Pieter van Vollenhoven op de bres voor de monumentenzorg Jan Derk Gerritsen Als voorzitter van Het Nationaal Groenfonds uitte mr. Pieter van Vollenhoven zijn zorgen over de bezuinigingen op grondaankopen voor natuur door het kabinet Balkenende. Als voorzitter van het Nationaal Restauratiefonds toonde hij zich al minstens even bevreesd voor aantasting van het cultureel erfgoed. In dezelfde adem legde hij bezorgdheid aan de dag over het monumentenbeleid van de opeenvolgende kabinetten. Reden genoeg voor een interview. februari 2004 Heemschut 11 'We moeten samen eens praten over de toekomst: Heemschut bewijst een waakhond functie te hebben op veel gebieden waar wij ons ook op bewegen, of het nu het Restauratie fonds, het Croenbeheer of zelfs de verkeers veiligheid is.Quote Pieter van Vollenhoven. Foto Stichting Nationaal Restauratiefonds. In een voorgesprek had Pieter Baars, Hoofd Communicatie van het Restauratiefonds die bij het interview aanwezig was, er al op gewezen hoe mr. Pieter van Vollenhoven zich vastbijt in zijn onderwerp en zich strijdbaar inzet voor de doelstelling van het Nationaal Restauratie fonds, waarvan hij voorzitter is. Zelf ziet Van Vollenhoven dat bescheidener. We begonnen het interview in de verwachting dat hij zijn woorden als gezagsdrager op een goudschaaltje zou wegen, zoals we dat gewend zijn van menig politicus of bestuurder. Echter niet in dit geval, waar van een interview van begin af aan geen sprake was. Het werd een gesprek tussen mensen die begaan zijn met de wijze waarop we in dit land omgaan met ons cultureel erfgoed. 'In de wereld van de monumenten werden toezeggingen niet waargemaakt en bleven subsidies uit, met als gevolg dat rijksmonumen ten verloederden', zei Van Vollenhoven onlangs al in Trouw. 'De gemeenteraad vroeg dan: wat doen we aan die verloedering? Men gaat dan uiteindelijk naar de projectontwikke laar. Die zegt: dat lossen wij wel voor jullie op. Maar dan wel met de bulldozer!' In hetzelfde interview legt Van Vollenhoven de parallel naar de natuur en uit hij zijn grote zorg dat de Ecologische Hoofdstructuur (EHS), die nu eindelijk voor 92 procent is vastgesteld, in feite niet tot stand komt door het uitblijven van subsidies en aanslagen vanuit de ruimtelijke ordening. Als er geen geld is, zegt hij, komt er ondanks alle goede voornemens toch een andere bestemming dan natuur. Wetten die dat beschermen zijn onvoldoende krachtig. Dat zie je ook bij de monumenten: op een gegeven moment wordt de druk op de grond zo groot dat er sloopvergunningen afgegeven worden, waardoor er toch nieuw wordt gebouwd. Van Vollenhoven geeft aan dat hem ook in gesprek ken met vertegenwoordigers van de provincies is verzekerd dat goedbedoelde toezeggingen niet kunnen worden waargemaakt, omdat bijvoorbeeld de Betuwelijn of extra bebouwin gen toch doorgang moeten vinden. 'Ook in hun ogen is de EHS dan niet te redden', aldus Van Vollenhoven Op de barricaden Na een uiteenzetting van onze kant over de taakopvattingen en doelstellingen van Heemschut, brandt Van Vollenhoven los: 'We moeten samen eens praten over de toekomst. Die ziet er met al die verkokering niet gunstig uit. Met elkaar zullen we de problemen moeten aanpakken. Heemschut bewijst een waakhond functie te hebben op veel gebieden waar wij ons ook op bewegen, of het nu het Restauratiefonds, het Groenfonds of zelfs de verkeersveiligheid is. Neem dat laatste: is het aantal slachtoffers in het verkeer niet reden genoeg er meer aan te doen? Spreken de cijfers al geen duidelijke taal genoeg? Bij de monumenten is het toch niet anders? Ik beloof u: we zullen er samen met andere organisaties tegenaan moeten gaan. Er zijn "waakhonden" voldoende die zich zorgen maken over de verloedering van ons erfgoed. Of het nu mijn fondsen zijn, organisaties als de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, uw vereniging of talloze particuliere organisaties. Toch zien we bij veel bedreigingen te laat de consequenties. Het is op veel plaatsen vijf voor twaalf!' Knelpunten In dit verband maken we Van Vollenhoven attent op een manifest dat de Bond van Nederlandse Architecten onlangs uitgaf. Enkele citaten daaruit: 'Vitale architectuur geeft duurzaam bouwen een nieuw elan. Maak van duurzaam

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2004 | | pagina 13