oktober 2003 Heemschut 27 iHEER li? FOPPEN 1 Hersteld in de decoratieve waarde van een kleine eeuw geleden (boven): Magazijnen Leeuwenburg is ontdaan van foeilelijke gevelbeplating. Markt- en winkelcentrum van de Zuidwesthoek van Fryslan (onder): hier een fraai Sneker winkelpand, Schaapmarktplein 17, omstreeks 1905 ontworpen door Folkert de Jong. allure: Magazijnen Leeuwenburg, een deftige zaak van dames-, heren- en kinderkleding. Zowel confectie als maatwerk kon er worden aangeschaft en er waren stoffen te koop. Het hoekpand was drie bouwlagen hoog en daar door in de stedelijke ruimte een markant volu mineus element. De oranjeoker verblendsteen met grijze sierbanden zorgde ervoor dat het geen kolos is geworden. Op de begane grond werden boven een stevig basement grote etalageruiten tussen penanten geplaatst. Op de eerste verdieping kwamen aan de ene zijde drie, aan de andere zijde zes vensters en op de tweede verdieping vijf en opnieuw zes vensters. Zonder dat daar ruimte lijk enige aanleiding toe was, heeft de architect de hoek afgesnoten. Daar concentreerde De Blinde zijn representatieve architectonische middelen. De ingang kwam er in een verdiepte portiek te staan, de eerste verdieping kreeg een dubbel breed venster en de tweede een pracht van een balkon, gevormd door een elegante hoefijzerboog met een balustrade. Het grote pand had een plat dak en de gevels kregen charmante bekroningen van een balus trade van pinakels met hekken van siersmeed- werk ertussen. De kunststenen koppen van de pinakels kregen een ornament in de vorm van gestileerde ossenkoppen; in de sierhekken zijn lauwerkransen verwerkt. Op de afgesnoten hoek kreeg de balustrade nog een sprong om deze partij ook bovenin nog even te verbijzon deren. Het was duidelijk een product van de vernieuwingsstijl en op de hoek had het zelfs licht het karakter gekregen van de art nouveau ofjugendstil. Barbaarse jaren zestig Tot in de jaren zestig heeft het magazijn trots in het centrum van Sneek gestaan; het was toen al tientallen jaren in gebruik van H.B.Z., een meubelzaak van H. Brenninkmeijer Zonen, een zijtak van de kleding-Brenninkmeijers. Die kozen in een poging om het bedrijf een nieuwe uitstraling te geven, heel begrijpelijk in de barbaarse jaren zestig, inl967 voor een door architect Jan de Vries ontworpen gevelbepla ting. De balustrade werd van het dak gesloopt, vensters werden dichtgezet en op een tegen de gevel aangebrachte draagconstructie kwam een huid van blauwgroene gevelplaten in de vorm van diamantkoppen. Op de ruimtelijk zeer belangrijke hoek was het een algemeen geac cepteerd en opnieuw opvallend modern element geworden. Een symbool voor de vernieuwing van de middenstand van de belangrijke koopstad. De waardering beklijfde niet; de herinnering bleek sterker. Dertig jaar na de 'modernisering' werd het pand tijdens de open monumentendag door de Sneker bevolking uitgeroepen tot het lelijkste pand van de stad. Er zat intussen al jaren een zaak in van witgoed en elektronica die op zeker moment door de keten Scheer Foppen werd overgenomen. De monumenten organisatie van Sneek, de Stichting Oud Sneek, nam het initiatief om de eigenaar en de gemeente te overtuigen dat reconstructie het overwegen waard was. Zij vonden gehoor en de stichting heeft zelf met eigenaar en gemeente geld in het project gestoken. Na de reconstructie- en restauratieactiviteiten kon de herstelde winkel in november 2002 worden opgeleverd. De vensters zijn heropend, de balustrade met penanten en hekken is hersteld, het mooie balkon teruggebracht. Alleen de begane grond, helemaal opengebro ken tot een glazen pui, is nog niet hersteld. Maar er is hoop: bij de oplevering liet eigenaar Evert Foppen weten dat ook de begane grond moeten worden hersteld. Drs. P. Karstkarel is kunsthistoricus en journalist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 29