ft 'tTl/C/Jj' h/IAs'C* In memoriam Fred Repko WK, O augustus 2003 Actief 5 GRONINGEN Vakwerkhuisje Groningen gered Groningen De gemeente Groningen heeft de Rijksuniversiteit Groningen (RuG) geen toestemming gegeven voor nieuwbouw met een oppervlak van 1300 m2 in de oude Hortus Botanicus. Om daar plaats voor te maken moest een vakwerkgebouwtje (Rozenstraat 31), een gemeentelijk monument, worden gesloopt. Heemschut had bedenkingen tegen die sloop ingediend bij de gemeente Groningen. Ook felle protesten van de Hortusbuurt beïnvloed den het gemeentelijk besluit. Volgens de uni versiteit maakt het bestemmingsplan bouwen op deze plaats wel mogelijk. De RuG heeft daarom bezwaar gemaakt tegen de weigering van de gemeente om nieuwbouw toe te staan. Deel Anatomisch Laboratorium behouden Groningen In februari 2003 maakte de RuG het bouwplan bekend voor een nieuw onder wijsgebouw voor de medische faculteit op de plek van het Anatomisch Laboratorium. Vorig jaar is de monumentaanvraag voor het Anatomiegebouw afgewezen. Verheugend is wel dat architect K. Christiaanse in zijn ontwerp Anatomisch Laboratorium, Groningen. Foto Sander F. de Wilde fotografie, Schiedam. waardevolle delen van het oude gebouw in het nieuwe integreert: het trappenhuis met de mooie glas-in-loodramen, de ingangspartij en de houten betimmering van de oude college zaal. Christiaanse wil deze betimmering her gebruiken in de nieuwe collegezaal. Helaas is in het nieuwe ontwerp geen plaats beschikbaar voor de waardevolle collectie van het Anatomisch Museum. Deze collectie, met onder andere de achttiende-eeuwse anatomi- Je hebt drie dagen daarvóór Fred Repko nog in goede doen gezien. En toch is het niet alleen daarom, dat ongeloof zich opdringt bij het vernemen van zijn overlijden op 21 mei jl. Er is meer aan de hand. Toen ik een Heemschut-collega dit bericht overbracht, begon deze spontaan hard te schelden. Daar sprak - zoals velen van ons dat voelen - niet alleen ongeloof uit maar vooral verdriet om het verlies van een bijzonder aardig, begripvol, warm en deskundig collega. Om het gevoelig verlies van een vice-voorzitter van de Provinciale Commissie Noord-Holland, die daar een moeilijk te vervangen signatuur achterlaat. Onder zijn leiding waren we net bezig een beleidsvisie voor Heemschut te ontwerpen. Niemand zou in zo'n korte termijn en met prudente vingerwijzingen de eigenwijze neuzen van de deelnemers in een voor ieder uiteindelijk acceptabel resultaat hebben kunnen leiden - dat wij van harte in zijn voetspoor ook hiermee verder willen gaan, spreekt voor zich. Het is dus geen cliché dat wij nog veel aan hem zullen denken. Wel is dat een schrale troost. Troost mogen we alleen - en dat is toch ook niet gering - putten uit de inkijk die we bij zijn uitvaartdienst in zijn geloof mochten krijgen. Toen werd namelijk het Requiem van Fauré ten gehore gebracht. Hij hield van dit 'Wiegelied van de dood' als teken van troost en niet van droefenis om het einde. Wat moet dit ook een kracht zijn, die zijn vrouw en kinderen eraan ontlenen en die wij hen bij deze toewensen. Voor ons is deze troost een duidelijke boodschap zijnerzijds, de handschoen in die geest op te nemen. Namens de Provinciale Commissie Noord-Holland: Jan Derk Gerritsen. sche verzameling van Petrus Camper, geeft een overzicht van het medisch lesmateriaal vanaf de achttiende eeuw. Bovendien ademt de in de oorspronkelijke ijzeren kasten opgestelde verzameling nog steeds de sfeer van een negen- tiende-eeuws museum. Heemschut heeft bedenkingen tegen de sloop- aanvraag van het Anatomisch Laboratorium, (Oostersingel 69) ingediend en gevraagd om integratie van het Anatomisch Museum in de nieuwbouw. Dit museum is beperkt van omvang; het vraagt niet veel ruimte. Juist in een onderwijsgebouw zou deze collectie van histo risch lesmateriaal op haar plaats zijn. Verzet tegen nieuwe woonwijk in Leek heek De Provinciale Commissie Groningen heeft bedenkingen ingediend tegen het voor ontwerpbestemmingsplan Oostindië, eerste fase. De gemeente Leek wil in dat gebied een woonwijk bouwen. De provinciale commissie vindt dat eerst de resultaten van de milieu effectrapportage over de benodigde infra structuur voor de nieuwe woonwijk moeten worden afgewacht. De provinciale commissies van Drenthe en Groningen hebben een voorkeur voor uit breiding van Leek in westelijke richting. Al eerder heeft Heemschut bezwaren geuit tegen de startnotitie en daarna tegen het Masterplan voor Oostindië. Vooral bezwaarlijk is de aantasting van de ecologische en cultuur historische waarden van het gebied ten zuiden van Leek, met name door de nog te ontwikke len infrastructurele verbindingen met Roden en Groningen. Parkeerplaats binnen vestingwallen Oudeschans Oudeschans Heemschut Groningen heeft bedenkingen ingediend tegen het ontwerpbe- stemmingsplan voor Oudeschans, omdat dat ontwikkelingen mogelijk maakt die de lande lijke sfeer van dit dorp kunnen aantasten. Een belangrijk punt van kritiek betreft het plan om een forse parkeerplaats aan te leggen binnen de vestingwallen naast de boerderij Poortweg 1 die onder de naam 'Het wapen van Oudeschans' erfgoedlogies aanbiedt. Deze parkeerplaats wordt volgens het ontwerpbestemmingsplan Poortweg 1, Oudeschans. Foto Rijksdienst voor de Monumentenzorg, Zeist.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 7