Mentaliteit bestuurders belangrijker dan officiële monumentenstatus m Jan Derk Gerritsen Beschermd dorpsgezicht geen garantie voor kwaliteit Nu eens een wethouder van ruimtelijke ordening en woonruimte verdeling wiens prioriteit niet bij de woningzoekende ligt maar bij de schoonheid van landschap, cultuur, welzijn en recreatie. Wie daar anders over denkt, moet volgens de Landmeerse Debbie Goede maar gaan verhuizen. Het schijnt op te vallen als een wethouder zich inzet voor het behoud van het historisch karak ter van zijn of haar gemeente. Die conclusie mag je trekken als het Noordhollands Dagblad daar ruim aandacht aan besteedt en Heemschut vraagt wat wij daarvan vinden. Daar hoeven we niet lang over te denken omdat zo'n bestuurder in ons beschermingsstraatje past. Hier gaat het over de uitlatingen van de nieuwe wethouder van Landsmeer, een gemeente met drie dorpen onder de rook van Amsterdam. Debbie Goede ergert zich allang aan die nieuw gebouwde 'platte dozen' die haar geboorteplaats onher- kenbaar maken. 'Het dorpse karakter moet terug', stelt zij. Jarenlang kantte ze zich als actievoerder tegen de voortvarende projectont wikkeling van haar voorgangers, die echter horende doof bleken. Met alle waarneembare misbaksels als gevolg. Net als Wim Sonneveld herkende ze haar schilderachtige bakermat nog slechts op een oude 'ansichtkaart met man en paard bij het tuinpad van haar vader'. Politica tegen wil en dank Haar strijdlust als actievoerder was in het poli tieke wereldje een gevecht tegen windmolens. Daarom waren politieke aspiraties haar vreemd, al kreeg ze in toenemende mate meer handen van de bevolking op elkaar dan al die politici samen. En bekendheid heeft toch zijn nadelen want er werd druk op haar uitgeoefend zich als 'kleurloze' bij de laatste gemeente raadsverkiezingen kandidaat te stellen voor Gemeentebelangen. Aan de door haar vereiste onverkiesbare plaats hadden de burgers geen boodschap: de lawine van voorkeurstemmen leidde tot het verzoek wethouder te worden. Ze had geen A gezegd maar B wilde ze niet weige ren en nu zit ze in het pluche. Voor velen een voldoening; voor haar de niet geringe klus haar mentaliteit in daden om te zetten. Nu staat ze dan toch in de politieke arena, waar ze vroeger de tribune bezette. Ze zal moeten bewijzen dat in haar geval politiek en onberekenbaarheid geen synoniemen maar eikaars vijanden behoren te zijn.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 39