Actief oktober 2003 ZUID-HOLLAND Identiteit Dorpsstraat Warmond aangetast Warmond Heemschut heeft forse kritiek op de grootschalige nieuwbouwplannen voor de kop van de Dorpsstraat in Warmond. De Provinciale Commissie Zuid-Holland vindt de gebouwen Meerpunt en Dekkersgaard, die de gemeente aan weerszijden van het begin van de Dorps straat wil neerzetten, een regelrechte aantas ting van de waardevolle cultuurhistorische identiteit van Warmond. De uitgebreide 'Zienswijze nieuwbouwlocaties Meerpunt en Dekkersgaard' veegt de vloer aan met de plannen. En niet voor de eerste keer. Eind vorig jaar reageerde Heemschut op de Strategische Beleidsvisie Warmond (SBW), waarin onder andere deze nieuwbouwplannen werden aangekondigd. De Provinciale Commissie Zuid-Holland kenmerkte de visie als een samenraapsel van losse ideeën, door slecht onderbouwde stellingen aan elkaar gebreid. Begin dit jaar reageerde Heemschut op de eerste voorstellen van de gemeente voor de bouw van winkels en appartementen op de twee locaties. Vooral Meerpunt, dat op de plaats moet komen van het voormalig cultureel centrum, wordt qua volume ongeveer zeven keer zo groot. Dekkersgaard komt op de plaats van een flat die inmiddels al is gesloopt. Doordat de twee gebouwen een zelfde uitstra ling krijgen, wordt de massaliteit ten opzichte van de lintbebouwing van de achterliggende Dorpsstraat versterkt. Heemschut heeft overigens laten weten dat het de opvatting van de gemeente deelt dat beide locaties aan het begin van de Dorpsstraat in aanmerking komen voor een passende nieuwe invulling. Voor de rest is de omgeving in cultuurhistorisch opzicht als gaaf en zeer waar devol te bestempelen. Omdat er tegelijk een procedure loopt, in gang gezet door de gemeente Warmond, om de Dorpsstraat aan te wijzen als een beschermd dorpsgezicht, is de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bij de beoordeling betrok ken. Ook deze dienst had moeite met het eerste ontwerp voor Meerpunt en kwam met kritische aantekeningen. Waarop de gemeente met een aanpassing is gekomen. Deze afslanking - van de achttien woningen in Meerpunt is er één geschrapt - was voor Heemschut echter geen reden de bezwaren te herzien. De veranderin gen maken de gevels aan de zijde van de Dorpsstraat nog massaler. Dat Monumenten zorg wel met de veranderde schetsen heeft ingestemd en de gemeente Warmond zich daardoor gesterkt voelt, maakt de situatie uitzonderlijk. De gemeente heeft de plannen inmiddels vastgesteld en ter goedkeuring bij de provincie ingediend. 's-Gravenzande, muziekschool. Foto Leo van der Meule. Sloop muziekschool voorkomen 's-Gravenzande De sloop van de voormalige muziekschool aan de Noordewind 3 in 's-Gravenzande, waarover eerder werd bericht, is afgewend. De gemeente heeft laten weten dat zij op het standpunt staat dat het gebouw, van rond de voorlaatste eeuwwisseling, moet worden behouden. Een reeds voorlopig koop contract is ontbonden omdat de koper de intentie had het gebouw te slopen. Nu ligt er een bouwplan ter beoordeling om de vroegere muziekschool, die op het pleintje een steden bouwkundig zwaartepunt vorm, te bestemmen voor twee woningen. De gemeente is voorne mens het pand, dat niet voor een landelijke erkenning in aanmerking komt, na het vaststellen van een nieuwe monumentenverordening, op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Ewout van der Dussen, PR-medewerker Heemschut Zuid-Holland. NOORD-HOLLAND Unieke Langhuisstolp in gevaar Uitgeest Samen met de Boerderijenstichting Noord-Holland gaan wij een schrijven richten aan de gemeente Uitgeest, alles in het werk te stellen voor het behoud van de zeventiende- eeuwse zogenaamde langhuisstolp 'Het Kooghuis' in Uitgeest. De eigenaar is niet van zins te slopen maar ziet geen mogelijkheid de restauratie, die ongeveer 600 duizend euro gaat kosten, zelf te financieren. Een langhuistolp is al heel uniek in Noord-Holland maar dit rijks monument is dat nog te meer doordat het een stadsaandoende trapgevel heeft aan het naar voren gebouwde woonhuis, terwijl de stolp zelf dwars daarachter staat. Ook in zijn kleurtoepas- sing is dit monument bijzonder. De ligging in het omringende agrarische landschap aan de oude dijk van de polder De Zien maakt het sieraad compleet. We stellen alles in het werk de eigenaar de mogelijkheid te bieden tot restaura tie en het niet zover te laten komen dat hij finan cieel gedwongen wordt tot nieuwbouw en derhalve tot sloop van dit juweel moet overgaan.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 8