De Twee Stoven Leven achter de gevel Tessa van der Putten Om twee huizen te redden plaatst de gemeente Tholen eind 1970 een advertentie: 'Huis te koop voor 1,-'. Intussen woont Joke Zelders er al weer jaren: 'Een fantastisch avontuur dat ik aan Heemschut heb te danken/ 10 Heemschut augustus 2003 In Tholen staan twee huizen te koop voor het symbolische bedrag van 1als de koper bereid is de panden te restaureren. De adver tentie in Heemschut van december 1970 laat twee prachtige trapgeveltjes zien. Vijf maanden later, op 13 mei 1971, ondertekenen Joke Zelders en haar man het koopcontract. Ze zijn al jaren lid van Heemschut als in het tijdschrift de oproep verschijnt. 'Ik wist niet direct waar Tholen lag', vertelt mevrouw Zelders (84). Zij heeft tot nu toe in Hilversum, Wassenaar en Den Haag gewoond. 'Ik heb het op de kaart opgezocht en een afspraak voor bezichtiging gemaakt. Dit was het begin van een fantastisch avontuur dat ik aan Heemschut heb te danken.' De bezichtiging van Stoofstraat 5 en 7 in Tholen volgt snel. De burgemeester van Tholen zelf geeft het echtpaar Zelders een rondleiding. De charmante trapgevels uit de advertentie blijken in alarmerende toestand te verkeren. De rech- tergevel staat op instorten en wordt door een geïmproviseerde constructie van houten balken en staaldraad bij elkaar gehouden. De daken ontbreken, de weelderige sierankers zijn kapot en van de originele gevelindeling is weinig terug te vinden. De panden staan al jaren leeg. Na het vertrek van de laatste huurders heeft de gemeente in 1964 samen met Monumenten zorg een restauratieplan opgesteld. Voor de uitvoering hiervan is echter geen geld beschik baar. Alternatieve plannen blijken in de komende jaren ook niet haalbaar. In een laatste poging om de huizen te redden besluit de gemeente eind 1970 de advertentie in Heemschut te plaatsen. Mevrouw Zelders is meteen enthousiast. Met de kinderen het huis uit en de handen vrij, heeft ze zin in zo'n Foto: Heijboer, Sint-Annaland.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 12