Eric Goossen en Willem Heijbroek De Provinciale Commissie Zeeland van Heemschut zet zich samen met de nieuwe eigenaar in voor het behoud van de Oosterschelde op Tholen. Dit karakteristieke stoomgemaal uit 1910 past uitstekend in het omringende Belvedere-gebied. Heemschut 19 De Oosterschelde is het enige in Zeeland over gebleven stoomgemaal en daarmee een uniek monument van industriële archeologie. Het werd in 1910 aan de voet van de dijk gebouwd omdat de waterlozing te wensen overliet. Met name het centrale weidegebied de Weihoek kwam geregeld onder water te staan. De zeesluis die op deze plaats in 1849 was aange legd loste dit probleem slechts gedeeltelijk op, vooral doordat de lozing afhankelijk was van het natuurlijk verval. Door onvoldoende onderhoud van de watergangen bedroeg bij een daling van 75 centimeter direct voor de sluis in de Klaas van Steelandpolder het verschil in de Weihoek slechts enkele centimeters. In 1909 besloot het waterschap Poortvliet tot verbete ring over te gaan door de bouw van dit stoom gemaal, dat bij 150 omwentelingen per minuut 7 5 m3 water tot op vier meter hoogte kon opvoeren. De totale kosten voor de bouwwer ken en inrichting bedroegen 42.100 gulden. De vrouw van dijkgraaf Jacob van Gorsel legde op 27 juli 1910 de eerste steen. De oplevering vond plaats op 10 december van datzelfde jaar. Gemaal als bergplaats In 1932 verloor het stoomgemaal zijn functie doordat toen een nieuw elektrisch gemaal werd gebouwd. Na die tijd verdwenen machines, stoomketel en leidingwerk aan de zeezijde en dienden de gebouwen als bergplaats voor het waterschap. De beide oorspronkelijke ontwerp tekeningen van zowel de woning als het gemaal met inrichting zijn behouden gebleven. In 1953 werd de schoorsteen voorzien van een geleidelicht voor de scheepvaart, dat voor die tijd in de directe omgeving op een stalen onder stel had gestaan. Door de dijkverzwaring zijn in 1985 de helft van de onderste verdieping van het huis en de tweede maalopening gedeeltelijk aan het zicht onttrokken. Toch blijft het geheel een zeer karakteristiek gebouwencomplex. Mooie plannen In 1986 redde de toenmalige stichting Huis en Heem het gemaal van de ondergang. Het Waterschap Tholen was van plan het te slopen met uitzondering van de dienstwoning, die in particulier bezit was. Huis en Heem stelde een restauratieplan op, de eigenaar van die dienst woning zou het uitvoeren. Alleen is dat maar voor een gedeelte gebeurd. Dit gemaal zou volgens de plannen van de stichting Huis en Heem in 1986 worden verbouwd tot vakantie woning. De opbergplaats van het waterschap en het geleidelicht voor de scheepvaart moesten verdwijnen, waarvoor Huis en Heem zorgde. De verbouwing bestond verder uit de volledige renovatie van daken en gevels en het bewoon baar maken van een gedeelte van de gebouwen. Een ander deel zou worden ingericht als boten - berging. Ook zegde Huis en Heem een bedrag toe om de originele raamindeling te handhaven of terug te brengen. Alleen het dak is toen door de eigenaar dichtgemaakt, van de andere over eengekomen restauraties is niets terecht gekomen. Rijksmonument De Provinciale Commissie Zeeland van Heemschut zal al het mogelijke doen om de gebouwen op de Rijksmonumentenlijst te krijgen en de restauratie te ondersteunen. De aanvraag voor de status rijksmonument is reeds ingediend en maakt een goede kans. Het gehele complex is gekocht door Kees Slager, die architectenbureau Weyts uit Bergen op Zoom het volledige restauratieplan wil laten uitvoeren. Peter Nijhof (RDMZ) en twee deskundigen van de Stichting tot Instandhouding Fabrieksschoorstenen hebben het gemaal beoordeeld. De door de firma De Ridder vervaardigde schoorsteen met een hoogte van 22 meter is een van de oudste nog intacte exem plaren in Nederland. Bovendien is dit de enige die zodanig is gebouwd dat het water eronder door kan stromen. Het gemaalhuis en de dienstwoning zijn in heel wat slechtere staat doordat veel ramen zijn dichtgemetseld en nieuwe zijn aangebracht. Dit valt echter alle maal in de oorspronkelijke staat terug te brengen. Vroongronden Een gerestaureerd gemaal past uitstekend in het omringende Belvedere-gebied. Aan de westzijde ligt de gerestaureerde Schelphoek- hoeve uit 1792, met daarachter een onlangs ontwikkeld natuurgebied met inlagen en karrenvelden. Deze gronden waren vroeger bekend als 'vroongronden' en niet opgenomen in de veldboeken, omdat ze voor de akkerbouw weinig betekenis hadden. Aan de oostkant ligt de Klaas van Steelandpolder, onderdeel van het oudste poldergebied van Tholen, dat al in een geschrift uit 1340 wordt genoemd. In dat jaar is een dijk van de Klaas van Steelandpolder door gestoken door de Van Overbordenes die strijd leverden met de Van Steelands, familie van de Van Borseles. Als wraak werden Pieter van Overbordene en zijn zoon bij Scherpenisse overmeesterd door de Van Borseles en gevan gengezet. De boerderijnamen "s Heer Pieters Gevangenis' en 'Knevelkeet' herinneren nog steeds aan dit voorval. De Klaas van Steelandpolder is een klein, door hoge dijken omsloten poldertje. Er bevindt zich een inlaag en een dijkdoorgang (coupure) met duiker, die nog onlangs zijn gerestaureerd. In de omgeving van het gemaal is een natuur ontwikkelingplan voorzien in de Schakerloo- polder: zilt grasland, ruige beplanting en bloemrijk grasland zullen als broedplaats voor weidevogels en steltlopers dienen, en als over winteringplaats voor ganzen. Natuur en (herstelde) historie gaan zo samen. Willem Heijbroek is voorzitter en Eric Goossen is p.r. -medewerker van Heemschut Zeeland. augustus 2003

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 21