Degelijk, voornaam en eigentijds Maarten Meester Algemene Vergadering van Leden Heemschut 2003 Het Meldpunt Bedreigd Erfgoed ging van start, Hans Dekhuijzen kreeg de Ton Kootpenning, Adri Duivesteijn sprak een indruk wekkende rede uit en de voorzitter meldde dat de Muzikale Monumenten steeds meer bezoekers trekken. Was er dan alleen maar goed nieuws op de Algemene Vergadering van Leden Heemschut? Nee. Het ledenaantal daalt nog, de contributie wordt in 2004 trendmatig verhoogd en Edu van Tuyll van Serooskerken maakte zijn aftreden bekend. 22 Heemschut augustus 2003 Het zand en het veen. Een gemeenschappelijk centrum, een hart, ontbrak. Duivesteijn legde ook uit waarom dat hart volgens hem mistte: door de wordingsgeschiedenis van de stad. In 1250 ontbrak het graaf Willem II aan de moed om zijn hof in een stad te vestigen. Hij creëerde daarom een eigen wereld, een naar binnen gekeerd bestuurscentrum op het zand. Het gewone volk woonde daaromheen, op het veen. Duivesteijn zag het als zijn opgave van Den Haag één stad te maken, met een voor iedereen toegankelijk hart. Het nieuwe stadhuis werd die verbindende schakel. Voornaam is een vereniging natuurlijk vooral door de leden. Zeker als daar mensen onder zijn als Hans Dekhuijzen (76). Op zijn zestiende, dus zestig jaar geleden, raakte hij al gefasci neerd door monumenten en werd hij lid van Heemschut (zie het Heemschut-nummer van juni 2003). Van Tuyll reikte hem voor zijn verdiensten de Ton Kootpenning uit en sprak van 'een aaneenschakeling van inzet, alles voor het behoud van het monument. Wat er ook gedaan moet worden, hij is er. Ook vandaag de dag. En we zijn nog lang niet van hem af. Gelukkig maar.' Eigentijds Eigentijds was zeker de ingebruikname van het Meldpunt Bedreigd Erfgoed (zie het Heemschut-nummer van juni 2003), een initia tiefvan de Nederlandse Kastelenstichting en Heemschut. Wie verwaarlozing of bedreiging van historisch erfgoed wil melden, kan dat nu eenvoudig vanaf verschillende plekken via internet doen. 'We hopen dat iedereen die denkt: daar gaat iets mis, dat bij de 1 -1 -2 van de monumentenzorg meldt', zei Van Tuyll. De melding komt vervolgens terecht bij de Kaste lenstichting én Heemschut. Adri Duivesteijn verrichtte de opening, met Onno Wiersma, adjunct-directeur van de Rijksdienst voor de Monumentenzorg. Ook is de website verder uitgebouwd. De provinciale commissies kunnen nu makkelijk hun eigen deelsites onderhouden en er is een discussieforum bijgekomen. Het aantal bezoe kers aan de Heemschut-site is toegenomen, net als het aantal deelnemers aan de Muzikale Monumenten. Eigentijds is verder de vernieuwing van het tijdschrift. 'Het is zinvol om sneller te werken, meer in relatie met provinciale commissies 'Degelijk, voornaam en eigentijds.' Zo karakte riseerde de Haagse wethouder Bruno Bruins in zijn inleiding de Nieuwe of littéraire Sociëteit, beter bekend als 'De Witte'. Gaan die drie woorden ook op voor Heemschut zelf, dat op 17 mei in De Witte zijn ledenvergadering hield? Degelijk Om met 'degelijk' te beginnen: in zijn rede maakte voorzitter Edu van Tuyll van Serooskerken duidelijk dat de fundamenten onder Heemschut de afgelopen jaren zijn verstevigd. Heemschut is beter in staat om 'op Belvedere-achtige wijze ellende te voorkomen'. Er is veel gedaan om te zorgen dat Heemschut zich naast de artikel 19-procedures ook pro actief richt op de ruimtelijke ordening (RO). Daarom zijn de provinciale commissies versterkt met RO-deskundigen. Ook heeft Heemschut de afgelopen jaren samen met NCM gezorgd voor een cursus 'Cultuurhistorie in de ruimte lijke ordening', waaraan 61 van de 150 PC- leden deelnamen. Voornaam Hoe voornaam een vereniging is, kun je afmeten aan de mensen die haar willen toe spreken. In De Witte was dat een zwaargewicht als Adri Duivesteijn, oud-wethouder van Den Haag, oud-directeur van het Nederlands Architectuurinstituut en tegenwoordig vice- voorzitter van de PvdA-fractie in de Tweede Kamer. Hij sprak over 'het misverstand Den Haag'. Lange tijd wist niemand precies van wie die stad was. Zij bestond uit twee werelden: het volkse Den Haag en het chique 's-Gravenhage.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 24