Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate juni 2003 Heemschut 29 Spoorzoeken Volkskrant journalist Kees Volkers ging in ons land op zoek naar oude en verlaten sporen en schreef daarover een reeks artikelen voor het katern Traject. Deze stukjes werden gebundeld in Spoorzoeken langs de littekens van een tijdperk'. Het zijn twintig zoektochten naar bijna opgeheven spoorlijnen in Nederland. Vaak gaat het om restanten en is de lijn al opgebro ken. Bewust zijn de museum spoorlijnen, vaak ontwikkeld door liefhebbers, niet opgenomen. Volkers heeft juist de stille teloor gang van een tijdperk in woord en beeld proberen te vangen. De foto's geven daar prachtige voor beelden van. Behalve de twintig beschreven spoortrajecten en hun achtergrondinformatie, bevat het boek ook een paar informatieve hoofdstukken over spoorzoeken in de praktijk en de ontwikkeling van het spoorwegnet. Opvallend is dat het overgrote deel van de beschre ven spoorlijnen onder de lijn Amsterdam - Enschede ligt. Het boekje bevat een kaart met bestaande, verdwenen en beschre ven spoorlijnen. Spoorzoeken nodigt absoluut uit om de fiets te pakken en de beschreven tracés te volgen en wellicht zelf ook een spoorzoeker te worden. Volkers weet op een informatieve en boeiende wijze dit stukje romantiek te ontsluiten. Zaltbommel, Europese Biblioitheek. 2002. 108p. ISBN90 288 3659 4. Prijs 17,50. 100 jaar Oud Leiden Eigenlijk had deze aankondiging in de eerstee aflevering van dit jaar moeten staan, want daarin was volop aandacht voor de historische binnenstad van Leiden. Ter gelegenheid van 100 jaar Vereniging Oud Leiden heeft het bestuur gemeend alle leden het Register Leidse Jaarboekjes 1904- 2001te moeten aanbieden. Registers verschenen eerder en in het jaar 2000 ook een cd-rom met de inhoud van alle jaarboekjes, (inclusief alle zoekmogelijkheden). Een gedrukt register is echter snel en overzichtelijk te hanteren. Het boekje bevat de inhoud van alle Leidse boekjes en registers op auteurs en titeltrefwoorden. Tegelijkertijd verscheen het Jaarboekje voor geschiedenis en oudheidkunde van Leiden en omstre ken 2002, het vierennegentigste deel'. In een nieuw jasje en met een nieuwe lay-out gaat de Vereniging Oud Leiden de volgende 100 jaar .vitaler dan ooit!' in aldus voor zitter Cees Waal. Behalve kronie ken over het jaar 2001 bevat het Leidsch Boekje, zoals het in de wandelgangen heet, onder andere bijdragen over een eeuw geschied schrijving over Leiden, de Leidse Schouwburg, de vroegste jaren (1866-1900) van Museum de Lakenhal en de bloembollenteelt in Warmond. Informatie: Secretariaat, postbus 917, 2300AXLeiden. Contributie: €15,43 (Jeugd €11.34) per jaar. Oude jaarboekjes en de cd-rom zijn verkrijgbaar bij het Gemeentearchief, Boisotkade 2a, 2311 PZ leiden. Kerken van Holland In samenwerking met het erfgoed huis Zuid-Holland verscheen 'De oudste kerken van Holland; van kerstening tot 1300' door Elizabeth den Hartog, docent oudere bouw kunst Universiteit Leiden tevens directeur van de kastelenstichting Holland en Zeeland. Den Hartog maakt duidelijk dat een aantal eenvoudige Hollandse dorpsker ken de voorhoede vormden van de stenen bebouwing van Holland. Aanleiding voor het onderzoek vormde een lezing over de bezit tingen van de abdij van Echter- nach langs de Hollandse kust in het kader van het Willibrordjaar 1995. Het onderzoek werd toege spitst op het versteningsproces