Nieuwe uitgaven Anne-Marie ten Cate 32 Heemschut april 2003 Landschapsinrichting 'De uniformering voorbij; een nieuwe romantiek van stad en land', werd samengesteld door Koos Neuvel, socioloog en stafmedewerker VU- podium. In het jaar 2000 en 2001 organi seerde het VU-platvorm een aantal activiteiten rondom natuur en landschap enerzijds en archi tectuur en woningbouw ander zijds. Consensus: Nederland is eenvormiger en daarmee minder aantrekkelijk is geworden. In de inleiding wordt het begrip roman tiek nader omschreven. Het boek bevat dertien interviews met personen, die vanuit verschillende invalshoeken de ontwikkelingen in stad en land in Nederland becom mentariëren; architecten Carel Weeberarchitectuurhistorici {Vincent van Rossum, Gerri Andela), economen Wybren Verstegen), een filosoof enzovoorts. De lezer krijgt door middel van de antwoorden van de geïnterview den een beeld van de ontwikkelin gen, trends en vragen op het gebied van natuur, landschap, architectuur en woningbouw. Zoetenneer, Meinema, 2001. 189p. ISBN90 211 3882 4. Prijs €17,-. Monumentenboek Karei Loejf lid van de Provinciale Commissie Heemschut Noord- Holland, stelde in sneltreinvaart 'Het monumentenboek; fotocollectie Rijksdienst voor de monumentenzorg samen, het zoveelste deeltje in deze populaire serie. Hij selec teerde ruim 400 foto's uit de collectie van de Rijksdienst, zowel oude als recente, en schreef er een begeleidend tekstje bij. Het geeft een beeld van de veelzijdigheid van ons monumentenbestand. Het boek is ingedeeld in een tiental thema's: kleur, interieur, gebruik van het monument, behoud, water, stijl, groen, samenhang, omgeving en materiaal.Loeff heeft bewust gestreefd naar een nieuw, veelzijdig beeld van de rijkdom van ons gebouwde cultureel erfgoed en mikt zowel op de groep 'onwetenden' als de geïnteresseer den, want het boek bevat juist niet de highlights van ons cultureel erfgoed, maar een doorsnee, van oud tot jong, van bekend tot on bekend, van rijksmonumenten en nog-niet-monumenten. Monumenten die nog niet beschermd kunnen worden, omdat ze jonger dan 50 jaar zijn; men denke aan de Wederopbouw architectuur. Evenals de andere uitgaven in deze serie is het een bladerboek opdat onze bewustwording geprikkeld wordt door steeds nieuwe verrass ingen. De teksten zijn kort, maar bevatten een diversiteit aan infor matie. Het boek begint met de A van Arbeiderswoning en eindigt met de A van Afsluitdijk en het monument van Dudok met daarop de tekst 'Hier werd de dijk geslo ten 2 8 mei 1932', het maakt dus niet uit waar je begint te bladeren of te lezen in dit informatieve boekje. Er zijn registers op stijlen en plaatsnamen. Zwolle, Waanders, 2001. 448p. ISBN90 400 8745 8. Prijs €14,50. Monumenten Archeologie Amsterdam Sedert 1 maart 2002 zijn Bureau Monumentenzorg en de Dienst Archeologie in Amsterdam samengevoegd. Aanleiding om in de eerste gezamenlijke bundel een overzicht te geven van de verschil lende activiteiten van het bureau. De bundel bevat artikelen van medewerkers over uiteenlopende onderwerpen. Zo schreef/or Smit een bijdrage over de jongste restauratie van Theater Tuschinski, waarover wij ook in Heemschut berichtten. Een sprookjespaleis dat weer in oude luister is hersteld. De sfeer van weleer kunnen we proeven bij de verslaggeving op teevee van de grote filmpremières van de laatste maanden. jferzy Gawronski beschrijft de Amsterdamse stadsuitleg en het maritieme cultuurlandschap. Op Oostenburg werd in 2001 een oude scheepswerf met een scheepshelling van de VOC opge graven. Ook niet-monumenten komen aan bod. Vincent van Rossum schrijft over de naoorlogse wijken, de monumenten c.q. monumentenzorg van de nabije toekomst. Hij schrijft ook over het Gemeentelijk Inventarisatie Project, een gemeentelijke voor zetting van het landelijke MIP. Zoals het hoofd van bureau monu menten Archeologie schrijft: 'elke archeologische vondst zegt iets over het verre verleden .Toch is deze geschiedenis zelden vanzelfsprekend. Daarom is uitleg over monumenten en archeologie altijd nodig.' Het bureau timmert enorm aan de weg. Deze uiterst toegankelijke publicatie leest als een geschiede nisboek met korte, verschillende verhalen. Een minpunt is de prijs van de uitgave. Wil men dergelijke informatie onder een groter publiek verspreiden dan is 17 euro aan de hoge kant. De website van het bureau www.bma.amsterdam.nl is overigens ook zeer de moeite van een bezoek waard en trekt veelbezoekers. AmsterdamMonumenten Archeologie; onder redactie van J. Gawronski, F. Schmit en M.-Th Van Thoor. Amsterdam, Uitgeverij Bas Lubberhuizen, 2002. 175p. ISBN 90 5937 0104. Prijs €17,50. Utrecht Ter gelegenheid van de laatste Open Monumentendag op 14 september verscheen Verborgen wereld aan de werf; Utrechtse werfkelders gerestaureerd', door Tarq Hoekstra, Rini van Veen en Petra van Werven. De kelders stammen veelal uit de 13de eeuw en werden in het verleden vooral voor handelsdoeleinde gebruikt. Tussen 1993 en 2002 vond een grootscheepse restauratie plaats (Project Herstel Werfkelders) van de zevenhonderd kelders, een uniek project. In het boek wordt zowel de historische en de bouw technische kant van de kelders beschreven als het verloop van de restauratiewerkzaamheden aan de hand van foto's en tekeningen vertelt. Hoe scheuren en verzak kingen in de toekomst zoveel mogelijk voorkomen kunnen worden en vochtproblemen aangepakt door middels van een elastische waterdichte bekleding. Voorts bevat het boek een uitge breid overzicht van de diverse manieren van gebruik; van taveerne tot keuken, van opslag tot atelier, van wonen tot werken. Utrecht had het laatste decennium veel weg van een bouwplaats, het stadhuis, de werfkelders en de grachten, maar met de voltooiing van dit immense project ziet de stad er weer prachtig uit. Het is wachten op de lente, wanneer de bomen zich weer in het zachte groen tooien. Utrecht, Matrijs, 2002. 60p. ISBN90 5345187 0. Prijs €12,95. Wijnhuisfonds 75 jaar Het jubileumboek75jaar Wijnhuifonds 1927-2002bevat tevens het jaarverslag over 2001. Het Wijnhuisfonds is een van de oudste restaurerende instellingen van ons land en heeft inmiddels tachtig restauraties bewerkstelligd. In het boek wordt verslag gedaan van de bereikte resultaten gedu rende die 75 jaar. Het grootste project, de Agnietenhof, werd in 1978 terecht beloond met de

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 34