'Torens, torens en torens' Het herstel van de bisschoppelijke hiërarchie en het beeld van Nederland Wies van Leeuwen Kathedralen, kerken, kloosters - alles in neogotische stijl. Toen paus Pius IX op 4 maart 1853 de kerkelijke hiërarchie in Nederland herstelde, had dat een enorme bouwwoede tot gevolg die het gezicht van Nederland ingrijpend veranderde. Een over zicht, waarin ook aandacht voor de Sint-Catharina in Utrecht, waar Heemschut 23 november een Muzikaal Monument houdt. oktober 2003 Heemschut 23 Dit jaar wordt herdacht dat paus Pius IX op 4 maart 1853 de kerkelijke hiërarchie in Nederland herstelde. Dit besluit betekende dat de katholieke kerk in ons land haar missiestatus verloor en dat er na enkele eeuwen weer bisschoppen kwamen. Er werden vijf bisdom men opgericht, respectievelijk in Utrecht, Haarlem, 's-Hertogenbosch, Breda en Roermond. Dit kerkrechtelijk besluit heeft uiteindelijk grote gevolgen gehad voor onze landschappen en stadsgezichten. Immers: het herstel van de hiërarchie leidde tot een nieuw zelfbewustzijn van het katholieke volksdeel en tot een grote bouwactiviteit. Vrijwel alle dorpen en steden kregen in de jaren tussen 1853 en 1900 wel een of meer nieuwe kerken, kloosters, parochiehuizen en pastorieën. In dorpen als Abcoude en steden als Utrecht, Eindhoven en Amsterdam kregen de middel eeuwse kerken gezelschap van neogotische zusters. Uit deze tijd dateert de klacht van C. Vosmaer, die in 1872 opmerkte: 'Overal torens, torens en torens, een ware torendol heid.' De instandhouding van die vele honder den gebouwen, intussen voor een deel als monument beschermd, levert 150 jaar later vaak problemen op, die nog worden versterkt door de toenemende ontkerkelijking. De neogotiek als katholieke huisstijl De op de Middeleeuwen geïnspireerde neogo tiek werd in de jaren na 1853 de katholieke stijl bij uitstek. Tot die tijd werd de neogotiek gebruikt voor speelse tuingebouwen in land schappelijke parken, voor kastelen en voor zowel hervormde als katholieke kerken. Na 18 5 3 was het niet meer denkbaar dat hervormde kerken ook neogotisch konden zijn. De katho lieken claimden de middeleeuwse gotiek als herinnering aan de bloeiperiode van hun geloof. Zij zagen in de Middeleeuwen een vermeend gouden tijdperk, waarin het geloof alle uitingen van de mensheid zou hebben gete-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 25