februari 2004 Heemschut 31 Het ontstaan van Nieuweschans De oostgrens van Groningen liep tot 1616 vanaf de Dollard tot Coevorden door ontoe gankelijk moerassig gebied. De weg over de zandrug van Bourtange langs Winschoten en Slochteren naar Groningen was toen de enige toegangsweg vanuit het oosten. De beheersing van deze toegangsweg tot de stad was van groot belang: in 1593 werd de Bourtanger Schans vol tooid. Ook werd in dat jaar de Bellingwolderzijl Schans of Oude Schans gebouwd op een strate gische plek aan de weg tussen Groningen en Bourtange, waar de Westerwoldse Aa in de Dollard stroomde. Door het openzetten of sluiten van de sluizen (de zijlen) in de monding van de Westerwoldse Aa kon men de omgeving onder water zetten. In 162 6 verloor Oude schans zijn verbinding met de Dollard; door het inpolderen van een deel van de Dollard ontstond een brede, niet beveiligde kleistrook ten noorden ervan. Een nieuwe vesting aan de Dollard werd noodzakelijk: in 1628 werd Lange Akkerschans of Nieuwe Schans gesticht. De Dertigjarige Oorlog (1618-1648), die vooral in de Duitse landen werd gevoerd, maakte versterking van de oostgrens noodzake lijk. Besloten werd de nieuwe schans aan te leggen op de Lange Akkeren, een hoger gelegen klei strook in de Dollardboezem, bij de nieuwe monding van de Westerwoldse Aa. Door de aanleg van een zijl aan de noordzijde in de Westerwoldse Aa zou men hier ook de omge vingvan de vesting onder water kunnen zetten. De vesting moest niet alleen de dijken beschermen maar ook de zijl. Verdieping en verwijding van de haven maakte de Lange Akkerschans of Nieuwe Schans bereikbaar voor schepen. Volgens het plan van ingenieur Matthijs van Voort werd een vesting aangelegd in de vorm van een regelmatige vijfhoek, bestaande uit een aarden wal met op de vijfhoeken aarden bastions of dwingers, en omgeven door een gracht. Er kwamen twee poorten: aan de noordkant de hoofdpoort, de Winschoter poort, aan de zuidkant de Bellingwolderpoort. Beide poorten waren door een hoofdweg met elkaar verbonden: de Voorstraat. Langs de Voorstraat lag het plein voor exercities. Rond het plein woonden de officieren en andere notabelen. In de Achterstraat woonden hand werkers en schippers. Een van de eerste gebou wen aan het plein was de hoofdwacht. De oude vorm van de vesting is nog goed zichtbaar: Nieuweschans vanuit de lucht Foto Stichting Vrienden van de Nieuwe Schans. Bommenberend Wat voor rol heeft de vesting Nieuweschans na 1648 gespeeld bij de verdediging van Noord- Nederland? Het gevaar kwam na de Dertig jarige Oorlog meestal uit het zuiden, zoals in het rampjaar 1672 met de inval van Bernard van Galen, bisschop van Munster, in Groningen bekend als Bommenberend. Hij bezette Nieuweschans in 1672. Rabenhaupt, de commandant van de Groningse troepen, heroverde het jaar daarop de vesting. Ook de Fransen in 1795 kwamen uit het zuiden. Met het droogmaken van de moerassen en het inpolderen van de Dollard hadden de vestingen geen nut meer. Ook Nieuweschans verloor in de achttiende eeuw zijn functie. Toch werd de vesting van Nieuweschans in 1744 aan de noord- en oostkant uitgebreid. Na de bezetting door de Fransen (1795-1813) raakte die in verval. In 1870 besloot de regering de vesting op te heffen en werd deze ontmanteld.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 33