Nieuwe uitgaven Het Huis te Manpad Anne-Marie ten Cate Dwarsdoor Utrecht 42 Hemschut oktober 2003 Monografie over Manpad Eindelijk verscheen er een mono grafie over het Huis te Manpad. Van belang voor de geschiedenis van Heemstede en de familie Van Lennep in het bijzonder, die het huis bijna twee eeuwen bewoonde. Het Huis te Manpad; huis, park en bewoners door de eeuwen heen werd samengesteld door Barbara Joustra, met medewerking van Mieke Wilmink-van Harmeien en Henrick S. van Lennep. Het boek begint met een recept uit 1895 voor de bereiding van vinken. De jacht op vinken op de nabij gelegen vinkenbaan en het eten van vinken als delicatesse is een van de vele onderwerpen die in deze monografie aan de orde komen. Het boek werd geschreven in opdracht van de beheersstich ting die door de laatste eigenaar, de diplomaat Jan Visser, werd ingesteld en die zorg draagt voor het behoud van landgoed, tuin en park. Het huidige huis, een van de bestbewaarde buitenplaatsen van Kennemerland, dateert uit 1675. VO MW-$ Het boek behandelt uitvoerig de geschiedenis van de bouw, het decoratieve programma van huis en park, de inrichting met de bijzondere wandschilderingen van Jurriaan Andriessen. Voorts beschrijft het de verschillende bewoners en vooral ook de bijzon dere beplanting in tuin en park. Beroemd is de tweehonderd meter lange slangenmuur, die nog steeds begroeid is met bijzonder leifruit. En ook is er een pinetum met een uitgebreide collectie dennen en coniferen. Huis te Manpad is als eerste buitenplaats in z'n geheel als rijks monument erkend, als historische samenhangend geheel van huis en parkaanleg met al zijn zeven tiende-, achttiende- en negen- tiende-eeuwse structuren en lagen. Tegenwoordig werkt men met een beheersplan. Onlangs is een nieuw tienjarig plan tot stand gekomen. Het laatste hoofdstuk beschrijft een wandeling over het landgoed zoals die gedurende de zomermaanden (dinsdagmiddag, zaterdagochtend) onder leiding van een gids te maken is. Vele oude en nieuwe foto's, tekeningen en plattegronden zijn in het boek opgenomen. Alphen aan den Rijn, Canaletto/Repro Holland, 200. 172 p. ISBN90 6469 790 6. Prijs 15. Opgravingen dankzij de busbaan Waar de aanleg van een omstre den busbaan, de HOV (hoogwaar dig openbaar vervoer)-busbaan, al niet toe kan leiden... In samenwer king met de gemeente Utrecht, stedenbouw en Monumenten, sectie Cultuurhistorie is uitgeverij Matrijs gestart met een nieuwe serie 'Utrechtse stadsgeschiede nissen'. Het eerste deel heeft als titel Dwars door Utrecht; opgravin gen langs de HOV-busbaan, auteur is René Kam. De busbaan loopt dwars door de historische stad; van Vredenburg, via Oudegracht, Neude, Janskerkhof, Lucas- bolwerk en Biltstraat tot aan de Berekuil. Het boek is dan ook een reis dwars door archeologisch en historisch Utrecht, want voordat de busbaan er kwam, is er langs het tracé intensief bodemonderzoek verricht. Het eerste hoofdstuk gaat over het vervoer door de eeuwen heen. Over de oude Romeinse rijksgrens en de belang rijke middeleeuwse handelsweg te water, de Oude Gracht, die in de tiende en twaalfde eeuw door de stad werd gegraven. Ook is er aandacht voor de oude graven onder het Janskerkhof en de ontwikkeling van het gebied rond de Biltstraat. Utrecht heeft wat archeologisch en bouwhistorisch onderzoek betreft inmiddels een lange staat van dienst. De kennis van de stad die in de loop van dertig jaar onderzoek is opgedaan, is in dit boek op een toegankelijke manier gebracht. Wederom is er een stukje van de verborgen geschie denis in woord en beeld gepresen teerd. Utrecht, Matrijs, 200.160p. ISBN 90 5345 230 3. Prijs €14,95. Jaarboek Amstelodamum Het Vierennegentigste Jaarboek van het Genootschap Amstelodatnum bevat behalve de gebruikelijke verslaggeving en kronieken altijd uiteenlopende bijdragen over de hoofdstad. Neem 'Begijnhof Amsterdam; eigendom van de paden'. We hebben allemaal in de pers gelezen hoeveel ophef er was Amstelodamum over het besluit van het bestuur de Spuipoort van het Begijnhof te sluiten, omdat bewoners langza merhand te veel last ondervinden van de stromen toeristen en helaas ook het baldadig gedrag van sommige bezoekers. Cruciaal in het conflict tussen gemeente en bestuur was de eigendomsvraag. Reden voor Bas Rutgerink en Marije van Roon, beiden studeer den notarieel recht, om in het archief te zoeken naar het antwoord. De ontstaansgeschiede nis wordt verteld evenals de juridi sche verwikkelingen. De conclusie luidt dat de Stichting Begijnhof vanaf 1 januari 1993 eigenaar is van de paden, dus gerechtigd is de deuren te sluiten. Uit de bijdrage 'De eerste fase (1650-1662) van de Vierde Vergroting van Amsterdam herbe- zien' blijkt dat het aandeel van Cornelis Dankertsz. De Rij in de ontwerpfase kleiner is dan veron dersteld en dat een aantal stads- meesters onder wie Daniël Stalpaert verantwoordelijk is voor dit plan, dat dus aan niemand indi vidueel toe te schrijven is. Interessante bijdragen zijn er voorts over het gebouw van de Nederlandsche Handel- Maatschappij (architect De Bazel) aan de Vijzelstraat en het gebouw van de Rijksverzekeringsbank (architect Roosenburg) aan de Apollolaan. Het laatste gebouw is in de loop van de jaren dusdanig aangetast dat veel van de oorspronkelijkheid van dit bijzon dere ontwerp verloren is gegaan. De beschrijving en de vele foto's tonen dat overtuigend aan. Genootschap Amstelodamum.; mini mumcontributie 30. Secretariaat: Mr. M.G.BEvers, Postbus 2221, 1000 CE Amsterdam. Tel. (020) 6176371. Archeologische Kroniek Holland, Archeologische Kroniek 2001 is een uitgave van de Historische Vereniging Holland, die voorts Holland, Historisch Tijdschrift en de reeks 'Hollandse Studiën' uitgeeft. De kroniek

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 44