Historisch vloerkleed onder Nederland vandaan getrokken Olga van der Klooster Uniformering bedreigt klassieke bestrating Weg ijsselklinkertjes, kinderhoofdjes en bonte straatklinkers. 'Geen opgeknipte ruimte meer', is de slogan. Maar de zo gewenste eenheid in kleur- en materiaalgebruik verandert de ruimtebeleving in historische kernen ingrijpend. Zelfs steegjes ogen soms ruim in plaats van smal en besloten. augustus 2003 Heemschut 15 De handel in oude bestratingsmaterialen tiert welig. Veel mensen willen maar al te graag een partij antieke stenen om het tuinpad naar de voordeur mee te bestraten. Ze kopen ze meestal bij particuliere handelaren, via krantenadver tenties en tegen fikse prijzen. Favoriet zijn de zeldzame antieke gele ijsselklinkertjes, de kinderhoofdjes en de bonte straatklinkers. Toevallig net die materialen die onder goed keurend oog van de gemeente nog steeds uit straten, pleinen en brinken worden gewipt. Overigens met de beste bedoelingen. Elk zich zelf respecterend dorp of stad heeft tegen woordig wel een zorgvuldig ontwikkeld 'Beeldkwaliteitplan historische binnenstad', een 'Nota buitenruimte binnenstad', een 'In de kern gezondrapport', een 'Stadsbeeldplan' of een 'Beter binnenproject'. Stedenbouwkundig - volgens sommigen ook historisch - verant woorde plannen die als leidraad dienen bij de aanpak van die verwaarloosde, verbrokkelde en door verkeerspaaltjes en -borden overwoekerde openbare ruimte. De diversiteit aan stoepte gels, parkeerstroken en vloertegels van winkel promenades doet afbreuk aan de 'ruimtelijke samenhang en identiteit van de stad'. Alleen met eenduidige materialen, liefst duurzame klinkers, kan het zo 'gewenste tapijt van de stad ontstaan, dat niet meer als drager van het auto verkeer, maar als drager van de stedelijke ruimte zal fungeren'. Het vloerkleed schept

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 17