Dvd ontsluit Heemschut radicaal Heemschu Ben Franssen Jaargangen doorspitten hoeft niet meer Alle artikelen willen zien die ooit in dit blad zijn verschenen over kasteel Nederhemert. En wel onmiddellijk. Sinds kort kan dat. Eén dvd bevat alle Heemschut-artikelen sinds 1924 - het jaar van de eerste jaargang - tot en met 2002. Plus alle jaarverslagen sinds 1911. Een handig zoeksysteem doet de rest. Service 39 Nuttig, de dvd? 'Wat dacht je!' zegt algemeen directeur Henkjan Derksen, initiator van menige vernieuwing in technische zin. 'Je kunt er gericht mee zoeken, en dat is veel makkelij ker dan al die jaargangen te moeten doorblade ren. Juist omdat Heemschut vaak vele jaren met gevallen bezig is, is het bijna geen doen om zoveel tijdschriften door te bladeren.' Voor wie is de dvd een aanwinst? 'Voor leden die geïnteresseerd zijn in wat wij gedaan hebben. Voor studenten die bij een bepaald onderwerp willen weten wat erover geschreven is en wat de rol van Heemschut daarbij was. Voor bibliotheken. Voor mensen die aan de wieg staan van nieuwe ontwikkelin gen. Als ze het goed doen, inventariseren ze de historische waarden van een gebied en wat er in het verleden over gezegd is - dat is tot nu toe veel te weinig gebeurd. De dvd komt goed van pas op gemeentehuizen doordat de schijf een leerzame blik in de geschiedenis gunt. Wat speelde er twintig jaar geleden rond een bepaald gebied of object? Welke protesten waren er toen? Welke bezwaren had Heemschut? Daar kun je je voordeel mee doen. Monumentrijke gemeenten moeten zo'n dvd naar mijn mening zeker in huis hebben.' De dvd is ook zeer geschikt voor scholen. In het middelbaar onderwijs is omgevingsonderwijs een vaste plaats aan het veroveren. Jongeren leren bewust om zich heen te kijken. Dankzij de dvd kunnen ze er achterkomen dat er iets verd wenen of gerestaureerd is, en welke rol Heemschut daarbij speelde. Hetzelfde geldt voor toekomstige stedenbouwers. Een grote aanwinst is de dvd voor leden van de provin- ciale commissies van Heemschut, onder meer bij wisseling van de wacht in het bestuur, als kennisoverdracht nodig is. Nederhemert Zoekopdracht 'Nederhemert'. Het woord komt vele malen in veertien jaargangen voor. De resultaten hebben niet allemaal betrekking op het bedreigde kasteel Nederhemert. Zo wordt in 1948 gemeld dat de heer W. Witjens te Nederhemert zich als lid heeft aangemeld. Een betere zoekopdracht blijkt 'Kasteel Nederhemert'. Dat komt in zes jaargangen voor. In korte tijd, min of meer 'onmiddellijk', kom ik heel wat te weten over Nederhemert, het kasteel dat in 1945 grotendeels afbrandde, maarj. Kamphuis zo bleef intrigeren dat hij er twee jaar lang een bouwhistorisch onderzoek aan wijdde, blijkt uit een bericht in 1987. Waarna in de jaren negentig onder leiding van Heemschuts Hans Bollebakker een reddingsac tie op gang kwam. Enzovoort, enzovoort. Waarom dvd? Waarom eigenlijk een dvd? Nu vrijwel niemand meer met floppy's werkt en 'iedereen' een cd-rom heeft, kan die zelfs lichte ergernis wekken. Is dit niet weer de zoveelste vernieu wing, waarbij het nog lang niet oude alweer niet voldoet? Dat is toch niet echt des Heemschuts? Probleem van een gewone cd is echter dat de totale inhoud van het tijdschrift, 18.000 pagina's met illustraties, er niet op past. Wel op een dvd, waar vijf cd's ingaan. Natuurlijk heeft lang niet iedere Nederlander een dvd-rom-drive op zijn computer. Maar dat verandert snel, binnen twee a drie jaar zal de situatie totaal veranderd zijn. Elke nieuwe computer wordt namelijk uitgerust met zo'n drive. En in een oude computer kan hij makke lijk ingebouwd worden. Voor maximaal 45 zijn dvd-rom-drives verkrijgbaar, al moet je die dan nog laten inbouwen in je computer. Maar een handige jongen heeft dat zo voor mekaar. Een bijzondere computer heb je niet nodig. En Windows 95 is prima als besturingspro gramma. Overigens werkt de Heemschut-dvd niet in de dvd-speler van de stereoset, omdat daar weer de computer ontbreekt. Nog wat productiedetails. Van de artikelen in het blad is een zogenaamd pdf-bestand gemaakt, te vergelijken met fotokopieën. De Acobat Reader, die nodig is voor de weergave, BESCHERMING CULTUURMONUMENTEN wordt met de dvd meegeleverd, installeren is uiterst eenvoudig. De Reader is behalve op een pc ook op een Mac-computer te gebruiken. Foto's komen in dit programma niet in de originele kwaliteit tevoorschijn, wat hergebruik uitsluit. Het plan voor de dvd - dankzij subsidie van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg mogelijk geworden - is in betrekkelijk korte tijd omgezet in een eindproduct. De tijdschriften waren natuurlijk voorhanden. Maar voor sommige jaarverslagen moest een beroep gedaan worden op het eigen archief, dat wordt bewaard in het gemeentearchief van Amsterdam. En voor de tussen 1918 en 1923 verschenen Heemschut katernen in het tijdschrift 'De Bouwwereld' was Heemschut aangewezen op de bibliotheek van de Universiteit van Amsterdam. De eerste oplage telt 250 stuks. Het schijfje gaat Heemschut-leden 45 kosten. Voor het geld van een paar jaar lidmaatschap beschikken zij over teksten met illustraties die in het blad verschenen zijn gedurende tachtig jaar. Een koopje. Bestellen Prijs voor leden €4-5. Voorniet-leden €49,50. Verpakkings- en verzendkosten €1,50. Stort het bedrag op rekening 124.326 van de Postbank t.n.v. Heemschut, Amsterdam onder vennelding van 'dvd'. Of bestel via de website: www.heemschut/nl/tijd- schrift/dvd.htm. Uontvangt dan een acceptgiro. Verkoop uitsluitend op deze twee manieren. oktober 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 41