Jargon Side by site Dwangburcht en dwingers februari 2004 Heemschut 13 Aangezien vestingwerken het thema is van de erfgoedsector in 2004 zal Jargon dit jaar regelmatig aandacht schenken aan vesting bouwkundige termen. Verdedigingswerken waren in voortdurende ontwikkeling, de terminologie volgde die ontwikkeling. Woorden worden 'hergebruikt' en de verklaring veranderde. De vestingbouw kundige terminologie is daarom vaak voor verschillende uitleg vatbaar. Ph. Bosscher noemt in zijn artikel over martiaal Groningen het woord citadel (Italiaans citadellastadje). De citadel is een zelfstandig verdedigbaar vestingwerk binnen of nabij een stad of vesting met het doel de inwoners van de stad onder bedwang te houden. Meestal gebeurde dit door een vreemde heerser, de dwangheer, die de stad op een gewelddadige manier beheerste. In dat geval noem je de citadel dwangburcht of dwangkasteel. Zo liet Karei V rond 15 3 0 het kasteel Vredenburg in Utrecht bouwen naar ontwerp van Rombout Keldermans. Aan de andere kant moest de citadel ook weerstand bieden na de val van het overige deel van de vesting, als laatste 'bolwerk' (hier figuurlijk gebruikt) van verzet tegen de vijand. Een dwinger is de Fries-Groningse naam voor bolwerk in de betekenis van bastion. Een bastion is een vijfhoekige aarden of stenen uitbouw van een verdedigingswerk, oorspronkelijk naar Italiaans ontwerp. Een bastion is in ruimere zin een vooruitgescho ven verdedigingswerk, tot de zeventiende eeuw eenvoudigweg een bolwerk genoemd, dat met de hoofdfortificatie in gedekte verbinding staat. In engere zin is het een bij de frontlinie aangesloten vooruitspringend gedeelte op de hoeken en bij de toegangen van een vesting. Onder het stenen bastion bevonden zich de kazematten, kelders voor kanonnen en munitie. In ruimere, latere zin is een kazemat een bomvrij gebouw (bunker) in een verdedigingslinie. AMtC Reacties en suggesties graag zenden aan redactie@heemschut.nl of per post ter attentie van de redactie, NZ Kolk 28, 1012 PV Amsterdam. De Groninger dwingers. De Stichting Menno van Coehoorn ijvert sinds 1932 voor het behoud van de histori sche verdedigingswerken zoals stadspoor ten en wallen, vestingen, forten, kazemat ten, stellingen en linies. Het is driehonderd jaar geleden dat Menno van Coehoorn is overleden. Stichting Menno van Coehoorn, Mariaplaats 51,3511 LM Utrecht, info@coehoorn.nl of www.coehoorn.nl, tel. 030-2312230. Voor Jargon zullen wij regelmatig opslaan: - Terminologie verdedigingswerken; inrich ting, aanval en verdediging, een herziene en uitgebreide bewerking van Vestingbouwkundige termen door A.H. Mohruit 1983, Zutphen, 1999. - Vesting; vier eeuwen vestingbouw in Nederland, Zutphen, 1982. Beide uitgegeven door de stichting Menno van Coehoorn. Systeem van Menno van Coehoorn. Tekeningen van Jean-Denis Lepage, uit zijn boek Vestingen en schansen in Groningen. www.DatBewarenWe.nl Probeer niet aan kinderen te verkopen dat cultureel erfgoed mooi is, of waardevol. Dan halen ze hun schouders op. De Beurs van Berlage mooi? Vond ik als kind niet. Nee, erfgoed is heel erg spannend, dat verkoopt veel beter. www.DatBewarenWe.nl, een lessenwebsite over cultureel erfgoed voor groep 6, 7 en 8 van het basisonderwijs, gooit het daarom over die boeg. Met lessen als 'De ontdekking van de erfgoedbrigade'. Mo, Iris en Sven - zo heten kinderen tegenwoordig - zijn aan het voetballen en toevallig komt de bal bij een oud muurtje terecht. 'Een geheime schatplaats!', roept Mo opgewonden. 'Het was een gevangenis', merkt Sven op. 'Daar hebben ze vroeger zielige weeskinderen in opgesloten', fantaseert Mo. 'Of...', Iris wrijft over het kippenvel op haar arm, 'of het was een heksenwaag.De kinderen van groep 6, 7 en 8 van het basisonderwijs mogen nu nadenken over de vraag wat het was. Alles met de computer en met z'n tweeën. De site houdt tot in detail rekening met de voorkeuren van kinderen. Dus met bijbehorende vormgeving, een beetje druk, met geinige animaties en tekeningetjes. www.DatBewarenWe.nl is 'de coole, nieuwe website, die je alles uitlegt over erfgoed'. Een bijna verborgen knop 'leraren' vertelt je meer over het hoe en waarom, maar helaas niet welke club achter de site zit. Waarom deze website? Omdat erfgoed nauwelijks aan bod komt binnen de bestaande lesstof, lees je op de lerarenpagina. Dat is helemaal waar en www.DatBewarenWe.nl is dan ook een baanbrekend initiatief, waar Heemschut blij mee kan zijn, vooral ook omdat de site professioneel gemaakt is. Met wat goede publiciteit zal het product zijn weg wel weten te vinden. Er zijn ook Op-stap-lessen. De leraar legt eerst uit wat een monument is. En daarna gaan Mo, Iris en Sven op pad naar een monument en proberen onderweg nog enkele monumenten te ontdekken. Op een uitgeprint formulier vullen ze onder meer in waarom ze vinden dat iets een monument is en wat er nu zo bijzonder aan is. Leuk? Echt wel! Bert Franssen

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 15