaap Meijer. Foto C. Stutvoet/© M. Prins. Collectie Letterkundig Museum. Ellen Dijkhuizen. Foto Dennis F. Beek. 'Het geheugen aan' Pianiste Ellen Dijkhuizen heeft de afgelopen jaren de Groningse taal en muziek verbonden. Het programma gaat voornamelijk over 'het geheugen aan' de liefde, het joods zijn en de oorlog met een blik naar de toekomst. De Groningse taal speelt een prominente rol in deze productie. Lucia Meeuwsen zingt de liederen. De klank kleur van een mezzosopraan past goed bij de sobere klare taal van Saul van Messel. Ellen Dijkhuizen compo neerde de muziek. Het Diek-Ensemble zal onder haar leiding de muziek uitvoeren. Routebeschrijving Per auto: de mooiste route is: vanaf de A7, afslag Winschoten, Beerta, Oude Pekela, via Beerta naar Nieuweschans. Nieuweschans is dan zichtbaar in het land schap als een vesting en u komt binnen bij de remise. Per openbaar vervoer: NS- verbinding via Groningen naar NS-Station Nieuweschans. Kinderen en kleinkinderen van Heemschut-leden opgelet! Tijdens het publieksevenement in Nieuweschans op zaterdag 17 april 2004 organiseert Heemschut in samenwerking met de Nederlandse Jeugdbond voor Geschiedenis activiteiten voor jongeren van twaalf tot en met zestien jaar. De activiteiten zijn geïnspi reerd op de Monumentenkist. In het volgende nummer van dit tijdschrift tref je hierover alle informatie aan. Mocht je al eerder meer willen weten, bel dan even met het landelijk bureau van Heemschut (02 0-62 2 52 92Ellen Wilbrink) of met de NJBG (070-3476598, Mira Spijker). Je kunt natuurlijk ook op de websites www.heemschut.nl en www.njbg.nl kijken. Locomotievenloods. Foto Kuurvesting Nieuweschans. In 1876 kwam het baanvak Nieuweschans richting Oldenburg gereed, vanaf dat moment kregen de Duitse spoorwegen het medegebruik van het station Nieuweschans. De toen bestaande langwer pige loodsen met twee sporen waren te klein. De nieuwe locomotieven loods met een draaischijf kwam gereed in 1877 Het aantal sporen werd tot twaalf uitgebreid en de draai schijf tot23 meter in 1928. Het depot Nieuweschans bleef bestaan tot februari 1935, daarna deed de loods dienst als autobusgarage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 36