Amsterdams vergeten letters Op zijn tochten door Amsterdam heeft grafisch vormgever Sanne Pleiter (1972) altijd een boekje bij zich. Ziet hij een mooie gevelreclame uit de periode 1870-1940, dan maakt hij een notitie. Later keert hij terug - met camera. Een keuze uit zijn collectie en een toelichting van zijn hand. Sanne Pleiter Reclameglasplaten uit de tijd van de Nieuwe Kunst 28 Heemschut oktober 2003 Op nr. 19 in de Utrechtsestraat was ooit een modemagazijn gevestigd. De tekstNouveautés Francaiscs' en 'Costumes d'Enfants' op de eerste verdieping herinnert daaraan. Hoewel dat honderd jaar geleden was, zijn de glasplaten nog altijd gaaf. De stijl van de letters is Frans: art nouveau, met de natuur als inspiratiebron. De letters en het houtwerk in de gevel hebben een organische, vloeiende vorm. Opvallend is dat hier kleine letters zijn gebruikt in plaats van kapitalen, zoals bij de andere reclameglasplaten. Met dit artikel wil ik wijzen op negentiende- en twintigste-eeuwse gevelopschriften, die een belangrijk deel van het cultureel erfgoed vormen. Ik werk als grafisch vormgever onder de naam 'de Letterman'. Tijdens mijn oplei ding aan de Academie voor Industriële Vormgeving in Eindhoven (nu Design Academy) en mijn stage in Amsterdam in 1997 ontdekte ik - achter plastic lichtbakken en neonreclames - oude, enigszins vervallen reclames. Er ging een wereld voor mij open. Veel fraaie gevelopschriften heb ik inmiddels gefotografeerd. Ik heb nu een collectie van diverse stijlen uit de periode 1870-1940. Als ik in de stad ben, draag ik een notitieboekje bij me waarin ik de nieuwe locaties noteer, die ik later fotografeer. Het is een kwestie van goed kijken en speuren door straten en stegen. Elke keer dat ik een nieuw gevelopschrift ontdek, ben ik onder de indruk van de schoonheid. Op zo'n moment ervaar ik het vakmanschap van het lettertekenen. Industriële tijdperk Waarom de periode 1870-1940? In die tijd vond de industrialisatie van Nederland plaats. Er ontstond een grotere welvaart en de steden moesten uitbreiden, met name Amsterdam. Tijdens de bouw van winkels, kantoren, fabrieken, hotels, woningen, scholen, musea en stations ontstonden nieuwe architectuur stromingen, zoals de Nieuwe Kunst (1895- 1910) en de Amsterdamse School (1910-1930). Het was ook een tijd waarin veel gebouwen van een gevelopschrift werden voorzien. Dat kon een reclame-uiting zijn - destijds een nieuw fenomeen - of de naam van een school of een museum. Veel negentiende- en begin twintigste- eeuwse schoolgebouwen en winkels hebben nu een andere bestemming of een andere naam. Op een aantal locaties zijn de gevelopschriften intact gelaten. Ik onderscheid zes categorieën: glas, tegel, steen, hout, metaal en verf. In deze fotoreportage ga ik in op reclameglasplaten ten tijde van de Nieuwe Kunst.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 30