Benoemingen oktober 2003 Actief 7 Hbs A of megabioscoop? Haarlem In een overleg met de verantwoorde lijk wethouder Jur Visser hebben we nogmaals gepleit voor het behoud van de kenmerkende schepping van de oud-stadsarchitect Dumont: de voormalige hbs A aan de Zijlvest in Haarlem. De moloch van een megabioscoop die de internationaal 'vermaarde' architect Peter Wilson ervoor in de plaats denkt te zetten, is niet alleen ons maar ook een groot deel van de Haarlemse bevolking een doorn in het oog. Want in het oog springt deze plek waar de hbs A al decennialang de entree van de Westkant van de Damiatestad bepaalt zeer zeker. We hebben er tevens op gewezen dat de behoefte aan een megabioscoop in een binnen stad bijzonder klein is bij bioscoopexploitanten. Die zet je doorgaans neer aan de rand van of zelfs in de nabijgelegen 'polder'. Parkeergelegenheid voldoende, plus de moge lijkheid zo'n vermaakscentrum te vullen met andere functies als horeca, casino en dancing. Overwogen wordt niet voor niets door die exploitanten daar een plek voor te zoeken in Halfweg, even ver van Amsterdam als van Haarlem. Pro-actief verzet tegen industrieterrein Monnickendam Waar de boer vertrokken is of geen emplooi meer kan vinden, zijn vele bestuurlijke ogen gericht op zijn gebied, dat mede dankzij zijn inspanning tot landschap werd dat het behouden waard is. Zo ook de Monnickenmeer, waarover in de ambtelijke binnenkamers al gefluisterd wordt dat 't een uitstekende plek is voor een industrieterrein. Wij zetten dus alvast maar pro-actief in, gelet op de Belvedere-filosofie te laten weten dat men bij die plannen ons niet aan hun zijde vindt. Om meer redenen: het is beschermd landschap in het kader van Groenbeheer Noord-Holland, het nationaal landschap Noord-Hollands Midden en het provinciale landschap Waterland. Ook de Vereniging Oud-Monnickendam is, zijn visie getrouw, tegen zulke plannen. Ruimte voor industrie is Haarlem, Hbs A. Foto Henk Vijn. ook hier noodzakelijk maar die kan uitstekend worden gespreid in dit gebied over daarvoor geschikte locaties, zonder dat het unieke Waterlandse Landschap daarvan schade onder vindt. Er komt nog bij dat de Monnickenmeer grenst aan het grootschalige recentelijk uitge breide en nog niet geheel ingevulde industrie gebied. Overleg over Noord-Akendam Spaarndam In de voormalige gemeente Schoten staat de vervallen zeventiende-eeuwse boerderij Noord-Akendam. Nog wel, want de tand des tijds gaat door met knagen. Toch zou het zonde zijn als het laatste middel de slopers hamer werd. De boerderij is de enige in Noord-Holland van het min of meer Zuid- Hollandse type, een langhuis maar hier zelfs nog, zo dicht bij de grens tussen Noord- en Zuid-Holland, met een stolp uitgebreid. Onze technisch adviseur is in overleg met partijen om te zien wat hier nog te redden valt en - meestal het belangrijkste - hoe een en ander te finan cieren valt of een herbestemming kan krijgen. Bezwaar tegen nieuwbouw Provinciehuis Haarlem Wij vinden de Rijksdienst voor de Monumentenzorg aan onze kant bij ons bezwaar tegen de nieuwbouwplannen van het Provinciehuis aan de Dreef in Haarlem. Begin jaren vijftig werd zeer verantwoord nieuwbouw ontworpen door professor Zwiers, de architect en vertegenwoordiger van de Delftse School, van wie onlangs ook een kantoorgebouw in Arnhem monumentwaardig is geacht. Deze nieuwbouw wenst het huidige provinciebestuur gesloopt te zien. Dat getuigt van weinig gevoel voor een in al die jaren algemeen gewaardeerde aanbouw aan het historische paviljoen Welgelegen van Henri Hope uit 1786. Als ooit weinig discussie en veel waardering voor 'nieuwbouw bij oudbouw' is geweest dan is het hier. Met name ook de poort, die een brug vormt tussen het representatieve en het SECRETARISSEN (PROVINCIALE) COMMISSIES Groningen mr. G.H. Wildeboer (050) 3600259/(0592) 366748 Friesland mr.A.P.E.M. Pover (0522) 261105 info@deboeregbertspover.nl Drenthe mr. D. Hoeksema (0592) 356886 heemschutdrenthe@wanadoo.nl Overijssel mw.A.Sloot-Habers (0529)433751 Gelderland mw.drs.M.Jetten (024) 3230419 Flevoland mr. S.C. Trip (036)5314456 Utrecht H.F. Kuiper (0348) 401435 kuiper.duijnker@wxs.nl Noord-Holland mw. A. Mars (0297) 522801 martref@tref.nl Amsterdam mw.drs. M.J. Kuipers-Verbuijs (020) 6195690 Zuid-Holland drs.C.J.de Jong (0172) 519478 jong-verschoor@hetnet.nl Zeeland mw.mr. C. Herbers-Schoenmakers (0118) 556175 werk: (0117) 375806 ineke.herbers@sbi.nl Noord-Brabant drs.ir. H.N.G.M. Boot (0486) 461982/461863 Limburg dhr.J.H.G.E. Neessen (077) 3662501 De heer C.T.J. Wreesmann is benoemd tot penningmeester van de Provinciale Commissie Utrecht. Haarlem, provinciehuis. Foto Henk Vijn. kantoorgedeelte, heeft het ensemble zeer aanvaardbaar gemaakt. En juist die poort wil men nu slopen. Ook dat zou nog acceptabel zijn geweest als de nieuwbouw enig gevoel voor overgang had vertoond. Dat is niet het geval. Reden waarom wij ons met de Rijksdienst tegen sloop zullen verzetten. Jan Derk GemtsenPR-medewerker Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 9