VARKENSSLACHTERIJ. HET VERGULDE VARKEN AARDEWERK 30 Heemschut oktober 2003 CHOCOLAT Terwijl in de winkel momenteel servies wordt verkocht, prijkt aan de gevel de tekst: Varkensslachterij Het vergulde Varken'. Het gevelopschrift boven de etalage van de winkel op Utrechtsestraat 129 is, op een barst na, een geslaagd voorbeeld van een goed behouden reclameglasplaat. De letters zijn recentelijk opnieuw verguld. Reclameglasplaten De techniek en het lettertype van een oud gevel opschrift vertellen iets over de productie methode en de smaak van het publiek van rond 1900. De makers van de reclameglasplaten van winkels gebruikten zwart marmerglas. De letters zandstraalden ze in het glas of etsten ze. Het ontstane reliëf vergulden ze vervolgens. De combinatie van zwart en goud gaf de glas platen het contrast dat nodig was om de tekst goed te kunnen lezen. Naast het glimmende marmerglas en de kleur goud als symbool van welvaart was er een grote diversiteit aan letter types. Dit alles zorgde voor een glamourachtige vormgeving van de - luxere - winkels waar het publiek op afkwam. Ik heb een aantal reclame glasplaten ontdekt die gesigneerd zijn met de naam 'Bouvy Dordt', meestal rechtsonderin de glasplaat. Na enig speurwerk in de bibliotheek van het Rijksmuseum vond ik de volledige naam: de Koninklijke Nederlandse Glasfabriek J.J.B.J. Bouvy uit Dordrecht. Deze fabriek was gespecialiseerd in het op maat leveren van glas platen voor interieur en exterieur en had filialen in Amsterdam (Keizersgracht 403) en Rotterdam (Delftschevaart 37). Ook heb ik ongesigneerde reclameglasplaten in Amsterdam gefotografeerd die gemaakt zijn in dezelfde stijl en techniek. Foto's als schrale troost Hoewel Amsterdam een rijke verzameling aan gevelopschriften heeft, verdwijnen er geregeld bijzondere exemplaren. Dat is ontzettend jammer. Niet alleen vanwege de esthetische maar ook vanwege hun historische waarde: gevelopschriften vertellen de geschiedenis van de stad. Elke keer als ik ontdek dat er een is weggebikt of verdwenen achter een fonkel nieuwe lichtbak, breekt er iets in me. De foto die ik ervan heb, is op zo'n moment een schrale troost. Toch is die het enige wat is overgebleven en vormt een belangrijke bron van historische informatie. Bijgaande foto's tonen reclameglas platen die variëren van opgeknapt tot verwaar loosd.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 32