Actie in het Drentse Erica Hans Ladrak Tot voor kort - en misschien ook nu nog - was er weinig belangstelling voor de stedenbouwkundige en cultuurhistorische aspecten van veenkoloniale dorpen in Zuidoost-Drenthe. Het gevolg daarvan is dat veel kenmerkende eigenschappen van die dorpen verloren zijn gegaan. De Provinciale Commissie van de Bond Heemschut in Drenthe heeft zich de afgelopen jaren dan ook ingezet voor de bescherming van die karakteristieken. In een van de vorige nummers is al bericht over een actie tegen verdere demping van het kanaal in Klazienaveen. In dit artikel wordt verslag gedaan van een succesvolle actie tot behoud van een bijzondere woning in Erica. In de tweede helft van de 19de eeuw en de eerste helft van de 20ste is in Zuidoost-Drenthe een aantal veenkoloniale nederzettingen ontstaan, die uitgegroeid zijn tot volwaardige dorpen met elk hun eigen karakter. Een gemeenschappelijk element in de opzet van deze dorpen is de lineaire structuur die door de kanalen, waarlangs ze gegroeid zijn, bepaald werd. In de meeste gevallen ontwikkelde het voor naamste economische verkeer zich ook langs die kanalen, wat tot gevolg heeft gehad dat zich daar in de laatste decennia de grootste verande ringen hebben voorgedaan in de verschijnings vorm van de dorpen. In het ene dorp betekende dat een concentratie van winkels langs het kanaal, met luifelplannen in de jaren '70 en veel nieuwbouw van appar tementen in de jaren '90, in het andere dorp leidden de ontwikkelingen zelfs tot het dempen van de vaart, waarmee in wezen de onder liggende structuur en oorzaak van de steden bouwkundige opzet onzichtbaar werd gemaakt. Een wezenloze stedenbouwkundige structuur waarin de onderlinge verhoudingen en maten niet meer lijken te kloppen, was het resultaat. Niet voor niets duiken regelmatig berichten op over het weer open maken van de gedempte kanalen. Erica Temidden van deze veenkoloniale dorpen valt Erica op als een dorp, dat van de hiervoor genoemde ontwikkelingen niet of nauwelijks te lijden heeft gehad. De oorzaak hiervan is waar schijnlijk gelegen in het feit dat het economisch zwaartepunt zich van de bebouwing langs het kanaal verplaatst heeft naar de Havenstraat, onderdeel van een belangrijke verkeersader dwars op het kanaal, die Erica met Schoonebeek en Emmen verbindt. Tot vandaag toe is het beeld dat Erica aan beide zijden van de Verlengde Hoogeveensche Vaart toont, in de laatste halve eeuw nauwelijks veranderd. In het gedeelte rond de Ericase brug geldt dat evenzeer als voor de rest van het kanaal. Het was dan ook een zaak van grote zorg, dat zich in het jaar 2000 ontwikkelingen aandienden die dat ongeschonden dorpsgezicht zodanig zouden aantasten dat ook Erica meegesleurd werd in een proces van vervlakking en unifor mering. Juist het gebied rond de brug is een heel belangrijk beeldbepalend deel van het dorp en een opvallend gaaf voorbeeld van een veenkoloniale nederzetting. De aanzienlijke woningen op die plek getuigen van de maat schappelijke verhoudingen in de ontstaanstijd van het dorp. De rijke verveners woonden op de mooiste plaatsen, in wat toen het centrum van bedrijvigheid was, rond de brug en dicht bij de sluis. De architectuur van deze panden contrasteerde duidelijk met die van de arbeiderswoningen. Alleen de grote boerderijen, waarvan er in Erica ook nog voorbeelden bewaard zijn, konden zich in aanzien meten met deze gebouwen. Een van die directeurswoningen nu werd gekocht door een woningstichting, InterPares uit Schoonebeek. Deze woningstichting was van plan om op de plaats van de woning, die op een ruime kavel ligt, 24 seniorenappartementen Restauratieplan van de voorgevel. Tekening Astrid Siemer. WVwVWWwWWWvW 6 Heemschut december 2002

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 8