Herbouw Paleis voor Volksvlijt? Zita Messchaert Stichting wil reconstructie Op 17 juni 2002 werd in het VPRO-televisieprogramma Flogiston de 'Stichting voor de herbouw en exploitatie van het voormalige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam' opgericht. Een breed gedragen initiatief, dat moet zorgen voor de reconstructie van het in 1929 in vlammen opgegane glazen industriepaleis. Daarbij inbegrepen reconstructie van de plantsoenaanleg op het Frederiksplein, en de in 1962 afgebroken galerij aan het Oost- en Westeinde. c- 2 Heemschut december 2002 Sinds het Paleis voor Volksvlijt in 1929 in vlammen is opgegaan, waren er regelmatig pleidooien voor herbouw. Niet alleen bij de bouw van De Nederlandse Bank (1968) en de toren (1984), maar ook in 1997 in verband met de Eurotop, toen architectuurcriticus Max van Rooy voorstelde de gelegenheid aan te grijpen tot herbouw, onder het motto 'Paleis voor Eurovlijt'. Op 28 mei 2002 kwam tijdens een bijeenkomst in Sociëteit Arti te Amsterdam, de oprichting van de Stichting tot herbouw en exploitatie van het voormalige Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam serieus ter sprake. Een prominent en gemêleerd gezelschap (onder meer kunste- Interieur Paleis voor Volksvlijt, ca. 1864. Foto Gemeentearchief Amsterdam. naars, architecten, schrijvers, journalisten, musici, museumdirecties) was hiervoor uitge nodigd. In een speciale televisie-uitzending van Flogiston, gepresenteerd door Wim T. Schippers, werd de oprichting van de Stichting in aanwe zigheid van een notaris een feit en met cham pagne beklonken. Veel bekende Nederlanders betuigden in het programma hun adhesie aan het plan, dat niets gemeen heeft met 'die afschuwelijke retrotrend. Dit is reconstructie, precies herbouwen', zei Schippers. Er werd een Frederiksplein met Paleis voor Volksvlijt van architect C. Outshoorn, 1926. Foto Gemeente archief Amsterdam. "V

Heemschut - Tijdschrift 1924-2022 | 2002 | | pagina 4