april 2003 Heemschut 11 vertellen. Ze zijn door woningbouwverenigingen ontwikkeld in de gemeenten Dantumadeel, Tytsjerksteradeel, Achtkarspelen, Smallingerland, Opsterland, Heerenveen (Schoterland) en West- en Ooststellingwerf. Als ontginnigsboerderijtjes werden ze ook vóór de Woningwet al uit pure filantropie gesticht door de P. W. Janssen 's Friesche Stichting in vooral het zuidoosten van Fryslan. Er staat nog een vrij gave, sfeervolle reeks aan weerszijden van de Janssenstichting in Waskemeer. In de af- of uitgeveende streken leefde het volk in abominabele omstandigheden in plaggenhutten en spitketen. Zo mensonterend dat die wantoestanden mede hebben bevorderd dat de woningwet er kwam. In de gebrekkige en soms al onbewoonbaar verklaarde woningen betaalden de bewoners niets of slechts een gering bedrag aan huur en het was niet gemakkelijk om Zandhuizen, het Rode Dorp. huurwoningen te stichten. Als de bouwverenigingen in het oosten van Fryslan huurders in nieuw te stichten woningen wilden lokken, dan moest er een kamp land bij horen. Goedkope bouwlocaties waren niet dan met de grootste moeite te vinden, de hoop was erop gericht dat de arbeiders met vast werk de woningen gingen huren opdat er een doorstroming op gang zou komen. Slechts traag zijn die idealen verwezenlijkt. De sporen van spultsjes worden schaars. Wat als bouw werk beklijft, ondergaat met interne verbouwingen toch de dynamiek van de tijd. Spultsjes in Houtigehage aan de Skoallewijk (1909) en bij Harkema aan de Betonweg hebben met hun oorspronkelijke inrichting een museale functie gekregen en dat aan de Molenhoek (1920) in Oldeberkoop is na zorgvuldige restauratie het kantoor en bezoekerscentrum van de jaarlijkse kunstmanifestatie 'Open Stal' geworden. Donkerbroek, Herenwal. Maar met andere spultsjes gaat het niet goed. Die bij Sumar aan de Lytse Buorren (Sumarreheide) (1917) worden vervangen of dusdanig uitgebreid dat ze nauwelijks te herkennen zijn. En buiten Langezwaag is aan De Plasse en de Hegedyk een reeks van negen spultsjes door grotere nieuwbouw van hetzelfde model vervangen. Onlangs zijn de laatste twee van Skarsterlan gesloopt. De gaafste reeks staat nog tussen Noordwolde en Zandhuizen: het Rode Dorp (1920 en 1922) met 22 spultsjes. De spultsjes zijn ongeveer 70 a 80 jaar nadat ze tot stand zijn gekomen niet vogelvrij, maar lopen wel gevaar geleidelijk te verdwijnen. Corporaties verkopen, saneren of vervangen er vele. Aan de Pepergaweg aan de westelijke flank van Steggerda (Vaart) is bijvoorbeeld een clustertje van deze wonin gen uit 1919 gesloopt en in 2000 vervangen door opvallende energiezuinige zonnewoningen.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 13