Mooi, leuk en leerzaam Landelijke Heemschutdag Groningen, Friesland en Drenthe Prachtige boerderijen, aantrekkelijke landschappen, deskundige én leuke gidsen. De door de drie noordelijke provinciale commissies georganiseerde Landelijke Heemschutdag van zaterdag 30 augustus 2003 mag een groot succes heten. Na de gemeenschappelijke start in Norg lieten de excursies door de drie provincies elk een ander aspect van de boerderij geschiedenis zien - de dag stond immers in het teken van het Jaar van de Boerderij. Drie persoonlijke verslagen. 38 Heemschut oktober 2003 Groningen: naar het zuidelijk Westerkwartier De groep 'Boeren en heren' bezocht de kerk van Midwolde, als illustratie bij het verhaal over macht, aanzien en rijkdom van de heren van de Nienoord in de zeventiende en acht tiende eeuw. Een contrast daarmee vormde het sobere boerenkerkje van Niebert, met mooi houtsnijwerk en oude grafstenen van de Iwema's. We wandelden langs de boerderij het Iwemasteenhuis en bewonderden in de tuin de enorme beuk, die was ingesmeerd met een soort zonnebrandcrème, aangebracht nadat belendende bomen gekapt waren. Tijdens de bezoeken aan de boerderijen bij Marum en Zuidhorn spraken we met de bewo ners. Van de familie Van der Vlugt bij Marum kregen we een indruk van het wonen en werken in een monumentale boerderij. Van de familie Pastoor in Zuidhorn hoorden we iets over hun ervaringen bij de verbouwing en restauratie van hun woonboerderij, ook een monument. Zowel in Marum als in Zuidhorn kwamen zo veel vragen, dat de beschikbare tijd werd overschreden. Zo ontstond er in Marum een kritische discussie over de voor- en nadelen van het houden van koeien in een ligstal. Het was jammer dat we de laatste bezoeken moesten afbreken omdat we terug moesten naar Norg. Tineke Vooijs, PR-medewerkster Heemschut Groningen Friesland: Langs zand en veen Met vijftig Frieslandgangers verlaten we na de koffie Norg. De route gaat door het noorden van het Drents Plateau en zijn westelijke uitlo per: de Friese Zuidoosthoek. Meindert Schroor, sociaal geograaf en historicus, gaat in een boeiend betoog uitgebreid in op de histo- risch-strategische ontwikkeling van het gebied. De eerste stop is bij de Zwartendijksterschans. Met schansen trachtte de Friese Stadhouder Willem Lodewijk de verbindingswegen naar Groningen (Spaans gebleven) af te sluiten. De gerestaureerde Zwartendijksterschans is een gebastionneerde regelmatige vierhoek, voor zien van een natte gracht met palissaden. Na de lunch bij het Drieprovinciënpunt gaat de tocht via Bakkeveen naar het prachtig gelegen dertiende-eeuwse kerkje van Duurswoude. Als laatste onderdeel van de dag bezoeken we het Fochteloërveen, op de grens van Friesland en Drenthe: zo verlaten zag een groot deel van het Nederlandse landschap er ooit uit. Dit uitgestrekt gebied is een van de grootste nog levende hoogveenmoerassen in Nederland en een van de grootste van Europa. Veenhuizen is ernaast gelegen en na een korte achtergrondge schiedenis van dit ooit 'beruchte' dorp eindigt deze interessante excursie in Norg. Een voor mij onbekend stukje Friesland heeft duidelijk contouren gekregen. Gea Schilte, coördinator Publieksactiviteiten W. Drenthe: Monumentale woonboerderijen en ontginningsboerderijen 'Weinig sier, veel nut', zo typeert gids Michiel Gerding de boerderijen waar we langskomen. Pardon? Door het busraampje zien we werke lijk schitterende exemplaren liggen. Maar Gerding, provinciaal historicus, legt uit dat de bedrijfsvoering tot het uiterste geperfectio neerd was omdat de schrale Drentse grond geen luxe toestond. Even later heeft hij het over een 'penitentiair landschap, uniek in de hele wereld'. We rijden door Veenhuizen. Dit strakke geometrische gebied is volledig inge richt voor de opvang van landlopers, kansar men en andere 'asocialen'. Arbeid, onder andere op boerderijen, moest hen resocialise ren. Stichtende opschriften op gebouwen als 'Bid en werk' en 'Arbeid Adelt' herinneren nog aan die opzet. Dat het leven van de boer nog steeds geen luxe is, blijkt als we enkele boerderijen bezoeken. Neem zorgboerderij de Mare. Die probeert het hoofd boven water te houden door mensen met een verstandelijke beperking, psychiatrische patiënten en mensen met bum-out tegen betaling werktherapie te laten verrichten. Of het indrukwekkende Huis ter Hansauwe, nu woonhuis en pension. De bezitters van deze boerderijen koesteren hun waardevolle bezit gelukkig. Maar hoeveel rampzalig verbouwde boerderijen komen we onderweg niet tegen? Gerding spreekt geringschattend van 'Plattelandsidylletjes'. Werk genoeg dus voor Heemschut. Iets waar we ook nog aan worden herinnerd door de hevig in het landschap deto nerende gasopslag te Langelo, waartegen Heemschut - helaas tevergeefs - nog zo gestre den heeft. Maarten Meester, eindredacteur Heemschut

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 40