12 Heemschut oktober 2003 keukentoren De ronde toren. Hier werden grote scheuren uitgehakt en ingeboet. De dichtgemetselde gaten van eerdere kozijnen zijn weer openge maakt en opnieuw van kozijnen voorzien. De op de begane grond eerder ter conservering aangebrachte betonnen vloer is gehandhaafd. Op de eerste verdieping is een houten vloer aangebracht rustend op balken - in spinnen- webvorm gelegd - die ook hier door en door verankerd werden. De toren is bekroond met een zeer fraaie zestienhoekige spits en in natuurlei gedekt, compleet met windvaan. De noordvleugel met eetzaal en de op de eerste etage liggende Maaskamer waarboven een zolder ligt, werd geheel voorzien van moer- en kinderbinten en een nieuw zadeldak (zie Jargon op pag. 16) met aan de zuidzijde een constructie voor aansluiting op het schilddak boven de grote zaal. De trapgevel aan de westzijde is weer compleet en uitgevoerd met waterlijsten, het zadeldak is gedekt in blauwe Oudhollandse pan. De hemelwaterafvoer en vergaarbakken zijn uitge voerd in rood koper, dit laatste geldt voor het gehele complex. De traptoren. Het zuidelijk deel - ingestort in 1961 - is hersteld en vindt zijn aansluiting bij alle holten die als doorgang dienden naar de op verschillende niveaus liggende vertrekken. De nog intact zijnde originele, vierkant opgemet selde spil is hol en voorzien van raadselachtige lange verticale sleuven, na elke hoek weer een nieuwe, maar dan iets hoger, met de trap gelijk De toestand in 1998: de ronde toren, waaronder de kerker ligt. ronde toren traptoren c.q. stortgoot) uit 1916 is verwijderd. Het muurwerk is ter plaatse aan de buitenzijde weer met aanwezige kloostermoppen uitge- vuld. Tijdens de uitvoering van het werk is nog onderzoek gedaan naar een binnenmuurse trap die van de eerste naar de tweede verdieping loopt. Die is wel aangetroffen, al bleek dat die in het verleden reeds was dichtgezet, mogelijk wegens stabiliteitsproblemen. De bouwsporen van de boog van het portaal aan de binnenzijde van de oostelijke wand, waar de oorspronkelijke ingang was, zijn zichtbaar gebleven. De keukentoren, na de woontoren als tweede verdedigingstoren rond 1350 gebouwd aan de noordzijde van de tussenliggende zaal, was oorspronkelijk georiënteerd op het noordoos ten. Deze toren verviel tot bouwval door de slechte ondergrond waarop hij stond. Hij werd gesloopt en vervangen door de huidige toren, die dateert uit de periode 1475-1500. Laatstgenoemde is georiënteerd op het noorden, heeft vrij schootsveld naar noord en oost en bestrijkt eveneens de noord- en oost- wand. Deze toren - zo bleek tijdens de restau ratie - was volstrekt onstabiel en stelde het bouwteam voor onverwachte problemen. Om die constructief het hoofd te bieden werd het muurwerk van de bovenste, in 1916 toege voegde verdieping verwijderd. Gewicht en zwaartepunt werden door deze ingreep verlaagd en in de oorspronkelijke hoogte hersteld. Om de noodzakelijke stijfheid te verkrijgen is de constructie van de 'zwevende vloer' op de begane grond zowel in de lengte als overdwars extra verstevigd met zes dikke trekstangen, die door en door in de muren zijn verankerd. Daarover werd een betonnen vloer aange bracht. Plafonds van begane grond en eerste verdieping, waarop de Marten van Rossum- kamer ligt, herkregen hun moer- en kinderbin ten. De toren is bekroond met een schilddak en gedekt in blauwe Oudhollandse pan. Perspectieftekening gezien vanuit het zuidwesten. woontoren

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 14