Nederland valt buiten de prijzen Toelichting prijsvraag Nieuw in Oud Selectieprocedure nieuwe voorzitter Europa Nostra Prijzen 2002 Ons land bleef met lege handen staan tijdens de uitreiking op 9 mei van de jaarlijkse Europa Nostra Prijzen. Het was de eerste maal dat de koepelorganisatie voor het Europees erfgoed die uitreikte in de nieuwe opzet, in samenwerking met de Europese Gemeenschap. In het februarinummer van Heemschut is bij de prijsvraag Nieuw in Oud een ontwerp geplaatst van het bureau Staal/Christensen. Om verwarring te voor komen benadrukt de redactie het volgende: dit was een prijsvraag van de tijdschriftredactie, niet gebaseerd op standpunten van Heemschut of een provinciale commissie; dat inzendingen zijn geplaatst betekent niet dat de inzendingen ook genomi neerd zijn; de toelichting van de inzender was geen standpunt van Heemschut, noch van de monumentencommissie Eindhoven. In de Provinciale Commissie Noord-Brabant van Heemschut leven tegen dit ontwerp bedenkingen vanuit het oogpunt van welstand. Deze commissie beraadt zich nog over een definitief standpunt over dit ontwerp. 8 Actief augustus 2003 In de nieuwe formule is er voor zes categorieën een prijs met een geldbedrag van tienduizend euro, naast medailles of medaillons. Dit jaar waren er 282 inzendingen uit 33 landen, de leden en kandidaat-leden, binnen de Europese gemeenschap. Voor de inzendingen uit landen daarbuiten is overigens de oude regeling van kracht gebleven dat er alleen medailles of diploma's te winnen zijn, dus zonder bijbeho rend geldbedrag. De uitreiking vond plaats in het fraaie Palais d'Egmont en werd geleid door Vivian Reding, EU-commissielid voor cultuur. Dit jaar waren er vier inzendingen uit Nederland, te weinig gezien de inspanningen voor het behoud van cultureel erfgoed in ons land. Dat geen van deze inzendingen voor een prijs, medaille of diploma in aanmerking kwam, is dan ook extra spijtig. Wellicht volgend jaar beter. Onder de zes categorieën prijswinnaars scoorde Scandinavië exceptioneel hoog: Noorwegen (architectureel erfgoed), Finland (archeologi sche site) en Denemarken (toegewijde dienst cultureel erfgoed). Andere prijswinnaars waren Ierland (behoud cultuurlandschap), Tsjechië (collectie behoud) en Spanje (buitengewone studies). Europa Nostra, Lange Voorhout 35, 2 514 EC Den Haag (070)3 024051 Edu van Tuyll van Serooskerketi is namens Heemschut lid van de raad van Europa Nostra. Edu van Tuyll van Serooskerken heeft op de Algemene Vergadering van Leden Heemschut 2003 bekendgemaakt te willen aftreden als voorzitter (zie pagina 22 van dit tijdschrift). Inmiddels is een profielschets gemaakt van zijn opvolger. Leden kunnen zelf solliciteren of personen die zij geschikt vinden aandragen. De sluitingsdatum is 4 september. Het profiel is te vinden op de website van Heemschut of op te vragen bij het secretariaat. De winnaars van de European Ui Reding, eurocommissaris voor O van Europa Nostra. Foto: Stevan 'rize for Heritage/Europa Nostra Awards, met Viviane vijs en Cultuur, en Otto von der Gablentz, voorzitter

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 10