Kasteel Neubourg: voor adel, rijkelui, kostschool jongens en militairen Provinciale Commissie Limburg Ledenactiviteit Limburg 27 september Jarenlang stond Kasteel Neubourg in Gulpen leeg. Bovendien was het, tot ergernis van velen, niet meer te bezichtigen. Nu het kasteel door de Vereniging Natuurmonumenten is aangekocht gloort er hoop. De leden van Heemschut krijgen op 27 september zowat als eersten de kans het te bezoeken. augustus 2003 Heemschut 27 Zoals het bij een oud kasteel betaamt, is de vroegste geschiedenis van Neubourg in nevelen gehuld. De naam 'Neu-bourg' verwijst naar een voorganger. Deze wordt gesitueerd op de nog altijd goed zichtbare Abschnittsmotte even ten noorden van Gulpen. Een Abschnittsmotte is een kasteelheuveltje dat ontstaat als door uitgraving een deel van een helling wordt afgesneden. Eind dertiende eeuw heeft de bewuste locatie haar strategische betekenis verloren door de politieke, economische en verkeersgeografische verschuivingen na de Limburgse Successie oorlog (1283-1289). Rond 1300 wordt in het Gulpdal een nieuw kasteel gebouwd. In 1312 vermeldt hertog Jan III van Brabant in zijn leenboek: Gerard van Wittem, 'domum de Nuwemberghe'. Dit 'Nuwemberghe' ligt niet op de plek van het tegenwoordige kasteel. Een document uit 1770 spreekt namelijk over 'den vijver ter plaetse waer het oude casteel gestanden'heeft. Tuinaanleg heeft de zichtbare sporen van deze voorganger uitgewist. Maaslandse renaissancestijl Over de bouw van het kasteel op de huidige locatie zwijgen de geschreven bronnen. De oudste bouwsporen zijn terug te vinden in de onderste muurdelen en de kelder van de zuid en westvleugel van het herenhuis. Ze worden als mogelijk veertiende-eeuws gedateerd en duiden op een oorspronkelijk L-vormige plat tegrond van het kasteel. Na een reeks eigenaren uit diverse geslachten komt het kasteel in 1398 in bezit van de familie Van Eynatten, die tot 1716 op Neubourg woonachtig zal zijn. Welke telg van dit geslacht opdracht geeft voor de herbouw van het kasteel in Maaslandse renaissancestijl, is niet bekend. De grote hoektoren vertoont nog de kenmer ken van deze stijl: de bakstenen muren zijn op de hoek versterkt met natuurstenen blokken in kettingverband, de vensters, eveneens van natuursteen, zijn door stijlen en/of dorpels verdeeld, en het dak steekt licht uit over een mergelen consolefries. Waarschijnlijk vindt de herbouw rond 1640 plaats. Wel duiden enkele rekeningen al op bouwwerkzaamheden rond 1595. In het huisar chief is ook een ongesigneerde en ongedateerde tekening aangetroffen van een zuilengalerij. De watermerken in het papier duiden op het laatste kwart van de zestiende eeuw. Op een aan architect Schlaun toegeschreven plattegrond uit 1732 is de cour met zijn zuilen galerij nog goed te herkennen. De plattegrond laat door stippellijnen ook de contouren zien van een bouwdeel dat gelijk is aan de westelijke vleugel, inclusief de toren. De stippellijn is tevens door de noordoostelijke hoektoren getrokken. Dit geeft het beeld van een kasteel dat groter van omvang is en een symmetrische plattegrond heeft. Opvallend is dat de stippel lijnen ook een oostwaarts gedraaide oostelijke vleugel laten zien van de eerste bouwhoeve. Tsaar Peter de Grote op bezoek In de honderd jaar na de verkoop in 1716 komt Neubourg in handen van vier verschillende families. Zoals gebruikelijk volgen na de over dracht architectonische ingrepen. In deze boei ende periode krijgt het kasteel, dat voortijds 'gewoon' Nieuwenborg heet, ook zijn hybride Frans-Duitse naam. Nieuwe eigenaar in 1716 wordt de Akense lakenfabrikant Johann Adam Klermondt. Hij zorgt voor ahnsehentliche und nutzliche Reparationenen laat tevensPlantagen aanleggen. Wat die 'Reparationen' inhouden is niet duidelijk, evenmin wie de verantwoorde lijke architect is. Dat zal allicht Klermondts 'huisarchitect' Laurenz Mefferdatis uit Aken zijn geweest. Aan hem wordt ook het karakte ristieke tuinpaviljoen toegeschreven. Op 27 juli 1717 ontvangt Klermondt op Neubourg tsaar Peter de Grote, een belangrijk afnemer van zijn lakens. In 1732, een jaar na het overlijden van Klermondt, verkoopt zijn weduwe Neubourg aan Ferdinand graaf Von Plettenberg. Als koopvoorwaarde geldt dat 'alle Behangsel in denen Zimmem bleiben'. De nieuwe eigenaar verbouwt Neubourg flink. Lange tijd werd

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 29