december 2003 Heemschut 11 Binnen naar eigen inzicht, buiten in goed overleg met Monumentenzorg: Bert en Hella Bosch in en achter hun gerenoveerde negentiende-eeuws dokterswoning. Foto's Henk Snaterse. onhandig met de kinderen. We hebben beton gestort en een nieuwe vloer gelegd. Toen vonden we praktisch belangrijker dan mooi.' Tegenwoordig vinden ze zowel praktisch als mooi belangrijk. Bert richtte daarom afgelopen september met vier mede-inwoners van Hazerswoude Stichting Oogappel op, ook te lezen als oog-appèl omdat er 'een appèl op het oog wordt gedaan bij het streven naar fraaie bebouwing in de gemeente. We lijken op Heemschut. Het idee ontstond door een plan van de gemeente om een lelijke blokkendoos van twintig bij twintig en elf meter hoog te bouwen in ons dorp. Dat past hier totaal niet. Geld prevaleert boven bouwhistorische en andere zaken. Je begrijpt niet dat die gemeen ten dat willen. Ze hebben er toch weinig gevoel voor. Of ze willen iets moderns.' Vuurwerk en verzakking De gemeente start wel halverwege de jaren negentig het project Gemeentelijke Particuliere Woningverbetering. Doel is te inventariseren welke panden de moeite waard zijn om te behouden en met subsidie op te knappen. De dokterswoning is een van die panden. Aan de hand van plannen van architect Piet Roelands begroot de aannemer 850.000 gulden voor de gehele renovatie, een bedrag dat uiteindelijk zal oplopen tot meer dan een miljoen gulden. 'De helft werd bekostigd met subsidies en gunstige leningen. De rest betaalde de apotheker in het dorp', zegt Bert. 'Net in die tijd verkocht ik hem mijn apotheek en kreeg daarvoor een grote zak met geld. Het huis is oud, het dak lekt, de muren zijn eensteens en de ramen enkel glas wanneer de restauratie in juni 1997 begint. Door ernstige verzakking zitten er scheuren in de muren van het huis, dat op een zachte ondergrond van veen en takkenbossen is gebouwd. De familie Bosch verkast voor zeven maanden naar een huurhuis. Binnen de kortste keren is het hele binnenhuis kaal, zijn er negentien palen in de grond geheid en worden oliedrukvijzels geïn stalleerd om met het spannendste gedeelte van de restauratie te beginnen: het rechtzetten van het huis. 'De vaklui die dit klusje klaarden hadden nogal wat praatjes en zeiden dat het nooit misging', vertelt Hella. 'Wij wilden er een echte happening van maken met buurt bewoners en pers. Bleken die schurken 's ochtends toen wij aankwamen al begonnen te zijn' Hoewel het begin dus niet is vastgelegd, illustreert een reeks foto's prachtig hoe in twee uur een gedeelte van het huis 37 centimeter wordt opgetrokken. Als Hella en Bert vanwege de geslaagde afloop vuurwerk afsteken, komen patiënten en artsen verontrust uit de naast gelegen praktijk aanrennen om te kijken wat er aan de hand is. In de volgende maanden wordt de rest van het huis grondig aangepakt. Binnen naar eigen inzicht. Buiten, in goed overleg met Monumentenzorg, het dak, de kozijnen, de isolatie en het voegwerk. Er zijn zo veel moge lijk milieuvriendelijke materialen gebruikt zoals Europees hout, isolatie van schapenwol en verf op waterbasis. Er is minder mogelijkheid voor hergebruik van materialen dan de eigenaars hadden gehoopt. Alleen wat oud hout voor rachels. 'Bouwers zijn slopers: oud eruit en alles nieuw', zegt Bert. 'Zo maakte de aannemer de oorspronkelijke voordeur prachtig na, maar toen we het messing hang- en sluitwerk van de oude erop wilden zetten, bleek dat verdwenen. Verkocht, om met de opbrengst de bedrijfspot voor personeelsuitjes te spekken.' Drs. T.L. van der Putten is lid van Heemschut Zuid-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 13