6 Actief augustus 2003 groter dan de boerderij zelf en ligt vlakbij de weg, op de plaats waar net een boomgaard met behulp van subsidiegelden is aangelegd. Een parkeerplaats van een dergelijke omvang vormt een ernstige aantasting van het landelijk karak ter van dit deel van het beschermd dorpsge zicht. Meer geschikt lijkt de commissie een plek buiten de wallen op de Koude Hoek, die ook in het bestemmingsplan als parkeerplaats wordt aangeduid. Hier is voldoende ruimte voor par keren op enkele minuten afstand van het cen trum van het dorp en de boerderij Poortweg 1 Foto Bert Franssen. Geen nieuw stationsplein Groningen Het plan voor een nieuw stations voorplein wordt slechts gedeeltelijk uitgevoerd: alle bushaltes komen aan de oostzijde van het plein. Er is geen geld voor de realisering van het plan voor het halfverhoogde stadsbalkon van Kees Christiaanse met daaronder een half verdiepte onbewaakte fietsenstalling. Er was veel kritiek op dit onderdeel van het plan. De Groninger commissie had bezwaar tegen het verdwijnen van de trappen voor de hoofdin gang van het station en functieverlies van deze ingang. De commissie voorzag dat het plein groot, kaal en functieloos zou worden, een sta- in-de-weg voor verdere ontwikkeling van het stationsgebied (zie ook Heemschut januari 2002, p. 22). Onze commissie heeft een alternatief plan ingediend dat geen oplossing biedt voor alle problemen rond het station, maar wel voor het probleem van de sociale onveiligheid van de fietsenstalling. Ook blijft bij dit ontwerp de hoofdingang (met trap) een belangrijke rol spelen. Na verzet: Helperdiepje behouden Groningen De gemeente Groningen heeft 'nadere eisen' geformuleerd om de steden bouwkundige kwaliteit van het Helperdiepje te waarborgen en te voorkomen dat daar de grootschalige bebouwing ontstaat die het bestemmingsplan tot nu toe leek toe te staan. Deze nadere eisen zijn het gevolg van de actie van de buurtbewoners die zich verzetten tegen grootschalige nieuwbouw in dit gebied, onder steund door onze commissie die bij de gemeente aangedrongen had op een plan dat rekening houdt met de kwaliteiten van dit gebied (zie ook Heemschut, mei 2002, p. 21). Tineke Vooijs, p. r. -medewerkster Heemschut Groningen. ZUID-HOLLAND Onduidelijkheid over HBS Dordrecht B en W van Dordrecht heeft het verzoek niet gehonoreerd van Heemschut om de voormalige Hogere Burger School aan de Nieuwstraat (zie ook Heemschut, juni 2002, p. 4) op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Er is een onduidelijk en dubbelzinnig antwoord gekomen. Heemschut Zuid-Holland heeft dat antwoord als besluit opgevat en een bezwaarschrift ingediend om duidelijkheid te krijgen. Het besluit voldoet volgens Heemschut niet aan de eisen van algemeen behoorlijk bestuur, ook acht Heemschut het beginsel van behoorlijke motivering geschon den. Het oudste deel van de vroegere HBS dateert uit 1853, met aanvullingen uit 1865 en 1871, en voldoet aan de selectiecriteria voor gemeente lijke monumenten. Volgens de gemeente belemmert plaatsing op de gemeentelijke monumentenlijst de toekomstige ontwikkelin gen van het gebouw en het gebied. Tegelijk vermeldt zij dat nog onderzoek nodig is voordat een beslissing kan worden genomen. Dat impliceert dat er toch het voornemen bestaat om monumentale delen te sparen. Heemschut erkent dat een beschermde status bepaalde ontwikkelingen uitsluit en stelt dat juist daarvoor wettelijke bescherming ook is bedoeld. Tevens voert Heemschut aan dat gemeentelijke monumenten de ontwikkelingen die het monumentale karakter van de binnen stad bevorderen juist stimuleren. Voorts moet het aangekondigd onderzoek eerst zijn uitge voerd voordat een beslissing wordt genomen en moeten de resultaten van dat onderzoek eerst worden getoetst aan de richtlijnen van gemeen telijke monumenten. Naast deze forse kritiek, juicht Heemschut het toe dat het gebouw mogelijk wordt gebruikt voor het stadsarchief. Heemschut heeft aange boden op constructieve wijze inbreng te willen leveren. In de loop van deze maand krijgt het de gelegenheid het bezwaarschrift voor de commissie van beroep en bezwaar toe te lichten. Ewout van der Dussen, p.r.-medewerker Heemschut Zuid-Holland. NOORD-HOLLAND Stolp in Beemster bestemd voor ruiters Beemster Als Provinciale Commissie Noord- Holland waren wij zeer tevreden over een restauratieplan van de monumentale stolpboer derij Vredeveld aan de Volgerweg in Midden Beemster, een rijksmonument. De nieuwe bestemming van de oorspronkelijk agrarisch in gebruik zijnde boerderij riep echter bij ons wel vragen op. Vooral toen wij tot de ontdekking kwamen dat het de bedoeling is haar in te richten als 'verblijfsruimte voor de ruiters'. Bij nader inzien bleek dat er inmiddels al een niet door ons maar ook niet door de Historische Vereniging Beemster opgemerkte artikel 19- vergunning was afgegeven voor een te bouwen manege vlak achter dit rijksmonument. Ook de Rijksdienst voor de Monumentenzorg bleek daarvan niet op de hoogte. En dat terwijl het toch gebruikelijk is dat ook wezenlijke ver anderingen op het terrein waarop het monu ment staat aan deze dienst worden gemeld. Inmiddels bleek al een naastgelegen stal te zijn gesloopt en was er een begin gemaakt met de sloop van een zijvleugel van het monument zelf. Met de Rijksdienst zijn wij in gesprek hoe het tij te keren is. Sloop stolpboerderijen dreigt Alkmaar Aan de rand van de Schermer is Noord-Holland van plan drie stolpboerderijen te slopen om de verkeerssituatie daar, bij de Omval in Alkmaar, te verbeteren. En dat terwijl de Schermer onlangs door de provincie Noord- Holland is voorzien van een 'Cultuurhistorische Waardenkaart'. Onze technisch adviseur heeft een plan bedacht dat wij inmiddels hebben voorgelegd aan de provincie. Daarbij wordt ruimte aan het verkeer gegeven en kunnen de stolpen blijven staan. Daarvoor zouden bus baan en ventweg op een andere plaats moeten worden gesitueerd. Hier heeft op dit hoger gelegen deel al voor de inpoldering van de Schermer in 1632 bebouwing plaatsgevonden. Kaalslag op die plek verstoort dus niet alleen het zicht op de Schermer maar is ook een aantasting van een historische situatie. We hebben onze hoop gevestigd op een land schapsplan dat onderdeel uitmaakt van de plan vorming aldaar. Daarbij - zo hebben wij aange geven - willen we graag betrokken worden. Tevens proberen we daarmee bezwaar- en beroepsprocedures te voorkomen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 8