Werkgroep mèt Heemschut enthousiast over plan Wytze Patijn Rob Onel Opvallend en verrassend. Zo noemt Rob Onel, secretaris van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan de voorstellen die supervisor Patijn herfst vorig jaar voor het Aalmarktgebied in Leiden presenteerde. Zijn mening wordt gedeeld door de werkgroep, waarin ook Heemschut Zuid-Holland zitting heeft. Meest enthousiast is men over een nieuw cultuurplein op het binnen terrein van het oude Catharinaklooster. Een afgesloten binnen terrein wordt aan de stad teruggegeven. De Aalmarkt zelf is overigens een klein stukje stadsgracht. Op dit moment nauwelijks aantrekkelijk en, met een aantal verwaarloosde panden, zelfs een beetje shabby. Het is wel onderdeel van een flink gebied tussen de 'volkse' winkelstraat Haarlemmerstraat en het wat chiquer broertje Breestraat. In dit artikel belicht Rob Onel de belangrijkste voorstellen van het plan-Patijn. 10 Heemschut februari 2003 De huidige, enigszins verloederde Aalmarkt, naar het westen gezien. Foto Otto Rhemrev, nov. 2002. Het Aalmarktgebied vormt een belangrijke schakel tussen de Breestraat en de Haarlemmer straat. De verbindingsroutes tussen deze winkelstraten zijn essentieel voor de ontwikke ling van dit binnenstadsgebied. Wytze Patijn heeft al ontwerpend zes verschillende verbin dingroutes onderzocht. Zijn voorkeur gaat uit naar een nieuwe verbinding die de Haarlemmerstraat en de Breestraat in de toekomst beter op elkaar moeten aansluiten. Deze route vindt een opmerkelijk begin in een nieuwe winkelpassage met een glazen galerij, die loopt van de Haarlemmerstraat naar de Stille Rijn. Een nieuwe brug steekt vervolgens de Rijn over. Daarna gaan we over de Aalmarkt naar de Mandenmakerssteeg en belanden, wandelend door deze steeg, in de Breestraat. Het idee voor deze verbindingsroute is eigen lijk niet nieuw. Maar de uitwerking die eraan wordt gegeven, en vooral de koppeling met nieuwe functies langs de route, is opmerkelijk en veelbelovend. Winkelpassage Voorstellen voor een doorbraak tussen de Haarlemmerstraat en de Stille Rijn hebben in het verleden veel weerstanden opgeroepen. Dit kwam vooral doordat doorbraken de bestaande bebouwing op een grove wijze doorsneden en de historische structuur ernstig aantastten. Patijn kiest nu opmerkelijk genoeg toch voor een dergelijke verbinding, maar legt deze op een ander plek en kiest voor een zorgvuldige inpassing en vormgeving. Ter plaatse van Stille Rijn 8 is een glazen galerij ontworpen die door loopt naar de Haarlemmerstraat. Deze galerij heeft halverwege een glazen poot die haaks op de hoofdrichting staat en een klein pleintje vormt achter de panden Stille Rijn 9 en 10. De glazen galerij krijgt aan beide zijden zorgvuldig vormgegeven ingangen. Patijn laat in zijn plan zien dat het ook mogelijk is een mooie winkel- ou v/en Nieuw Aalmarktplan opvallend en fo hiti F televisie

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2003 | | pagina 12