Jongeren veroveren Zonnestraal Ton Kootpenning voor Jan van der Eerden Verover je Eigen Monument Rectificaties 8 Actief oktober 2003 De Bossche architect Jan van der Eerden is wegens zijn grote verdiensten voor de monumentenbescherming onderschei den met de Ton Kootpenning. Die werd hem op 25 juni in het Brabantse Provinciehuis uitgereikt door Heemschut-voorzitter E.H. van Tuyll van Serooskerken. Foto Ecluard Camping. De voorzitter memoreerde de belangrijke rol die Van der Eerden - vaak samen met de al eerder met de Ton Kootpenning onder scheiden mr. Hein Bergé - heeft gespeeld in de strijd om het behoud van de oude Bossche binnenstad. Verder heeft het duo Van der Eerden-Bergé via een door hen opgerichte politieke partij de Binnendieze en de aangrenzende oude wijk van demping en sloop gered, waardoor Den Bosch een belangrijke toeristisch-monumentale trek pleister rijker is geworden. Van Tuyll noemde Van der Eerden een kanjer en dankte ook diens vrouw voor haar steun aan het werk van haar man. Voorzitter Lambert de Visser van de PC Noord-Brabant - een commissie, waar Van der Eerden 35 jaar lang actief lid van is geweest - bedankte de laureaat voor zijn vele activiteiten en schaarde zich helemaal achter diens motto 'Monumentenzorg is een stuk emotie'. In het dankwoord van Brabants zesde Ton Kootpenning-drager klonk ook de nodige emotie door. De in een ('mondjesmaat') gerestaureerd monument wonende Van der Eerden zei zeer goede herinneringen te hebben aan Ton Koot, met wie hij in de jaren zestig veel contact heeft gehad en die in het blad Heemschut de Binnendieze landelijk in de aandacht heeft gebracht. In verband met zijn leeftijd gaat Jan van der Eerden het wat rustiger aan doen, reden waarom hij afscheid heeft genomen van de PC Noord-Brabant (aan dit afscheid is in het blad Heemschut van april 2003 aandacht besteed). Jan Kennen De scholieren die meededen aan 'Jongeren Veroveren Zonnestraal' maakten foto's en filmpjes, luisterden naar verhalen van fami lieleden of kennissen, bedachten een dans en dramapresentatie en zetten een geluids collage en beeldende werkstukken in elkaar. En dat ging allemaal over het landgoed Zonnestraal in Hilversum, door de Unesco genomineerd voor de lijst van werelderfgoed. Het project 'Verover je Eigen Monument' is een initiatief van de Stichting VSB Fonds om jongeren in de leeftijd van veertien tot achttien jaar te interesseren voor monumenten. De stichting Omgevingseducatie Gooi, Vecht- en Eemstreek (OGVE) heeft op verzoek van de Stichting VSB Fonds het programma 'Verover je Eigen Monument - Verover Zonnestraal' uitgeprobeerd op een school. Het Comenius College te Hilversum en de eigenaar van Zonnestraal, de stichting het Loosdrechtse Bos, werkten mee. 'Verover je Eigen Monument' past prima bij de doelstelling en werkwijze van de stichting OGVE. Zonnestraal, een landgoed met verschillende gebouwen, is een belangrijk cultuurhistorisch architectonisch monument. Na jarenlange discussie is de restauratie van het hoofdgebouw bijna voltooid. In het najaar 2003 vindt de oplevering plaats. Hoe zat 'Verover Zonnestraal' nu in elkaar? De vierde klas van het Comenius College deed aan het project mee. De zeventig jongeren in de leeftijd van zestien en zeventien bekeken een historisch filmpje. Als naslagwerk ontvingen ze foto's en documentatie. Tijdens het bezoek aan Zonnestraal dat daarop volgde, keken de leer lingen rond en fotografeerden ze zelf. Enkele Zonnestraal-kenners gaven informatie. De jongeren vroegen zich af of dit nu echt wel een monument was, er kwamen ook verhalen los over de zieke oma die hier gelegen had of over een kennis die gewerkt had op Zonnestraal. De eigenaar van het landgoed en gebouwen van Zonnestraal en de stichting De Koepel van het Dienstbodehuis op het landgoed, raakten meer en meer geïnteresseerd in het project en verleenden op enthousiaste wijze hun mede werking. Het hoofdgebouw, dat nog niet offi cieel was opgesteld, mocht toch door de jonge ren worden 'ingewijd'. Terug op school kozen de leerlingen voor hun CKV-lessen (culturele en kunstzinnige vorming) uit workshops in dans, drama, muziek, beel dende vorming of film. Zij moesten antwoord geven op de vraag: wat is mijn verhaal over Zonnestraal en hoe kan ik dat overdragen aan leeftijdsgenoten? Op woensdagmiddag 4 juni presenteerden zeventig jongeren in het hoofd gebouw aan elkaar hun Zonnestraal-verovering. De eerste presentatie was een filmpje dat liet zien hoe de jongeren op diverse plaatsen op het landgoed Zonnestraal plakkaten plakten met de tekst 'Van Ons'. Daarna volgden drie muziek- presentaties waarvoor geluiden van internet en geluiden opgenomen op het terrein en in gebouw van Zonnestraal waren gecombineerd. Hoestende mensen, getimmer tijdens de restauratie, wegrijdende auto's van bouwver- keer, zingende vogels op het landgoed kwamen samen tot een Zonnestraal-verhaal. De volgende groep zette drie beeldende werk stukken op het podium en gaf bij elk werkstuk een heldere toelichting op de inhoud en de techniek. De stralende zon kwam in twee werk stukken naar voren en het dienstbodehuis was omgetoverd tot een disco. De dansverovering verbeeldde de ondergang en de opgang van Zonnestraal, met als start en slot de vorm van de zon. Aan het begin werd het reglement voorge lezen voor de tbc-patiënten die vroeger op Zonnestraal verbleven. Dat zette de presentatie in een kader. Zelfs in de vakantie had deze groep aan zijn dans gewerkt. Ook aan de kleding was gedacht. De dramagroep gaf uiting aan een doodzieke patiënt, haar verpleegster en haar bezoek. Ook verbeeldde de groep de diversiteit aan zieke mensen, die uit alle sociale lagen van de bevolking op Zonnestraal genezing zochten. Info:Alice Geijsel, stichting Omgevingseducatie Gooi, Vecht- en Eemstreek, e-mail beeldschoon@wxs.nl, tel. 035-6857598. In het augustusnummer van Heemschut is op pagina 11 ten onrechte vermeld dat Joke Zelders nog in De Twee Stoven woont. Bij het artikel over Landsmeer zijn op pagina 37 en 38 per abuis foto's van Spaarndam geplaatst. Onze excuses. Foto Theo van Oeffelt.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 10