Martiaal Groningen Verdedigingswerken Ph.M. Bosscher We noemen de strijd der Schieringers en Vetkopers. Of de Groninger Schansenkrijg. Hoe kan Heemschut 2004 - voor de erfgoedsector het jaar van de verdedigingswerken - beter beginnen dan met een overzicht van martiaal Groningen? Verderop in dit nummer aandacht voor Nieuweschans, waar op 17 april het publieksevenement plaatsvindt. februari 2004 Heemschut 15 De voormalige ruiterwacht of Corps de Garde: in dit gebouw op de Oude Boteringestraat/ hoek Lopende Diep uit 7 634 zit tegenwoordig een gerenommeerd hotel-restaurant. Onder: Ewsumgevelsteen. Foto's Anna Huizinga. Wie zich enigermate heeft beziggehouden met de geschiedenis van de Republiek der Zeven Provinciën is vertrouwd met de begrippen 'landprovincie', 'zeeprovincie', 'generaliteitsland' en 'barrière'. Het is frappant dat al deze begrippen van wezenlijke betekenis zijn in het geschiedverhaal van de provincie Groningen - misschien kunnen we beter schrijven van 'Stad en Lande', zoals onder de Republiek gebruikelijker was. Het gewest was in zoverre een landprovincie dat het in het oosten grensde aan het gebied van vreemde vorsten, van wie op den duur de koning van Pruisen de belangrijkste werd. De Groninger zeevaart, vooral de Wadden- en Sontvaart, was een belangrijke economische factor. Maar het gewest speelde ook een rol van bete kenis in de Admiraliteit van het Noorden, al was deze eerst in Dokkum, later in Harlingen gevestigd. Groningen was de enige stad buiten Holland en Zeeland waar een Kamer van de West-Indische Compagnie gevestigd was. Eigendom van de stad Groningen, die daar ook stellig de eerste viool speelde, was het land schap Westerwolde. Toch behoorde dit niet tot Stad en Lande maar had het officieel de status van Generaliteitsland. Tegen vijandelijke legers wist de stad zich niet alleen beschermd door een geducht stelsel van vestingwerken maar ook lange tijd door de zogeheten Oostelijke Barrière: de vestingen Emden en Leerort die op vreemd territoir lagen maar die tijdens de Tachtigjarige Oorlog een staatse bezetting kregen die tot 1744 gehandhaafd bleef. Het bovenstaande impliceert al dat we kunnen spreken van de militaire geschiedenis van Groningen. Deze gaat echter veel verder terug dan de Tachtigjarige Oorlog. Uit de Middel eeuwen kennen we de strijd der Schieringers en Vetkopers en de strijd van de stad om de poli tieke en economische hegemonie in het gewest te verwerven. In de Ommelanden vinden we een belangwekkend overblijfsel uit die periode van gewapend conflict. Op het terrein van de voormalige borg Ewsum bij Middelstum staat een kanon toren uit 1472 die waarschijnlijk gespaard bleef bij de sloop van de rest van het gebouw in 1863 omdat dit bouwwerk met zijn zware muren een 'te harde noot om te kraken" was. In de stad vinden wij enkele overblijfsels van de middeleeuwse omwalling, zoals een stuk muur aan het Pepergasthuis en het onderstuk van de zogenaamde Tibbetoren, nu een deel van een particulier woonhuis aan de Hofstraat bij het Cattenhage. In de overgangsperiode van de Middeleeuwen naar de Nieuwe Tijd zijn aan de oostzijde van de stad successievelijk drie citadels of dwang- burchten gebouwd. De oudste is gesticht door Edzard Cirksena, graaf van Oost-Friesland, in de tijd dat deze zich Heer van Groningen kon noemen, en vrijwel onmiddellijk na het einde van zijn bewind weer afgebroken. De tweede is gesticht op last van Alva en verdween toen de stad zich voor de eerste keer had aangesloten bij de partij van de Opstand. In 1580 werd de stad weer Spaans als gevolg van wat niet geheel terecht wordt aangeduid als het 'Verraad van Rennenberg' (de staatse stadhouder). Ook diverse andere militair belangrijke objecten in de omgeving kwamen daarna weer onder gezag van de Spaanse koning. Vanaf 1589 werd systema tisch krijg gevoerd om dit alles opnieuw onder staats gezag te brengen, onder de bekwame en bezielende leiding van de Friese stadhouder Willem Lodewijk, graaf van Nassau. Groninger Schansenkrijg Deze zogenaamde Groninger Schansenkrijg speelde zich vooral af rondom schansen of veld- versterkingen, bestaande uit omgrachte aarden wallen. Door deze constructiewij ze is er vaak weinig van overgebleven. Er zijn echter uitzon deringen. Rond Oudeschans vindt men nog een

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 17