Nieuwe kans voor cultuurhistorie in Nieuweschans Tineke Vooijs Publieksevenement verdedigingswerken 17 april Op 17 april houdt Heemschut een Literair Muzikaal Monument in Nieuweschans. Als opwarmertje een artikel over de vesting, die zich sinds kort weer voorzichtig op haar militaire verleden oriënteert. 30 Heemschut februari 2004 De blikken bussen op de voorgrond zijn inmiddels afgebroken: graansilo aan de Westerwoldse Aa. Foto Vestingmuseum Nieuweschans. Op de rand van Nederland ligt Nieuweschans, in het Oldambt, het landschap met de uitge strekte graanvelden dat Frank Westerman be schrijft in De graanrepubliek. In dit boek vertelt Westerman over de opkomst en de achteruit gang van de graanboeren in het Oldambt, het overbodig worden van de landarbeiders en de teloorgang van de strokartonindustrie. Nieuweschans maakt deel uit van de gemeente Reiderland, waartoe ook Finsterwolde en Beerta behoren. Voor 1874 was Nieuweschans een vestingdorp, vanaf 1876 een grensplaats aan de spoorlijn van de stad Groningen naar het Duitse Leer. Met het verdwijnen van de Europese grenzen verdween ook de grensfunc- tie van Nieuweschans: het snelverkeer racet over de nieuwe snelweg om het dorp heen van en naar Duitsland. Een nieuwe functie bood zich aan in 1985 toen in Nieuweschans warm bronwater werd aangeboord: zo ontstond het eerste kuuroord van Nederland. Het ontstaan van het landschap Het landschap van het Oldambt is ontstaan door overstromingen van de Dollard. Voor onze jaartelling bestond dit gebied net als Westerwolde uit veengebied met zandruggen. Door het stijgen van het zeewater won de zee terrein, de Eemsmonding werd steeds wijder. Door rampzalige inbraken van de zee in de vijf tiende en zestiende eeuw, waarbij veel dorpen onder water verdwenen, ontstond de Dollard. Deze had in 1545 zijn grootste omvang bereikt met een westelijke en een oostelijke Dollardboezem, gescheiden door het zoge naamde schiereiland van Winschoten, bestaande uit zand- en kleiruggen. Hierop is in de twaalfde eeuw Winschoten ontstaan aan de handelsroute tussen Groningen en Munster. De Dollard was zo uitgestrekt dat plaatsen als Wagenborgen, Noordbroek, Zuidbroek, Meeden, Winschoten, Blijham en Bellingwolde aan zee lagen. Onder Karei V werd begonnen met de indijkin gen van de Dollard. In 1545 werd de Oude Dijk van Scheemda naar Termunterzijl aangelegd, waarbij het grootste deel van de westelijke Dollardboezem droogviel. In hetzelfde jaar werd er in de oostelijke boezem ook een Oude Dijk aangelegd. Deze loopt van Winschoten naar Blijham, verder naar Wedde waar hij ombuigt naar het noorden om als de Hamdijk bij de Bonerschans de Duitse grens over te steken, waarna hij der Alter Deich heet. Het in de zestiende eeuw begonnen inpolderingspro ces werd voortgezet tot het ontstaan van de Carel Coenraadpolder in 1924. Nu wordt dit inpolderingsproces teruggedraaid. Ten noorden van Winschoten komt de Blauwe Stad, een nieuw meer. Oostwold en Midwolda liggen binnenkort aan het water.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 32