Kasteel Nederhemert herrijst Hans Bollebakker Niet eens zo lang geleden was het zwaarbeschadigde kasteel Nederhemert opgegeven. Dankzij Heemschut wordt de burcht hersteld. Een tussenrapportage, nu de tweede fase van de restauratie begonnen is. oktober 2003 Heemschut 11 Keukentoren, eerste verdieping: herbouwd tussen 1475-1500, tijdens het bewind van Joost van Hemert. Alle foto's Marco de Nood, opnamen juli 2003. Ronde toren bouwperiode 1375-1400: interieur begane grond. In 1379 beleend aan heer Jan van Hemert. Ceen aanwijzing gevonden dat deze dezelfde is als Johan de Cock van Hemert (mogelijk zoon van Arnold). In 1998 was auteur dezes op zoek naar kasteel Nederhemert en trof dit overwoekerd en in deplorabele toestand aan. Het daaropvolgende artikel 'De noodklok over Kasteel Nederhemert' werd gepresenteerd aan de directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg, prof. drs. A.L.L.M. Asselbergs. Deze reageerde hierop direct en adequaat. Hij zegde fondsen toe voor onmid dellijk conserveringswerk. Vervolgens werd Nederhemert als prioriteit opgenomen in de Kanjerregeling van de Rijksdienst, een speci fieke subsidieregeling voor grote objecten. De Stichting Vrienden der Geldersche Kasteelen (VGK) pakte het goed op en in 2001 ving de cascorestauratie aan. September jl. is de tweede fase - restauratie van het interieur - gestart. Heemschut bewerkstelligde met zijn artikel dat dit opgegeven en zwaarbeschadigde huis, nog slechts als ruïne voorkomend op de landkaart, niet alleen weer op de agenda kwam, maar bovendien nu wordt gerestaureerd! Pestilentie Nederhemert, rond 1300 gebouwd en door Jan van Hemert1 in 1310 opgedragen aan de latere graaf Reinoud II van Gelre, was wachter voor Heusden en pestilentie voor Den Bosch, waarmee geregeld slag werd geleverd, strate gisch gelegen als het is op de grens van Gelre en Brabant2. De strategische positie bleek ook later van eminent belang in de Tachtigjarige Oorlog en opnieuw in de Tweede Wereld oorlog. Toen nestelde een Duitse eenheid zich op het eiland Nederhemert om de vorming van een bruggenhoofd door de tot de zuidelijke Maasoever opgetrokken geallieerden te verij delen. De burcht komt dan in de vuurlinie te liggen en op 12 januari 1945, met het einde van de oorlog in zicht, brandt hij geheel uit. Vanaf dat ogenblik neemt het verval in steeds hoger tempo toe, ondanks de beschermende, tijdelijke voorzieningen die de VGK treft3. Ondertussen zit de toenmalige directeur van die stichting, jhr. dr. C.C.G. Quarles van Ufford niet stil. De burcht is door velen al opgegeven, maar niet door hem. Hij organi seert op 29 februari 1991 een deskundigenbe- raad4. Dat concludeert dat het in schoonheid laten vergaan geen optie is5 omdat de aange troffen bouwkundige situatie van rond 1780 goed hersteld kan worden. Deze conclusie is cruciaal geweest voor de toekomst, want dit betekent dat de aanwezige delen worden geconserveerd met het oog op later herstel. Toch raakt Nederhemert van de agenda en in de vergetelheid, tot Heemschut het daaraan onttrekt in oktober 1998. Met als gevolg dat de restauratie op 8 oktober 2001 aanvangt. Herstelwerken Hoe is nu na twee jaar restaureren de situatie? Het casco is gereed, alle opgaand muurwerk hersteld, de bekapping opnieuw aangebracht evenals de vloeren op de verdiepingen en alle ramen en kozijnen staan weer op hun plaats. De zaal. Hierboven en boven de woontoren is een schilddak aangebracht over de gehele lengte, in Oudhollandse pannen gedekt. In blauw boven de grote zaal en in rood boven de woontoren. Ter hoogte van de kapel (een nis aan de oostzijde in de grote zaal) is op de nok van de kap een dakruiter als klokkentorentje geplaatst. De inpandige scheiding tussen zaal en woontoren is weer hersteld. De woontoren. De vloeren op de eerste en tweede verdieping zijn voorzien van een enkelvoudige balklaag (oost-west). Anders dan in de rest van het pand bevinden zich hier geen moer- en kinderbinten. De aan de zuid zijde later aangebouwde beklamping (toilet-

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 13