Het favoriete monument van Tineke Vooys, p.r.-medewerkster van de Provinciale Commissie Groningen Themadag Zeeland augustus 2003 Service 35 bevestiging) bij de secretaris drs. C.J. de Jong, DrLothlaan 15, 2481 AH Woubrugge, onder gelijktijdig overmaking van 45,— op rekeningnummer 35.72.16.067 van Provinciale Commissie Zuid- Holland, Sassenheim. Toewijzing van plaatsen geschiedt in volgorde van binnenkomst van de betaling. U ontvangt daarvan een bevestiging. Schrijf u zo spoedig mogelijk in, in elk geval voor 14 september. Annuleringen na 23 september kunnen niet worden gerestitueerd, tenzij er een wachtlijst is. za. 4 oktober Themadag Zeeland: boerderij enexcursie Zuid- en Noord Beveland/Schouwen en Duiveland Programma 10.00 ziur Vertrek vanuit NS-Station Goes en tocht door de Bevelanden naar Schouwen Duiveland. Inleidingen over de boerderijen (opbouw en teloorgang) door kenners /auteurs Piet van Cruyningen en Gerard Smallegange op de museumboer derij Goemanszorg te Dreischor. Aanmelden Kosten 25,- p.p. inclusief lunch te voldoen in de bus. Dit is een project van de Boerderijen stichting Zeeland en Heemschut Zeeland. Het programma wordt (na aanmelding) toegezonden; reacties aan Eric Goossen, Langeweg 4, 4675 RM Anna Jacobapolder, tel. 0167-573972, e-mail e.goossen@planet.nl of drs. W. Heijbroek, Ten Ankerweg41, 4691 GCTholen, tel. 0166- 602882, e-mail heijbroek@zeelandnet.nl. Heemschut-Publieks activiteiten De Heemschut-Publieks activiteiten zijn toegankelijk voor leden en niet-leden. Leden betalen een lager tarief. In het geval van een gezinslid maatschap (code GL op de lidmaatschapspas) kunnen alle gezinsleden meedoen voor de ledenprijs. Provinciale excursies worden georganiseerd door de provin ciale commissies en zijn ook toegankelijk voor niet-leden, en voor inwoners van andere provincies. Alle gegevens zijn onder voor behoud. Informatie: tel. 020-6225292 info@heemschut.nl www.heemschut.nl. Deelname geschiedt op eigen risico zoals omschreven in de Algemene voorwaarden excur sie, gepubliceerd in tijdschrift Heemschut, december 2002. Het is een voorrecht en een genoegen om vlakbij de Groninger Vismarkt te wonen, want daar ligt aan de westzijde de voormalige Korenbeurs. De ligging van het gebouw is prachtig: tussen de Vismarkt en het koor van de Der A-Kerk. Het dak van de Der A-kerk en de karakteristieke toren met de felgeelgekleurde banden steken boven de Korenbeurs uit. Deze gebouwen hebben beide te maken met de geschiedenis van de handel van Groningen: de Der A-kerk is ontstaan in de dertiende eeuw en gewijd aan Maria en St. Nicolaas, beschermers van de zeelieden; de Korenbeurs (1863-1865) was het centrum van de Groningse graan handel in de zogenaamde cham pagnejaren, de bloeiperiode van de Groninger landbouw in de negen tiende eeuw, en in de jaren daarna. De Korenbeurs, met zijn neo classicistische voorgevel en het beeld van Mercurius bovenop het fronton, is een voornaam gebouw. Door de afmetingen van de voor gevel en van de ruime driebeukige beurshal is zichtbaar hoe belang rijk de graanhandelaren in de negentiende eeuw voor Groningen waren. Ook is het een voor die tijd heel modern gebouw met een gietijzeren draagconstructie en veel glas. De korenhandelaren hadden immers veel daglicht nodig bij het beoordelen van de kwaliteit van de graanmonsters. Korenbeurs (ca. 1985), Groningen. Foto RHC Groninger Archieven. Door zijn ligging staat de Korenbeurs middenin het dage lijks leven. Vanaf zijn verheven standpunt kijkt Mercurius uit over de warenmarkt die meermalen per week aan de voet van de Korenbeurs plaatsvindt. Nog steeds vindt ook binnen de Korenbeurs handel plaats, geen graanhandel meer zoals vroeger; tegenwoordig biedt Albert Heijn in de beurshal zijn waren te koop aan. Velen kunnen daardoor van het interieur van dit topmonu- ment genieten, dat niet is aange tast door de nieuwe functie. Ook bijzonder is dat geen enkel recla meobject het gebouw ontsiert. Dat getuigt van goede smaak. In de Korenbeurs is het elke dag Open Monumentendag. Tineke Vooys Colijnsplaat, ambachtsmolen uit 1599. Foto A.A. Dullé.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 37