ft. trie*! /v 'W fys i e> rw o oktober 2003 Actief 5 GRONINGEN Bouwplan Ennamlocatie tast karakter Hereweg aan Groningen Er is een nieuw bouwplan voor Hereweg 30 t/m 38, bekend als de Ennamlokatie (zie voor de voorgeschiedenis www.heemschut.nl). Het ontworpen gebouw zal door zijn grootschaligheid en vorm een forse inbreuk zijn op de bestaande bebouwing aan de Hereweg, zoals drastische ingrepen de weg al eerder op andere plaatsen hebben aange tast. De commissie meent dat zorgvuldiger moet worden omgegaan met de oude verbin ding tussen Groningen en Drenthe over de Hondsrug. De dichte individuele bebouwing ontwikkeld vanaf 1800 is kenmerkend voor de Hereweg, volgens de 'Spelregels voor Dynamiek'. De contourennota nieuw welstandsbeleid Groningen, geschreven in opdracht van de gemeente Groningen, waardeert de Hereweg hoog als historische toegangsweg. Hoog waardige architectuur moet het toegangskarak ter versterken, aldus deze nota, die overigens nog uitgewerkt moet worden. De Groninger commissie geeft de voorkeur aan handhaving van de bestaande panden of een ontwerp dat uitgaat van behoud van de bestaande gevels, die zo karakteristiek zijn voor de bebouwing van dit deel van de Hereweg. Tineke Vooijs, PR-medewerkster Heemschut Groningen. DRENTHE Sloop Vermeerschool dreigt Assen Van de gebouwen in het Monumenten Inventarisatie Project is slechts een deel in het Monumenten Selectie Project uitverkoren om de status van rijksmonument te verkrijgen. Dat betekent natuurlijk niet dat de gebouwen die geen aparte status hebben gekregen onbelang rijk zouden zijn. De Vermeerschool aan de Pelikaanstraat in Assen is zo'n niet geselecteerd gebouw. Het is gebouwd in 1928. Het is een duidelijk voor beeld van de Interbellumstijl, een lineaire variant van de Amsterdamse School. Door verandering van de bevolkingssamenstelling in de naaste omgeving verloor de school zijn functie. De laatste zeven jaar werd het school gebouw gebruikt als activiteitencentrum voor ex-psychiatrische patiënten door de GGZ, die ook de eigenaar van het gebouw is. Er was de afgelopen jaren bovendien een kinderdagver blijf in gevestigd. Het schoolgebouw verkeert in zeer redelijke staat, al is er wel sprake van achterstallig onder houd. Alle kozijnen van de klaslokalen zijn nog origineel, de betegeling van de gangen ook. Alleen een deel van het dak lijkt met nieuwere pannen gedekt te zijn. De school is steden bouwkundig duidelijk verweven met de buurt waar hij in ligt. Zo ervaren de buurtbewoners dat ook. Ze vinden dat hij beeldbepalend is voor hun omgeving en dringen er bij de gemeente sterk op aan alles in het werk te stellen hem te behouden. Volgens de GGZ voldoet het gebouw echter niet aan de eisen die het gebruik ervan stelt. Het zou daarom afgebroken moeten worden en vervangen door nieuwbouw. Dus heeft de dienst een sloopvergunning aangevraagd, die de gemeente Assen niet kon weigeren. Het gebouw heeft immers geen enkele status als monument en maakt ook geen deel uit van een beschermd stadsgezicht. De buurtbewoners, maar ook andere Assenaren, legden zich niet neer bij deze beslis sing. Ze spanden een kort geding aan om sloop voorlopig te voorkomen. Als getuige-deskun- dige werd Heemschut ingeschakeld. De voor zitter van de Provinciale Commissie Drenthe, Bob Groen, is naar de rechtszitting geweest en heeft een vurig pleidooi gehouden voor het behoud van de Vermeerschool. Helaas tever geefs, de rechter kon geen gronden vinden voor schorsing van de sloopplannen. Daags na de rechtszitting kraakte een groep actievoerders de school. Dat leverde veel aandacht op van de lokale en de provinciale media. Bovendien verzamelden de actievoer ders in een paar dagen meer dan drieduizend handtekeningen van medestanders. Ook de gemeenteraad reageerde op de actie. Een vergadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening leverde zelfs de uitspraak op dat heroverweging van de sloopplannen zeer wenselijk was. Het grootste deel van de gemeenteraad blijkt voor het behoud van de school te zijn. Reden voor de wethouder om het gehele gemeentelijke monumentenbeleid nog eens onder de loep te nemen. Andere inciden ten op dit gebied in Assen, waar Heemschut ook bij betrokken was, hebben duidelijk gemaakt dat cultuurhistorisch waardevolle gebouwen te vaak geen bescherming genieten en dat er daarom een ad hoe beleid gevoerd wordt, dat juridisch vaak veel haken en ogen oplevert. Het oude schoolgebouw zou goed kunnen dienen als activiteitencentrum. Er is geld voor de daarvoor benodigde aanpassing, maar dat is geoormerkt. Nieuwbouw is wel financieel mogelijk, een verbouwing daarentegen niet. Volgens architectjaap Kampinga, die op basis van het programma van eisen van de GGZ een alternatief bouwplan ontwikkelde, is een verbouwing van de Vermeerschool niet alleen goedkoper dan nieuwbouw, maar kunnen er ook nog eens een tiental appartementen voor jongeren in ondergebracht worden. Alle positieve intenties van gemeenteraad en wethouder ten spijt: als de huidige eigenaar wil slopen, is dat uiteindelijk niet tegen te houden. Tenzij er zulke goede argumenten en alterna tieven gevonden worden dat die tot andere gedachten komt. De taak voor Heemschut in Drenthe is dus duidelijk! Hans Ladrak, Provinciale Commissie Drenthe. Groningen, Hereweg. Foto Anna Huizinga.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 7