Heemschut 39 mm WêÊM Een deel van het omvangrijke fabriekscomplex met watertoren uit 1913 De talrijke fabrieksgebouwen, waarvan de oudste dateren van rond 1900, bevinden zich voor het grootste deel in een opmerkelijk goede staat. Het is industrieel erfgoed, waarvan een deel de status van rijksmonument heeft. Het is de bedoeling dat BOEI (maatschappij tot behoud en ontwikkeling en exploitatie van industrieel erfgoed) via de gemeente Gendringen voor herbestemming en beheer van het complex gaat zorgen. Belangrijke kandidaat voor het huren van enkele fabrieksgebouwen is het Nederlands IJzermuseum i.o. Een jaar of vier geleden kwam een initiatief van historische verenigingen voor de totstandkoming van een dergelijk museum van de grond. Nu zijn er twee stichtingen, een voor de exploitatie van het museum, en een tweede die optreedt als eigenaresse van de museumcollectie. Voor de restauratie van de voor het museum beoogde gebouwen (het z.g. portierslogecom plex') met de status van rijksmonument zullen overheidsgelden beschikbaar komen. Voor de inrichting van het museum en alles wat daarbij te pas komt wordt gerekend met een investe ring van een miljoen euro, zo zei onlangs de voorzitter van de stichting Nederlands IJzermuseum i.o., P. van Toor. De stichting is nu een aantal jaren aan het werk en heeft belangrijke zaken als het onderne mingsplan, het collectieplan en de concept begroting gerealiseerd. In het komende jaar zal met kracht de fondsenverwerving ter hand worden genomen. Intussen zijn ook plannen ontwikkeld voor herbestemming van andere delen van het complex, dat 12 hectare groot is. Waarom een ijzermuseum? Waarom een ijzermuseum? Van Toor: Ten dergelijk museum bestaat niet in ons land. Verder willen wij graag de historie van deze industrie, die zo karakteristiek is voor deze streek, bewaren en laten zien. En natuurlijk is het een uitstekende manier om dit belangrijke industrieel erfgoed te bewaren.' Wat zal het museum straks te bieden hebben? Van Toor: 'Wij willen het totale beeld tonen van het sociaal en economisch belang van de ijzerindustrie. We laten de productie en de producten zien. En natuurlijk belichten we het De uitrusting van een veldsmid anno 1900. Een reeks haarden, onderdeel van de collectie in opbouw van het museum belang van het gebied van de Oude IJssel voor de ijzerindustrie in ons land.' Hij kent een belangrijke educatieve taak toe aan het komende rmuseum. 'Jongeren op de hoogte brengen van de historie en interesse opwekken voor wat er nu gaande is in deze bedrijfstak.' Samenwerking is gezocht met het Rheinische Industriemuseum in Oberhausen. Ook wordt nagegaan wat de mogelijkheden zijn voor samenwerking met de Herman Heijenbrock- stichting, die de nagelaten werken van deze industrieschilder bij uitstek beheert en een eigen expositieruimte ontbeert. Volgens Van Toor zijn er ook mogelijkheden in de oude DRU-gebouwen een centrale plek voor bedrijfsarchieven en particuliere collecties in te richten. Men gaat voor het eerste jaar uit van een bezoekersaantal van 25.000. De plannen zijn veelbelovend, de aanpak van het omvangrijke project lijkt weloverwogen en solide. Maar wanneer kan het museum er zijn? Van Toor houdt, heel begrijpelijk, wat slagen om de arm. 'De restauratie vergt twee jaar', zegt hij. Dan is het dus 2004. Maar het laat zich aanzien dat het toch wel een of twee jaar later zal worden, zo meent hij. Belangrijk is vooral dat het geld, één miljoen euro, er komt. Daarvoor is een comité van aanbeveling opgericht, waarin o.a. Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland zitting heeft. Vooral het komende jaar zal leren of het IJermuseum werkelijkheid wordt. Wïbo Burgers is publicist te Hoofddorp. februari 2003 r - Vj::v

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 41