Jargon Side by site Enkele daksoorten in het kort schilddak*. Heemschut www.oudegeldersekerken.nl Bijna alle monumentenorganisaties hebben tegenwoordig een website, maar de kwaliteit is zelden overtuigend. Wel keek ik met genoegen naar www.oudegeldersekerken.nl. Een site zonder toeters en bellen, maar hij doet wat hij doen moet: duidelijk maken wat de Stichting Oude Gelderse Kerken (SOGK) te bieden heeft. Zonder onnodige prietpraat en met een eenvoudige, maar duidelijke navigatiestructuur. Gestreefd is naar 'minder tekst' dan voorheen, schrijft de stichting in een nieuwsbrief, en naar 'een eenvoudige menustructuur'. Toch is de site aangenaam om naar te kijken, vooral dankzij een serie aaneengeplakte foto's tegen de bovenrand van het scherm, een serie die wisselt per pagina. Wat doet de SOGK? Zinvol hergebruik van kerken stimuleren, zoals concerten, lezingen en tentoonstellingen. Want: 'Om belangstelling voor monumentale kerken te wekken en om kerkgebouwen in stand te kunnen houden is meervoudig gebruik toe te juichen.' De Stichting organiseert ook twee keer per jaar excursies langs kerken binnen en buiten Gelderland. Verder helpt zij kerkbesturen bij restauratie en onderhoud en denkt ze mee bij dreigend verval van het kerkgebouw door gebrek aan financiën. Een bouwcommissie van deskundigen staat dan klaar. Promoten van het 'product' kerkelijk monument is er ook bij 'Zowel van buiten als van binnen hebben deze monumentale kerken veel moois te bieden.' Kijken we daarvan op? De stichting beheert en onderhoudt zes oude kerken en een monumentale synagoge in Gelderland die door geldgebrek het loodje dreigden te leggen. Die kerken worden ook duidelijk gepresenteerd, met een absoluut nood zakelijke serie fotootjes van ex- en interieur. Er is ook een pagina met nieuws. De Maartenskerk in Etten, in beheer bij de SOGK, staat in de steigers. De kerk in Rijswijk wordt gerestaureerd. Een wervingsactie was een groot succes. De SOGK heeft een nieuwe huisstijl. En aan een muur in de Helenakerk te Aalten is een 'unieke voorstelling' blootgelegd van de heilige Helena. Ai, dat is nou jammer. Graag had ik de heilige Helena afgebeeld gezien, maar ze wordt mij onthouden. BertFranssen Hans Bollebakker noemt in zijn artikel over Nederhemert een aantal daksoorten. We zetten ze op een rij. Het hellende vlak van een dak wordt schild genoemd. Een schilddak is een dak dat gevormd wordt door twee driehoekige schilden aan de smalle en twee trapezium vormige vlakken aan de lange zijde. Een tentdak is niet steil en wordt gevormd door driehoekige vlakken. De vier hoekke pers komen op één punt samen. De hoek keper is het kaponderdeel dat zich bevindt op de snijlijn van twee dakvlakken. Een tentdak heeft dan ook geen nok. De nok is de horizontale snijlijn van twee dakvlak ken. Een ander woord voor tentdak is pavil joendak. Romaanse kerktorens en kasteel torens zijn vaak afgedekt met een tentdak. Heeft een kerktoren meer dan vier steile dakvlakken, dan spreekt men van een naaldspits of torenspits. Ten slotte wordt in het artikel het zadel dak genoemd. Een zadeldak heeft twee tegen elkaar geplaatste hellende schilden. Behalve op gebouwen komen zadeldaken veel voor op eenvoudige kerktorens. Na de verwoestingen ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog werden veel kerkto rens hersteld en afgedekt met het goed kopere zadeldak. AMtC Informatie en tekeningen onder andere uit: Bouwkundige termen; verklarend woor denboek van de westerse architectuur- en bouwhistorie door E.J. Haslinghuis en H. Janse. zadelde^ i enldak. tnansarde dak. Uw redacties en suggesties graag zenden aan redactie@heemschut.nl of per post ter attentie van de redactie 16 oktober 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 18