w m\ II ®i Koaitklijke FaMek tor Maartegels eia i IWtSÏ, lABLÏf ilf^ X loniiklijke Fabriek van, M'imrtegels ete.^ december 2002 Heemschut 7 Havenstraat 2 te Erica. in drie of vier lagen te bouwen. Het bestem mingsplan uit 1995 gaf daar alle ruimte voor. Actie Heemschut Op dit moment pas kwam Heemschut in actie. Achteraf kunnen we stellen dat in 1995 al op het bestemmingsplan gereageerd had moeten worden. Dat toont weer eens aan hoe belang rijk het is om bestuurlijke ontwikkelingen goed in de gaten te houden. Eigenlijk liepen we met onze actie achter de feiten aan. We hadden juridisch gezien geen been om op te staan in ons protest tegen de voorgenomen sloop. Desondanks zijn we begonnen, allereerst met het opstellen van een bouwhistorische en cultuurhistorische verkenning van de woning en de stedenbouwkundige context. Dat rapport hebben we aan de gemeente Emmen en de woningstichting aangeboden. Tegelijkertijd hebben we de regionale pers van onze actie op de hoogte gesteld. Vanuit deze hoek kregen we veel aandacht. Een uitgebreid bericht in het Nieuwsblad van het Noorden en de Drentse Courant, gevolgd door een reportage op TV- Drenthe en Radio Drenthe. Het gevolg daarvan was dat ook in de plaatselijke politiek, in de gemeenteraad en door de wethouder, positief gereageerd werd. Bijzondere tegeldecoraties Eigenlijk was iedereen het erover eens dat het doodzonde was als het huis gesloopt zou worden, vooral toen ook nog eens bleek dat de veelvul dige toepassing van tegeldecoraties in en aan de woning in bepaalde opzichten uniek was. Jan Pluis, een autoriteit op het gebied van wandtegels, wist namelijk te melden dat de tegels in het fries onder de dakgoot uniek in Nederland waren. Nergens anders kende hij de toepassing ervan. Deze tegels, van tegelbakkerij Van Hulst uit Harlingen, zijn bekend onder de naam Vogelzangfries. In de portiek zijn twee andere decors toegepast: de Landréruit en Horstbladen. Ze worden gescheiden door een rand tegels met de decornaam Justitiarand. Ook deze tegels zijn zeldzaam. Van de Horst bladen bijvoorbeeld is in Drenthe alleen een toepassing in de hal van het Provinciaal Museum bekend. Er zijn in de rest van Nederland gelukkig nog veel woningen die tot de eclectische stijl van de late 19de eeuw behoren. In Zuidoost-Drenthe, en in het bijzonder in Emmen, zijn er echter nog maar heel weinig voorbeelden van over gebleven. Vanuit architectuurhistorisch stand punt bezien, is de woning weliswaar niet bijzonder uniek, maar in haar verschijnings vorm ondanks de uiterlijke verwaarlozing toch nog zo authentiek - vooral door de vele origi nele details in de afwerking - dat alleen daarom al bescherming alleszins te verdedigen is. De bijzondere waarde van de tegeldecoraties is daarnaast van zo groot belang, dat de conclusie gerechtvaardigd is dat dit huis een monument is. Sombere perspectieven Hoewel de woningstichting Inter Pares bereid was met ons te spreken over eventueel behoud van het pand, bleken de (financiële) mogelijk heden daartoe eigenlijk niet aanwezig te zijn. De bereidwilligheid van de gemeente Emmen om zich voor behoud in te spannen, bleek ook niet veel uit te kunnen halen. Wel werd heel snel in januari 2001 een voorbereidingsbesluit voor wijziging van het bestemmingsplan genomen, maar in diezelfde week werd ook de sloopvergunning aangevraagd. De wethouder, mevrouw I. Hoogland, heeft die vergunning nog een half jaar op weten te houden, maar in augustus 2001 moest zij op juridische gronden toestaan dat er gesloopt kon worden. Inmiddels kregen wij versterking in onze actie: de Stichting Archeologie en Streek, bekend onder andere vanwege haar succesrijke actie tot behoud van de boerderij de Kleine Scheere bij Coevorden, vroeg in april 2001 de monumen- Btadzijden uit het modellenboek van tegel bakkerij Van Hulst uit Harlingen met daarin de decors die in Erica zijn toegepast. Foto Jan Pluis. qsq i.

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 9