'We zijn te lang in slaap gesust en hebben dingen te laat gezien. Daar is ook de verkokering debet aan' 'Ik heb mij zelf ook veel te laat gerealiseerd wat er aan beeldbepalends is verdwenen: In mijn jeugd, fietsend tussen Schiedam en Rotterdam, ging ik ervan uit dat alles zo zou blijven. Pas te laat kom je tot de ontdekking hoe de bulldozer tekeer kan gaan.Quote Pieter van Vollenhoven. Foto Arie Kieviet/HH. bouwen een tweede natuur. Gebruik het huidige gebouw en bouw niet. Ondanks de wens van de opdrachtgever is nieuwbouw niet altijd noodzakelijk. Het huidige oude gebouw voldoet vaak nog beter aan de wensen door het anders in te richten dan door het te vervangen.' 'Ik wil graag dat u mij dat manifest toestuurt. Het is weer zo'n teken hoeveel mensen er zijn die er net zo over denken als wij', is de spontane reactie van Van Vollenhoven. En hij vervolgt: 'U heeft mij enkele voorbeelden van acties van Heemschut voorgelegd die duidelijk aantonen hoeveel knelpunten er nog zijn op het terrein van de beschermde monumenten en van de beeldbepalende panden. Ik zou graag willen dat u mij eens een inventarisatie van die knelpun ten voorlegt.' Dat is bij Heemschut dus niet aan dovemansoren gericht. Beschermde gezichten Een van de eerste knelpunten waarnaar Van Vollenhoven informeert, is het beschermde dorps- of stadsgezicht. We laten hem alvast weten dat de voorbereiding met name door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg aan de hand van veel historisch onderzoek zeer gedegen en uitvoerig geschiedt. Je komt niet zomaar op die lijst. Maar staat een dorp of stad er eenmaal op dan is er in feite geen enkele sanctie bij eventuele aantasting ervan. Daartegen vechten is het dagelijks werk van Heemschut, vooral tegen de lokale overheden. We refereren ook aan een interview in Heemschutvan augustus 2003. Daarin verklaart zelfs een wethouder hoe moeilijk zij het heeft met de bescherming van haar eigen dorp. Ook zij constateert dat alleen de mentaliteit van de bestuurder garantie biedt aan de bescherming. De reactie van Van Vollenhoven: 'Zo zien we hoe vogelvrij ons erfgoed soms is en hoe onbe schermd het er in feite bijstaat. Ook op dit punt zullen we de hoofden bij elkaar moeten steken om bescherming ook wettelijk meer zekerheid te bieden. Ik heb mij zelf ook veel te laat gere aliseerd wat er aan beeldbepalends is verdwe nen. In mijn jeugd, fietsend tussen Schiedam en Rotterdam, ging ik ervan uit dat alles zo zou blijven. Pas te laat kom je tot de ontdekking hoe de bulldozer tekeer kan gaan. Daartegen moeten wij onze krachten bundelen. We zouden moeten denken aan een soort platform waarin we kennis delen en voorkomen dat dit soort voorvallen zich herhaalt. We zijn te lang in slaap gesust en hebben dingen te laat gezien. Daar is ook de verkokering debet aan.' Creativiteit belonen Het pleidooi van Heemschut voor het particu lier initiatief is ook niet aan dovemansoren gericht: 'Er gebeurt ook veel door particuliere instanties of individuen die bereid zijn eigen geld en veel moeite te steken in een monumen taal pand', vervolgt Van Vollenhoven. 'De regels en de kosten zijn meestal het voornaam ste struikelblok voor het particulier initiatief. Je zou mensen die in een onhandig pand willen wonen of werken, moeten belonen. Op die manier stel je ze tevens in staat om hun monu mentale bezit beter in stand te houden, want daar gaat het nog wel eens mis. Vooral nu de huizenprijzen zo hoog zijn, is er na de aankoop eigenlijk weinig financiële ruimte meer over om het vervolgens goed te kunnen onderhouden. Misschien moeten we wel zoeken naar een middel om de prijs van een monument kunst matig laag te houden. Het wordt wellicht ook tijd voor een cultuurhistorische makelaar, die leegstaande monumentale panden en de echte liefhebbers bij elkaar brengt. Hoe ver je bij dit soort ideeën met overheidsgeld moet gaan, moeten we nog eens bezien. In noodgevallen zou een soort bufferpot voor particulier initia tief niet ondenkbaar zijn. Het zou misschien een taak van het Restauratiefonds kunnen worden. Wat ik hier vooral mee zeggen wil, is dat we over dit soort dingen na moeten blijven denken, want een waakhondfunctie vervullen, is altijd een strijd tegen het gemak, tegen het inslapen. Als we niet kritisch blijven, missen we kansen.' 'Als wij het beeld van Nederland in een steeds uniformer Europa willen behouden', zo gaat Van Vollenhoven voort, 'zullen we alle zeilen moeten bijzetten nu we steeds meer vervreem den van onze cultuur en oorsprong.' Pieter Baars vult aan: 'Het zijn toch vaak de financiële belangen op korte termijn die het beeld nu bepalen. Zouden we de Open Monumentendag in september, die in het teken van de "Verdediging" staat, niet kunnen gebruiken om deze boodschap van de "Aanval" uit te dragen?' 'Bereid mijn speech alvast maar voor', reageert Van Vollenhoven. U hoort dus meer van hem en van Heemschut. Jan Derk Gerritsen is PR-medewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 14