Interview: André Geurts over boerderijen in de Noord oostpolder Gloriedagen Sneek herleven Beeldreportage: Nieuwe Kunst- reclameglasplaten Jaar van de boerderij: erfinrichting Muzikaal Monument Utrecht: herstel bisschoppelijke hiërarchie Dvd ontsluit jaargangen Heemschut radicaal En verder 5 16 16 37 40 42 Column Heemschut naast CDA? oktober 2003 Heemschut 3 Standaardisatie was voorwaarde om de inrichting van de Noordoostpolder succesvol te laten verlopen. Een interview met de auteur van Boerderijen in de Noordoostpolder, tevens wetenschappelijk onderzoeker bij het Sociaal Historisch Centrum Flevoland. 20 In 1995 nog uitgeroepen tot lelijkste pand van de stad, kreeg Magazijnen Leeuwenburg zijn oude luister terug. Het gebouw is representatief voor de fraaie collectie winkelpanden in Sneek. 2 6 Grafisch vormgever Sanne Pleiter heeft altijd een boekje bij zich. Ziet hij een mooie gevelreclame uit de periode 1870-1940, dan maakt hij een notitie. Later keert hij terug, met camera. 28 Heel 2003 besteedt Heemschut aandacht aan de boerderij. In dit nummer het erf, dat rijk aan betekenis blijkt te zijn. Zo weerspiegelt de strikte grens tussen 'voor' en 'achter' de taakverdeling tussen man en vrouw. 33 Toen paus Pius IX op 4 maart 1853 overging tot de oprichting van vijf bisdommen in Nederland had dat een enorme bouwwoede tot gevolg. Een overzicht, waarin ook aandacht voor de kathedraal Sint-Catharina in Utrecht, podium van Heemschuts Muzikaal Monument op 23 november. 22 Alle artikelen willen zien die ooit in dit blad zijn verschenen over kasteel Nederhemert. En wel onmiddellijk. Sinds kort kan dat. Eén dvd bevat alle Heemschut-artikelen sinds 1924. Plus alle jaarverslagen sinds 1911. 39 o-c Ute r Heemschut actief Jargon Side by site Publieksactiviteiten Ledenservice Nieuwe uitgaven Eerste-Kamerlid Alphons Dölle wil zijn partij sieren met de ondertitel 'sociaal- conservatief'. Hij vindt dat de christen democraten als geen ander pal staan voor het behoud van ons cultureel erfgoed en de daarbij geldende normen en waarden. Tegenstanders van die opvatting verkla ren om het hardst dat de actuele hang naar behoud van historische verworvenheden, als verzet tegen de toenemende commer cialisering van onze maatschappij, zich niet beperkt tot christenen. Het ledenbe stand van Heemschut stelt hen in het gelijk. Onze aanhang is niet uitsluitend lid uit religieuze overtuigingen. Deze actuele discussie biedt ons gelegen heid te omschrijven wat die behoudend heid dan wel inhoudt. Te vaak nog wordt Heemschut bij acties verweten tegen vernieuwing te zijn. Op ons schijnt nog altijd een behoudzuchtig imago te rusten. Dat pareren we steevast met de vaststel ling dat het behoud van ons monumen tenbestand slechts mogelijk is en gegaran deerd wordt als in deze tijd voldoende zekerheid - vooral financieel - voorhan den is tot behoud in de toekomst. Zonder herbestemming is elke kostbare restaura tie weggegooid geld. Zo progressief zijn we ook nog wel. Bij het zoeken naar die nieuwe bestem ming kan men ook op onze inzet rekenen. We zijn ons ervan bewust dat er weinig graven of gravinnen of kasteelheren meer te vinden zijn en straks ook nog boeren, die het landschap onderhouden. Net als weinig pastores voor leegstaande kerken. Zelfs het CDA is bij het zoeken naar deze laatsten niet meer bij machte. Ook wij blijven het dus in de breedte en de onaf hankelijkheid zoeken. Jan Derk Gerritsen BESCHERMING CULTUURMONUMENTEN

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 5