en wanneer dat heeft ingezet. Veel kerken bleken niet of slecht geda teerd. Het onderzoek voor de lezing groeide uit en resulteerde in dit boek. De Hollandse kerken werden als groep bestudeert en in de context van de toenmalige tijd en samenleving geplaatst. Er waren tot 1300 ca 100 stenen kerken. De vroegste waren van tufsteen, een kostbaar materiaal. Het moeten dan ook prestigieuze bouwwerken zijn geweest, beko stigd door machtige en adellijke families. Het boek geeft vooral een beeld van Holland en zijn bewo ners tot 1300. Weinig van deze kerken overleef den de loop der eeuwen, tastbare gegevens zijn er nagenoeg niet. Den Hartog beschrijft de intenties achter de bouw, over de opdracht gevers en hun relaties, de territo riale ontwikkeling van het graaf schap, waarom er op een bepaalde plaats in een bepaalde tijd een kerk werd gebouwd, over rechten en voorrechten enzovoorts. Het tweede hoofdstuk gaat onder andere over het dure tufsteen, dat van ver moest komen, en geeft veel informatie over het materiaal (de groeves), gebruik, geschiedenis en toepassingen. Het boek is rijk geïl lustreerd. Bekijkt men de biblio grafie (10 pagina's!) en het noten apparaat, dan kan men niet anders dan concluderen dat deze studie een monnikenwerk moet zijn geweest. Utrecht, Matrijs, 2002. 288p. ISBN 90 5345 2184. Prijs €29.95. Amsterdamse grachtentuinen; van singel tot Singelgracht' onder redac tie van Willemien Dijkshoorn, Erik de jong en Lodewijk Odé. Dit is het vierde en laatste deel in de serie Amsterdamse Grachtentuinen. Vanaf 1990 zijn ca 800 tuinen aan de Amsterdamse grachten geïn ventariseerd en beschreven. Allereerst een bijdrage van Wouter Reh over de geschiedenis van Singel en Singelgracht. Rob van Leeuwen schrijft over het verbouwde landschap, een geolo gische en historische beschrijving van wat er was voordat er Amsterdam was. Voorts deed Ruud Vlek een faunistische inven tarisatie, het wilde dierenleven, van het centrum. Tot slot zijn er bijdragen over de Hortus, Artis en de tuinen van het Rijksmuseum. Zwolle, Waanders, 2003. 304p. ISBN90 400 9621X. Prijs €34. Amsterdam als stedelijk bouwwerk; een morfologische analysedoor Casper van de Hoeven en Jos Louwe verscheen oorspronkelijk in november 1985. Een boek bedoelt voor ontwerpers, opdat zij na lezing van de kaarten een aantal ordeningen in de stadsplattegrond aan kunnen brengen ter beïnvloe ding van hun ontwerp. In het boek is het instrumentarium uitgewerkt waarmee de ordening van voorzie ningen en objecten in het stads plan kan worden blootgelegd en beschreven. Naast een verklaring van de ruimtelijke opbouw van Amsterdam levert het boek een bijdragen tot een inhoudelijke heroriëntatie van architectuur en stedenbouw. Nijmegen, Sun, 2003. 165p. ISBN 90 6168223 1. Prijs €24. 'Wandelen in Gelderse Landgoederenwerd samengesteld door Louise van Delden en Piet Vogelaar. In deze gids worden wandelingen van twee tot drie uur op vijftien van de mooiste land goederen beschreven op de Veluwe, in de Achterhoek, het rivierengebied en het Rijk van Nijmegen en het land van Maas en Waal. In het kort wordt er een stukje geschiedenis gegeven en vervolgens vertelt wat U van de wandeling kan verwachten. Kaartjes, praktische informatie en foto's completeren de tekst. Amsterdam, Buijten ir Shipperheijn, 2003. 80p. ISBN90 5881 101 8. Prijs €14,50.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 31