2003 is Indonesisch Erfgoed Jaar Pauline van Roosmalen Uitwissen van cultuurgeschiedenis voorkomen... Architectuurhistorica Pauline van Roosmalen is diep onder de indruk van Indonesisch erfgoed. Maar veel is de laatste jaren verdwenen, het toekomstbeeld is uitermate onzeker. Tenzij Indonesië iedere herinnering aan geschiedenis en zeker aan de laatste periode van haar koloniale bestaan wil uitwissen, is actie geboden, vindt ze. Positief punt: 2003 is door Indonesische monumentenorganisaties uitgeroepen tot Indonesisch Erfgoed Jaar, of wel Tahun Pusaka Indonesia. 40 Heemschut april 2003 In 1992 maakte ik voor het eerst reizen door Java, Sumatra en Bali. Ik was diep onder de indruk van de onvoorstelbare rijkdom aan historische gebouwen en stedenbouwkundige plannen in de archipel. Wat mij als architec tuurhistorica in het bijzonder fascineerde waren de gebouwen en stadsplannen die in de eerste helft van de twintigste eeuw gerealiseerd waren: de royale afmetingen en prominente situering van openbare gebouwen, de schier eindeloze rijen villa's, winkels en kantoorge bouwen met en zonder rode (bakstenen) of bruine (sirappen) daken, de systematische woningbouwprojecten in kampungs en andere wijken en, niet te vergeten, verscheidene groots opgezette uitbreidingsplannen. Maar terwijl ik diep onder de indruk was van omvang, schaal en kwaliteit van de objecten, werd ik tegelijkertijd geconfronteerd met het Mega Eltra, Medan. Begin twintigste eeuw gebouwd als onderkomen voor de Lindetevis- Stokvis Maatschappij en de Bataafse Petroleum Maatschappij. Mega Eltra werd onlangs afgebroken voor een winkelcentrum. Dat was althans de bedoeling. Maar de plannen zijn gewijzigd en er rest nu een open ruimte als een permanente herinnering aan slecht beleid. Foto collectie KITLVLeiden.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 42