Bureau Monumenten Archeologie Amsterdam bestaat halve eeuw Monumenten- Side by site Anne-Marie ten Cate 1 BT," De bond Heemschut feliciteert het bureau Monumenten Archeologie Amsterdam met zijn vijftigjarig bestaan. In die tijd heeft het bureau - waarvan Heemschut mede aan de wieg stond - veel bijgedragen aan het behoud van de historische binnenstad. 03 CD ■M C/3 40 Heemschut www.monumenten.nl Hoe de site aan het domein monumenten.nl komt, is de vraag. Slim geclaimd destijds, met vooruitziende blik? Gekocht van een handige jongen met een handeltje in domeinnamen? Hoe dan ook, www.monumenten.nl is dé website met praktische informatie voor eigena ren en beheerders van een monument. Het aantal bezoekers zou al behoorlijk zijn. En dat vooral dankzij een mailing van het Nationaal Restauratiefonds, een van de initiatiefnemers van de site, aan alle eigenaren en beheerders van rijksmonumenten. Dat zijn er zo'n 55.000. Praktisch is de informatie zeker. Zo kan de eigenaar van een monument in een stappen plannetje nagaan hoe hij een restauratie aanpakt en zien of hij in aanmerking komt voor de nieuwe Restauratiefonds-hypotheek. Hij moet zich dan wel eerst registreren. Waar je op moet letten bij het onderhoud aan een monumentale pand, hoe je erachter komt of onderhoud nodig is en wanneer - ook dat kom je te weten op monu- menten.nl. Ben je op zoek naar een restauratie architect, een goede schilder of de monumen tenambtenaar in je gemeente? Monumenten.nl kent een uitgebreide zoekmogelijkheid, op tref woord, op naam en op rubriek. 'Heemschut' maar eens intikken in het zoek venster. Je weet niet wat je ziet... Een volle pagina met een overzicht van onze publieks activiteiten en Heemschut-nieuws. Zeer up-to- date is de informatie niet: Muzikale Monumenten die nog moeten plaatsvinden staan er niet op. De opening op 17 mei van het Meldpunt weer wel - in de toekomende tijd. Het zoeksysteem produceert ook een lijstje met Heemschut adressen, waaronder de Stichting Vrienden van Heemschut in Tholen. Voorzitter is Willem Heijbroek, onze voorzitter in Zeeland, die er in deze regio kennelijk hard aan trekt. Nog een minpuntje. Pagina's met links zijn er wel. Maar in plaats van zo'n handig startpagina achtig overzicht kom je in kleine venstertjes, waaruit je telkens een keuze moet maken. Heemschut bereik je pas na vier muisklikken. Voor de echte doordouwers. Bert Fr missen tl 0 U, e '.V.'VJH.'M! ■■■■■■■■■■cagant:-- f PTb] S5H3535. RAaggiSe- S5.~ i®"" n($[ i 2~" Erbarmelijk was de situatie van de vele Amsterdamse monumentale panden in de jaren vijftig van de vorige eeuw. Voor die tijd zorgde Publieke Werken wel degelijk voor de monu menten, vooral door inventarisatie en docu mentatie. Na de oorlog slokte de wederopbouw van de stad de dienst echter op. De zorg voor monumenten dreigde in het slop te raken. Monumentenzorgers van het eerste uur, verenigd in verschillende organisaties waaron der de Bond Heemschut, zetten zich wel in voor het behoud van de historische binnenstad. Heemschut-secretaris Ton Koot pleitte in een schrijven aan B en W voor een zelfstandig bureau. Ook moet de niet-aflatende inzet van Geurt Brinkgreve in deze genoemd worden. Uiteindelijk ging op 15 september 1953 het Gemeentelijk Bureau Monumentenzorg van start, als onderdeel van Publieke Werken. Rob Meischke werd het eerste hoofd van het bureau. Ook was Henk Zandkuijl - aanvanke lijk als tekenaar en later als hoofd - er vanaf het begin bij betrokken. Deze twee coryfeeën legden de basis voor het Nederlandse woon- huisonderzoek. Van objectgerichte monumentenzorg was toen al geen sprake: oogmerkwas de zorg voor en het behoud van de gehele historische binnen stad, de structuur en de totale schoonheid van de stad met de bijzondere gevelwanden. Het bureau richtte zich in het begin vooral op onderzoek, documentatie en advies. Later kwam daar een uitvoerende en controlerende taak bij. Reorganisatie volgde op reorganisatie, de taak verschoof van uitvoerend naar advise rend, waarbij onderzoek en documentatie de belangrijkste pijlers bleven. Vanaf 2002 zijn de Amsterdamse monumen tenzorg en archeologie samengevoegd onder de naam 'bureau Monumenten Archeologie' (bMA). Dat zorgde voor een bundeling van onderzoek naar en behoud van de materiële cultuur en architectuur, zowel bovengronds als ondergronds. Het bureau is een centrale dienstverlenende instelling voor alle stadsde len. 'Kenniscentrum' is niet voor niets een veelgebezigde term om de huidige, veel zijdige opzet van het jubilerende bureau te omschrijven. In november verschijnt een jubileumboek. Daarin aandacht voor de ontstaansgeschiedenis van het bureau Monumenten Archeologie, de restaura tiepraktijk, de jongere bouwkunst en de monumen tenzorg in heden en toekomst. aar augustus 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 42