'Hout moet weer het vertrouwde bouw materiaal worden. Wie terugdeinst voor het onderhoud moet maar in Betondorp gaan wonen' 'De nabij wonende Amsterdammer zal Waterland weer moeten opzoeken als cultuur toerist' 38 Heemschut augustus 2003 Zicht op de Westkolk-gevels, sluis en kolk vanuit het noorden, Landsmeer (pagina links); doorkijkje (rechts). Foto's Flenk Vijn. Beren op de weg Het dorpse karakter herstellen is eenvoudig als de kenmerken daarvan nog overheersen. Daar is in dit geval door het eerder gevoerde beleid geen sprake van. Maar waar hier nog 24 stolp boerderijen te vinden zijn, is haar poging door zichten te realiseren al een hele stap voor waarts. In een land van hout en water ligt haar prioriteit als wethouder van ruimtelijke orde ning en woonruimteverdeling niet bij de woningzoekende maar bij de schoonheid van landschap, cultuur, welzijn en recreatie. Hout moet weer het vertrouwde bouwmateriaal worden. Wie terugdeinst voor het onderhoud moet maar 'in Betondorp gaan wonen'. De na bij wonende Amsterdammer zal haar Water land weer moeten opzoeken als cultuurtoerist. Een gemeentelijke monumentencommissie oprichten is een van haar eerst gerealiseerde daden. Daarvoor heeft ze een ambtenaar aangesteld. Maar hoe gaat het met ambtenaren die hogerop willen: als ze eenmaal ingewerkt zijn, vertrekken ze naar een grotere gemeente. Iets wat ook een eigenaardige eigenschap van carrièreburgemeesters is. 'Aanwaai-burge- meesters' noemt ze die. De vorige liet vele prestigeprojecten na, in zijn eigen ogen dan. Neem het nieuwe politiebureau, ook een 'platte doos', waar hij zijn handtekening onder heeft gezet, ondanks het negatieve advies van de welstandscommissie. Hij had ook bereikt dat de goothoogte van gebouwen in dit land met zijn lage skyline naar tien meter is gebracht. Wethouder Goede gaat eerst uitzoeken wat planschade kost als die hoogte weer wordt teruggedraaid. Nieuw beleid Haar beleid gaat ervan uit dat de gemeente wordt aangemerkt als kwetsbaar gebied. Slopen zal zonder aanlegvergunning niet meer moge lijk zijn. Iemand die zijn gevel wil aanpassen aan het nieuwe beeld kan subsidie krijgen. Wie nieuwe plannen heeft, moet die eerst met de landschapsarchitect bespreken en dan pas met de stedenbouwkundige of de projectontwikke laar. 'Kuub-bouw' (prioriteit aan aantallen kubieke meters) is geen optie meer. 'Opnieuw denken vanuit een kern zou menig Vinex-wijk ook aantrekkelijk hebben kunnen maken', houdt ze den volke ook voor. De dorpen in haar gemeente zijn immers uit een kern ontstaan, wat ook na 750 jaar in grote lijnen nog op enkele locaties opvalt. De erfenis van voorgangers ongedaan maken, zal geen sinecure blijken. Zo waren die voor gangers er niet op uit zich sterk te maken voor een erkenning als beschermd dorpsgezicht. Ook dat kan Debbie Goede dus voorlopig wel vergeten. Daarvoor is te veel gesloopt. Het getuigt in elk geval van mentaliteit het histo risch karakter te willen herstellen ook al heeft Landsmeer geen monumentaal etiket gekregen. Beschermd stads- of dorpsgezicht Is het trouwens een garantie op behoud van het cultuurhistorisch erfgoed als een dorp of stad zich kan sieren met een erkenning als beschermd gezicht? 'Allerminst', horen we uit de mond van de directeur planologische en juridische zaken van Heemschut, drs. J.P.J. van der Haagen. Hij maakt ons er op attent dat dit al een van de conclusies was uit een onderzoek in 1983. Daarin wordt de bescherming van stads en dorpsgezichten en de effectiviteit ervan geanalyseerd. Er waren toen 158 beschermde gezichten aangewezen. Binnen twee jaar na die aanwijzing moet een beschermend bestem mingsplan worden vastgesteld. Dat was in bijna 90 procent van de gevallen nog niet gebeurd. De bereidheid daartoe bleek in de meeste gevallen bij navraag nog niet erg groot te zijn. Ook daarbij kwam duidelijk tot uiting dat bescherming als mentaliteit toch belangrijker is dan als wettelijke verplichting. Ook niet-officieel beschermde gebieden werden in de beschouwing betrokken. Die bleken minstens zo goed te zijn behouden als de erkende steden of dorpen. De houding van B en W bleek sterk bepalend te zijn voor de mate van behoud. Wat is het gezicht? De kunst bij bescherming is volgens Van der Haagen: 'Het beheersen van de dynamiek die de normale maatschappelijk-ruimtelijke druk ons in elke tijd weer oplegt.' Niet om elke maatschappelijke ontwikkeling tegen te gaan maar om deze in zodanige banen te leiden dat er weer voor ieder te leven valt en er weer een toekomst is waar het verleden in valt af te lezen.' 'Denken vanuit de kern', noemt de Landsmeerse wethouder dat. Daar komt het beschermen van het gezicht op neer. Van der Haagen wijst ons er verder op dat met een beschermd stads- of dorpsgezicht niet zoals velen denken een beeld van afstand of het gezicht erop in de skyline wordt bedoeld. Het gaat eerder om de doorzichten binnen het dorp of de stad, waar de stenen nog van een verleden spreken en de erfgoedkenmerken van de plaats nog waarneembaar zijn. Je mag het volgens hem vergelijken met de waarneming van de wandelaar, die cultuurtoeristisch rondkuiert. Op zoek naar historische en stedebouwkundige kenmerken. 'Stede' in de oude betekenis zoals je die nog ziet in plaatsnamen als Heemstede, Wijk bij Duurstede. Als een omhulling van de gemeenschap, je thuis, je Heem. Vandaar dat wij er als Heemschut zo tuk op zijn. Waarbij wij Debbie Goede aan onze zijde vinden als een bestuurder die 'de doorzichten weer wil herstellen'. Chapeau! Jan Derk Gerritsen isp.r.-medewerker van Heemschut Noord-Holland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 40