6 Actief huis, werken de restaurateurs met gevoel voor historische waarden en oog voor detail: 'Het is alleen jammer, dat er voor de restauratie niet bijtijds hekken zijn geplaatst. Vandalen hebben het geëtste glas in twee deuren vernield en dat is onvervangbaar.' Krakers en Heemschut Drenthe behouden Vermeerschool Assen Een opmerkelijke coalitie van buurtbe woners, krakers en de Provinciale Commissie Drenthe van de Bond Heemschut heeft gezorgd voor het behoud van de Vermeer- school in Assen. De school is in 1927 ontwor pen door de toenmalige gemeente-architect J. Jansen van Galen in de stijl van de Amster damse School. Hoewel de gemeente het gebouw niet op de monumentenlijst heeft geplaatst, is het volgens Heemschut wel dege lijk van grote waarde. De voormalige school deed de laatste jaren dienst als activiteitencentrum van een GGZ- instelling, die het pand wilde slopen om plaats te maken voor nieuwbouw. De gemeente had al een sloopvergunning afgegeven toen buurtbe woners, krakers en Heemschut in actie kwamen. Toen het niet lukte om via de rechter de sloop tegen te houden is een Raads commissie bijeengeroepen, waar ook de voor zitter van de Drentse commissie, omringd en aangemoedigd door de krakers, een warm plei dooi hield voor het behoud van het gebouw. Dat leidde tot een verzoek aan het gemeentebe stuur om opnieuw met de GGZ te gaan praten. Met succes. Er kwam geld los uit Den Haag en de school blijft behouden. EricLe Gras, PR-medewerker Heemschut Drenthe. ZUID-HOLLAND Rijksbescherming voor Hodenpijl Schipluiden De inzet van de historische vereniging Oud-Schipluiden en Heemschut is onlangs bekroond met de aanwijzing van het 'geheel omwaterde boerderijcomplex Hodenpijl' aan de Tramkade in Schipluiden als beschermd rijksmonument. Uit onderzoek van de historische vereniging is naar voren gekomen dat de boerderij oorspronkelijk als buitenplaats in de tweede helft van de zeven tiende eeuw is gebouwd, in opdracht van Jacob Pieterszoon Wouw. Hoewel het complex niet wordt bedreigd, ligt de culturele waarde nu vast. Volgens het zeer uitgebreide besluit van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg is het geheel van boerderij met tuinaanleg, tuinmuur, wagenschuur en toegangsdam met hek van algemeen cultuur-, architectuur-, bouw- en tuinhistorisch belang. Het is een voorbeeld van Schipluiden, Hodenpijl. Foto F. W. van Ooststroom. een boerenhofstede uit de zeventiende eeuw die relatief gaaf bewaard is gebleven. In de 'waardestelling' wordt dan ook de inrichting van het gehele terrein genoemd doordat de oude structuren van de aanleg, zoals de water lopen, toegangsdam met hek, voormalige moestuin met tuinmuur, boomgaard, erf en windsingel, beeldbepalend zijn gebleven. Verder wordt het gaaf bewaarde interieur van belang geacht, met fraaie stucplafonds, onder andere in een kamer van zes bij acht meter die ook versierd is met een schildersstuk en Ionische pilasters. De geheel bepleisterde kelder onder de grote opkamer is overwelfd door zes kruisgewelven met ribben, in het midden gesteund door twee achtkantige zuil tjes. Het zijn slechts enkele details uit de nauw keurige beschrijving van tien kantjes. Einde van de boerderijen? Het jaar van de boerderij loopt ten einde. In allerlei vormen is aandacht gegeven aan die bedrijfswoningen van de agrariërs onder ons, de woningen van de hobbyboeren, de tot burgerwoning geworden onderkomens en aan het grote verdwijnen. Er is veel gepubliceerd, bijna alles is gezegd en veel bekeken, met bussen vol zijn we erop uitgetrokken, zelfs zijn er excursies geweest naar de uitwassen, 'de boerderettes'. Het zijn de positieve berichten, als 'Rijks bescherming voor Hodenpijl', die nog tegen wicht bieden aan de teneur dat behalve het jaar ook het einde van de boerderijen nabij is. Maar laten we hopen dat de aandacht die er nu is, blijvend zal zijn. Wat dit jaar zeker heeft opge leverd is een groot aantal meldingen van bedreigde boerderijen. Op de actielijst van de Provinciale Commissie Zuid-Holland zijn er dit jaar veel bijgekomen. Ze zijn reeds, of worden binnenkort, bekeken, brieven zijn gestuurd, procedures gestart en plaatselijke initiatieven voor behoud onder steund. Een kleine bloemlezing: - een boerderij aan de Voordijk in Barendrecht heeft, zo laat het zich aanzien, haar functie verloren. Zij verkeert in goede staat, voor behoud is gepleit; - aan de Gravenweg in Capelle aan den IJssel, staat een rijksmonument dat eigendom is van de gemeente. Volgens een recente melding is er groot achterstallig onderhoud en dreigt de gemeente de kosten van onderhoud te schrap pen. Het klinkt ernstig genoeg om tot actie over te gaan; - in Nieuwkoop is een boerderij met naast gelegen zomerhuis aan de Noordenseweg geïnspecteerd, die door verandering van functie dreigt te worden aangetast. Nog nader te ontvangen informatie kan aanleiding zijn voor actie; - onder de mooie naam 'Het Lam Gods', staat in het landelijke Rijnsaterwoude een rijksmo nument met groot achterstallig onderhoud. In een gesprek met de wethouder is op de gemeentelijke plicht ten aanzien van rijks monumenten gewezen; - het dorp Rijnsburg krijgt mogelijk in het centrum aan de Molenkade een rijksmonu ment. De procedure, ondersteund door de gemeente, loopt. Ook dat is een boerderij, met kenmerken uit de zestiende en zeven tiende eeuw. Er zijn geruchten dat de gemeente het pand, dat allang leegstaat en december 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 8