augustus 2003 Heemschut 29 ingang van het herenhuis te bereiken. Nu scheidt nog slechts één gracht het herenhuis van de toegangsweg. Ook hieruit blijkt dat weerbaarheid geen 'thema' meer is. Wanneer Michel Laurent in 1813 sterft, is zijn erfgenaam de één jaar oude Oscar de Marchant d'Ansembourg. Een na het overlijden opge maakte boedelbeschrijving, leert dat veel vertrekken met een kleur worden aangeduid. Een opvallend vertrek is zeker de chambre jaune, aux singes' met '24 tableaux de singes' op de tweede etage. Wanneer Oscar in 1837 trouwt, neemt hij zijn intrek in Neubourg. De jaren hiervoor was het kasteel waarschijnlijk verhuurd. In 1835 vraagt Oscar de Waalse aannemer-architect J. Radelet, ayant quelques constructions ir réparations afaire a Neubourgom naar Gulpen te komen. Ook contracteert hij voornamelijk Luikse ambachts lieden en leveranciers. Tuinarchitect Weyhe uit Düsseldorf verzorgt een nieuwe parkaanleg. Uit de correspondentie van Oscar valt op te maken dat hij nog serieus heeft overwogen om vanuit de zuidvleugel een brug tot het park te maken. Deze brug staat ook geprojecteerd op het plan van Weyhe, en verder nog op andere tuinontwerpen. Hoewel de beoogde brug nooit lijkt te hebben bestaan, is het goed mogelijk dat alleen al het voornemen hiertoe consequenties heeft gehad voor het deel van de plattegrond van Neubourg dat in het verlengde ervan ligt. Dit vermoeden wordt gesterkt door het jaartal 1836 dat in de daklijst van de westelijke gevel van de binnencour staat gegrift. Halverwege de jaren vijftig laat Oscar Neubourg ingrijpend verbouwen. De hernieuwde bouw van de oostvleugel herstelt het gesloten karakter van het kasteel. Hierin komen de Gouden Zaal en een passage tussen de zaal en het hoekvertrek. Oscar laat ook enkele ingangen en vensters van de voormalige binnencour hergebruiken in de nieuwe oost vleugel. De overgebleven binnenplaats krijgt een glazen overkapping, waardoor een extra binnenruimte ontstaat, die dient als eetkamer. De uit Brussel afkomstige architect Victor Evrard ontwerpt deze zaal. Ook andere vertrekken worden opnieuw ingericht. Dankzij kleurenonderzoek van de Stichting Restauratie Atelier I Jmburg is achterhaald dat de zoge naamde 'salon écaille' de hoekkamer tussen de Gouden Zaal en de vestibule betreft. In de jaren 1926 en '27 wordt het interieur opnieuw ingrijpend gewijzigd. Net als zijn grootvader oriënteert eigenaar Rudolph Marchant et d'Ansembourg zich hiervoor in Luik en Brussel. Hotel-restaurant Reeds voor de Tweede Wereldoorlog kan de familie het onderhoud nauwelijks meer betalen. Zij trekt zich terug in de bijgebouwen en gebruikt bij gelegenheid nog enkele vertrekken van het kasteel zelf. In de jaren veertig verschaft Neubourg onderdak aan kostschoolleerlingen en Amerikaanse militairen. Tussen 1952 en 1988 is er een hotel-restaurant ondergebracht. Nadien heeft het leeggestaan. Geen wonder dat Neubourg hard aan herstel toe is. Dankzij de miljoenen uit de ministeriële Kanjerpot en een schenking van de Postcodeloterij kan de nieuwe eigenaar, de Vereniging Natuurmonumenten, Neubourg weer het aanzien verlenen dat het verdient. De restauratie van het kasteel wordt uitgevoerd onder leiding van de nieuwe gebrui ker, Vereniging Hendrick de Keyser. Wat de stoffering van het interieur betreft, valt er aan Neubourg overigens weinig 'ouds' te ontdekken: het meeste is negentiende- en twin- tigste-eeuws. Mag de negentiende eeuw inmid dels op enige sympathie rekenen, de twintigste wordt nog vaak stiefmoederlijk behandeld. En dat is niet terecht. Ook Neubourg beschikt over ruimten die bijzonder zijn zelfs als ze niet mooi worden gevonden - of moeten we zeggen nóg niet worden gevonden? Zo heeft de Groene Zaal een imitatiegoudleren behang op karton en kent de binnencour wanden met een zeldzame reliëfafwerking in stuc die als onder grond diende voor een imitatiebronzen afwer king. Deze wandbekledingen verdienen respect! Kasteel Neubourg voor de herbouw van de oostvleugel. Tekening van Philippe van Gulpen uit 1846 (pagina 26 boven, van GAM, Collectie V.d. Noordaa). De grote hoektoren op het zuidwesten (pagina 26 onder). Foto: SjefFrijns. Onbekend tuinontwerp waarop nog de plek van het oude casteel' te herkennen is (pagina 28, uit archief Kasteel Neubourg). Foto: Sjef Frijns. Flet kelderplan en de begane grond van Kasteel Neubourg, Marres en Van Agt (deze pagina, uit 1962). Dit artikel is een bewerking van een in opdracht van de Provinciale Commissie Limburg geschreven artikel.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 31